tomografia toracica poate sa evidentieze posibile probleme cardiace?

14-09-2008
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Buna ziua!
As dori sa stiu daca o tomografie toracica poate sa evidentieze posibile probleme cardiace. Cu multe multumiri!
5 comentarii
0
14-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
PANA LA TOMOGRAFIE EXISTA ALTE INVESTIGATII FOARTE BUNE CARE SEPOT FACE
0
14-09-2008, ora 00:00
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Stiu asta ! Investigatiile respective le-am facut (EKG, eco cardiaca). Ideea este ca am facut si acesta tomografie, dar nu s-a evidentiat nimic la inima (numai un colecist septat, plus niste fracturi costale vechi cu calus). Insa am niste dureri ce sugereaza probleme cardiace. Intrebarea mea era urmatoarea : daca la o tomografie toracica se "vad" problemele cardiace. In sensul ca, daca nu s-a vazut nimic, inseamna ca nu e nimic, sau exista posibilitatea de a fi ceva la inima si sa nu se poata decela la tomograf.
0
14-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
TOMOGRAFIE SE VEDE ANATOMIC.iN CEEA CE PRIVESTE FIZIOLOGIA INIMII SUNT ALTE INVESTIGATII.uN TEST DE EFORT ATI FACUT?
0
14-09-2008, ora 00:00
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Testul de efort cred ca este singurul pe care nu l-am facut. Problema este ca eu nu acuz aceste dureri la efort. Ele apar in repaus, fara sa fac nimic. Cu efortul nu am probleme (am 42 de ani si pot fugi dupa autobuz). Credeti ca ar trebui sa fac si un test de efort? Cardiologul pe care l-am consultat (in decembrie anul trecut) mi-a spus ca nu am nimic la inima.insa tatal meu a murit la 48 de ani de infarct, iar pe mine ma dispera aceste dureri in partea stanga... Cu multumiri pentru rabdare..
0
14-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Pentru linistea d-voastra este bine sa il faceti.simptomatologia asemanatoare celei cardiace poate fi data de multe alte cauze:lipsa de calciu, de magneziu, probleme gastrice reumatologice, mevralgii, nevroze etc.Daca toate investigatiile cardiologice au fost negative cred ca ebine sa va vada medicul de familie sau un imternist pentru a cauta alta cauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.