Tratament depresie

21-03-2007
optimistic12
Nu este medic/terapeut
optimistic12
De cand ma stiu am privit partea goala a paharului.Dar am inceput sa vad mai acut viata in negru in timpul liceului, din cauza efortului intelectual exagerat dublat de lipsa increderii in mine insami. Mult timp am avut o parere foarte proasta despre mine si ma judecam foarte aspru.
O vreme am crezut ca ceea ce ma deprima e slujba, asa ca am reusit sa mi-o schimb, obtinand un job foarte bun.Ideea e si dupa aceea am avut aceleasi ganduri sumbre.Datorita deprimarii nu reuseam sa imi fac indatoririle de la munca, si asa ca am ramas somera.In prezent am un copil de 1 an si totul mi se pare extrem de gru: sa ma trezesc dimineata, sa prepar hrana micutului, sa dau un telefon...
As dori sa scap de aceasta depresie cat de repede, ca sa imi pot cauta o slujba.
Ati putea sa imi recomandati un psihoterapeut din Galati?terapia e de lunga durata?
E indicata medicina homeopata in acest caz?

Va multumesc,
3 comentarii
0
22-03-2007, ora 00:00
Lumi-br
Identitate neconfirmată
Lumi-br
Draga mea, cred ca vei gasi un terapeut in Galati. Trebuie sa mergi sa discuti cu cineva in acest sens.Faptul ca ai scris aici pe forum cred eu ca e un bun inceput.In ce il priveste pe cel mic eu cred ca esti o mama buna si te vei descurca de minune.conteaza pe ajutorul unui psiholog si vei reusi.Daca te ajuta cu ceva, eu sunt psiholog si psihoterapeut dar sunt din Braila
Luminita Purice.
0
22-03-2007, ora 00:00
Lumi-br
Identitate neconfirmată
Lumi-br
Draga mea, cred ca vei gasi un terapeut in Galati. Trebuie sa mergi sa discuti cu cineva in acest sens.Faptul ca ai scris aici pe forum cred eu ca e un bun inceput.In ce il priveste pe cel mic eu cred ca esti o mama buna si te vei descurca de minune.conteaza pe ajutorul unui psiholog si vei reusi.Daca te ajuta cu ceva, eu sunt psiholog si psihoterapeut dar sunt din Braila
Luminita Purice.
0
22-03-2007, ora 00:00
optimistic12
Nu este medic/terapeut
optimistic12
Va multumesc din suflet pentru incurajari.
Pueti sa imi dati va rog frumos o adresa de contact?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •