Tratament candidoza bucala

21-01-2019
Albut Eduard
Nu este medic/terapeut
Albut Eduard
Buna seara! Ma confrunt cu o problema de anul trecut, candidoza bucala. Am fost la medicul de familie si acesta mi-a recomandat sa iau, , NISTATINA ATB 500.000 UI'' si sa imi aplic un gel pe baza de nistatina, dar n-au avut efect. Tot medicul de familie mi-a spus ca nu este ceva foarte grav, este un inceput de candidoza, dar de anul trecut pana acum sigur a mai avansat, eu avand o alimentatie foarte proasta. Recent, am gasit un tratament recomandat de domnul dr. Valeriu:
1.Ossidenta, apa de gura, clatire 4-5 ori pe zi, dupa care te dai cu Anaftin Spray
2.Spirulina 1 la 12 ore.
3.Coenzima q10 2 la 8h.
4.Regim, excluderea alimentelor acre, acide, citrice, otet, , lamai.Lactate si dulciurile din comert cu frisca si creme
Mai vreau sa mentionez ca am 15 ani, voi implini 16 in luna iulie si n-am respectat in totalitate doza zilnica prescrisa de medicul de familie si nici regim n-am tinut, dar ma voi stradui sa le iau pe cele mentionate mai sus, o ultima intrebare mai am: este ok sa iau aceste medicamente? Sper sa-mi raspunda tot domnul doctor Valeriu. O seara frumoasa!
2 comentarii
0
21-01-2019, ora 18:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este un tratament care trateaza mai mult cauza problemelor decat problema in sine
cu regimul strict respectat sigur o sa fie rezultat
Mama trebuie implicata in regimul alimentar si tratament
de Ea depinde ce se pune in bucate la bucatarie
0
21-01-2019, ora 20:34
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
E vorba de reflux gasro-eso-faringian care intretine candidoza bucala
Tratament= 15 zile, 15 zile pauza x3 luni consecutiv.-pauza 6 luni si repeta inca 3 luni=
-Omeran 40 mgx2 pe zi inainte de mese
-Gargara x3/zi cu ceai de musetell sau cu bicarbonat de sodiu alimentar= o lingurita la o cana de apa fiarta si racita si inghite si 2-3 guri, , dupa masa.
-Flucoric 50 mg x3 pe zi 15 zile.
Va evita acriturile, dulciurile, alcoolul, bauturile gazoase.
Sanatate!
Dr.E.Latcan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: