tratament keratoconus

156 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
23-03-2012, ora 09:03
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
Stimati Domni, pastrati calmul si pacea care sunt de mare pret.

Daca cititi autobiografia publicata pe site-ul clinicii veti vedea ca Dr. din 1987 efectuiaza interventii din aspect comercial. Nu l-am auzit niciodata pe Dr. spunand ca cica face filantropie si incerca sa ajute lumea, cu exceptia copiilor din orfelinate carora le ofera interventii chirurgicale gratuit, cel putin asa este mentionat intr-un interviu, si cred ca este de apreciat faptul respectiv.
Si insusi titlul de clinica privata, spune faptul ca serviciile sunt contra cost. Sau este in romania vreo clinica privata unde va puteti trata gratuit?
Problema cu companiile de asigurari sta in felul urmator. Compania de asigurare de stat poate acoperi costurile unei interventii numai in cazul in care medicul oftalmolog local declara ca respectiva interventie este cu neputinta de realizat in tara si este nevoie sa se efectuieze o interventie peste hotarele tarii. In urma respectivei constatari Compania de asigurare accepta acoperirea totala sau partiala a costurilor interventiei. Dar cu siguranta medicii din romania nu vor face asa ceva. Una din replicile aruncate unui pacient care a cerut o parere a fost :"Dute si poate orbesti la rusu ala" lipsit de orice bun simt, spre nefericirea respectivului doctor pacientul este foarte multumit de rezultate.
Daca insa aveti asigurare de viata la orice institutie de asigurare privata, acoperirea costurilor interventiei ar trebui sa fie fara probleme, depinde de seriozitatea companiei de asigurari. Regula respectiva este valabila pentru toata europa.

Sanatate maxima la toti
0
23-03-2012, ora 10:29
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pentru fz1974 Sa pleci de la premiza ca poate ajuta si sa dai mii de euro nu cred ca e indicat.Cind la banii astia poti sa beneficiezi de ultima tehnologie de lupta contra keratoconus.Nu trebuie sa mergi pe mina celor care zic ca vad ca vulturii.Nu te intrebi de ce nu are contract cu casa de asigurari din Ungaria ? Poate iti raspunde Pluto.
Tu crezi ca pe Pluto il intereseaza ca tu nu ai bani de operatie ? Ai bani te taie nu ai nu te taie dupa care te mai cheama la control iti ia bani sa iti spuna ca esti bine dar tu nu ai nici o imbunatatire.
Care e partea plina a paharului aici?

"Radial keratotomy is not performed in the United States for keratoconus patients"
PS : Pluto nu te mai baga in seama cu mine decit atunci cind vii cu teza de doctorat pe tema Keratoconus a lui tata socru.
0
23-03-2012, ora 10:36
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto alias Fightkeratoconus nici un medic oftamolog nu iti va da accept de operatie de Keratoconus pentru clinica din Ungaria motivul :KR nu se foloseste ptr Keratoconus.
0
23-03-2012, ora 12:16
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
"Stimati Domni, pastrati calmul si pacea care sunt de mare pret." corect era ""Stimati Domni, pastrati calmul si pacea care sunt de mare pret. si marcati banul ca cica va vindec de Keratoconus ". Pretul e mai mare la operatie decit la calm si pace.
0
26-03-2012, ora 09:01
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Tuturor bolnavilor de Keratoconus le doresc multa intelepciune in a alege doctorul care sa ii vindece de Keratoconus, iar celor din trupa Pluto/Claudiu/ArciCo le doresc sa ii vad la TV iar stirea sa sune : O banda de xxxxx le promitea bolnavilor de Keratoconus vindecarea prin metoda straveche RK, metoda prin care ii convingea pe bolnavii sa se opereze era pe acelasi principiu cu alba neagra, unii se laudau ca vad ca vulturii dupa operatia minune fara sa arate topografii care sa demonstreze regresul bolii.Altii raspindaci demonstrau succesul operatiei folosindu-se de topografia de a doua zi a diversilor pacienti in care zona cu probleme e micsorata.Topografia de a doua zi dupa operatie nu are nici o relevanta ptr ca atunci corneea este foarte moale iar zona rosie revine la o luna doua de la operatie.

EU NU O SA MAI RASPUND LA NICI UN MESAJ.SANATATE MAXIMA DAR NU DE LA MAXIN
0
29-03-2012, ora 14:07
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Claudiu R. Brasov - Romania 26.03.2012

1. When were you first diagnosed with keratoconus?
Prima data am fost diagnosticat cu Keratoconus in 2008 la cabinetul dr. Barar Aurelian din Brasov, care mi-a recomadat sa fac operatia in Ungaria, unde spunea el, vindecarea se face cu succes, insa nu a precizat orasul, ci doar tara. Am fost apoi la Bucuresti la o clinica particulara specializata in interventii cu laser, unde cei de acolo n-au vazut afectiunea mea si mi-au spus ca nu trebuie sa ma operez, de accea am abandonat idea de operatie. Apoi in septembrie 2011 am fost la un control la Targu-Mures unde din nou am fost diagnosticat cu Keratoconus de o tanara rezidenta de la oftalmologie. Aceasta mi-a recomandat un control la clinica Optilents din Cluj.

2. What symptoms did you experience?
Primele simptome au aparut la condusul masinii atat pe timpul zile cat mai ales pe timpul noptii, apareau niste aure in jurul obiectelor luminoase. Scrisul de la filmele de la TV si de la cartile de citit se dubla, creand un mare disconfort si o solicitare suplimentara a ochilor.

3. How did you first attempt to treat your keratoconus?
Prima incercare de tratare a keratoconusului a fost la clinica particulara Optilents din Cluj unde mi-au povestit cam cu ce pot sa ma ajute, lentile Ferara, cross-linking si mai apoi lentile dure, fara insa sa-mi garanteze succeul acestor metode, spuneau ei, la unii problema a fost inlaturata in procent foarte mare, insa la altii acesta a ramas la fel. Din experientele celorlalti pacienti care si-au pus acele inele si apoi lentile dure am aflat ca multi dintre acestia aveau mari probleme in a se acomoda si a purta aceste lentile, unii avand nevoie de lacrimi artificiale. Toate aceste lucruri m-au facut sa caut mai mult si in final sa ajung la clinica dr. Artsybashev.

4. How did keratoconus affect your life?
Asa cum am mai apus keratoconusul mi-a afectat activitatea de zi cu zi, la citit, la calculator, la cumparaturi, la locul de munca, pe strada, acasa, pretutundeni.

5. What was the prognosis you received from other doctors?
Prognosticul celorlalti medici a fost, stadiul III la ochiul drept, respectiv stadiul II la ochiul stang cu o grosime a corneei de ~410-43•°microni, ceea ce inca permitea o interventie de tip implant discuri si cross-linking.

6. How did you hear about Artsybashev Clinic?
De aceasta clinica am aflat de pe internet, cautand singur solutii cat mai viabile pentru afectiunea de care sufeream. Ceea ce mi-a ramas de la clinica dr. Artsybashev a fost modul de abordare al pacientilor, adica pacientii nu sunt consultati in functie de cine a ajuns primul la clinica, ci in functie de gravitatea afectiunii, ceea ce in Romania nu am intalnit intro clinica de oftalmologie.

7. Did you experience any pain during the operation?
Nu am avut nici cea mai mica durere in timpul operatiei, interesant mi s-a parut in momentul in care operatia s-a terminat si ochiul a trebuit sa fie spalat, dupa ce apa s-a curs, am reusit sa vad rezistenta de la lampa microscopului folosit la interventia chirurgicala. Atunci am avut confirmarea ca operatia s-a terminat.
8. How was the recovery period after surgery?
Perioada de recuperare a fost destul de dificila avand mai multe restrictii, atat de ordin fizic cat si alimentar. Pe masura ce a trecut timpul am inceput sa intru treptat in normal cu activitatile dinaintea operatiei.

9. How do you feel now?
Acum ma simt mult mai bine, simptomele dinaintea interventiei chirurgicale au disparut, inca nu 100%, dar pe masura ce timpul trece se simte imbunatatirea acuitatii vizuale. Imediat dupa operatie la contolul de a doua zi, am avut o imbunatatire substantiala (de la radul 2 de litere, la randul 6).

10. How has your life changed since the operation?
Viata mi s-a schimbat semnificativ, daca inainte la calculator trebuia sa ma apropii cat mai mult de monitor sau sa apropii foaia de pe care urma sa citesc, acum pot face aceste lucruri de la distanta fara a fi nevoit sa fortez ochii. La locul de munca reusesc sa inchei cu succes activitati ce inainte aveam reale probleme (mailul de pe PC, de citit desene de executie sau programul unei masini CNC). Recomand cu mare incredere clinica dr. Artsybashev si implicit metoda folosita de acesta in vindecarea acestei afectiuni ale ochiului. Ma bucur ca exista cineva precum dr.Artsybashev care poate ajuta pacientii suferinzi de acesta boala si ca am putut ajunge relativ usor la acesta clinica din Budapesta.
0
29-03-2012, ora 21:55
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Claudiu R Brasov Cind te-ai operat ?Poti pune la dispozitie topografiile tale ?Id este si adresa mea de mail.
0
18-04-2012, ora 14:22
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Pentru Claudiu R "cabinetul dr. Barar Aurelian din Brasov, care mi-a recomadat sa fac operatia in Ungaria, unde spunea el, vindecarea se face cu succes, "

O mare minciuna, Am fost in Brasov ( locuiesc la 20 km de Brasov si imi este usor sa ajung ) la acest doctor si sub nici o forma nu recomanda aceasta operatie pentru Keratoconus.Se incearca asocierea unui doctor cu nume din Romania cu aceasta operatie.
0
18-05-2012, ora 14:52
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
http://www.lasikcomplications.com/RK-radial-keratotomy.html
0
18-05-2012, ora 15:34
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Ionel,

We don't perform the procedure shown in the video. I personally think traditional RK should not be performed on anyone let alone a KC patient. What is your point? It is clear that you have no idea of the research underway at the clinic. You were invited on numerous occasions to the clinic yet were not interested. Dispensing biased and unproven medical advice to patients about procedures you are unfamiliar with is terrible. I hope you are not a doctor and don't understand the laws you would be breaking by such actions.

Dr. Goren
0
21-05-2012, ora 09:30
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
RK fie ca e facut de Arcibasev sau dr Barar( traditional RK) presupune taieturi in cornee care ramin pentru toata viata, deci linkul de mai sus ramine valabil.Privitor la afirmatia ta" It is clear that you have no idea of the research underway at the clinic." chiar mi-am facut o idee despre ce se intimpla la cabinetul vostru.Voi nu face-ti nici o cercetare daca a-ti fi facut cercetare a sti fi publicat ceva.Mai am o intrebare de ce socrul tau nu isi ia sculele sa se duca in America sa opereze caci acolo ar avea mai multi clienti ( incidenta bolii este mai mare in USA decit in Europa).
Acest forum este pentru pacienti nu pentru reclama la Operatia RK, ar fi frumos sa comentezi pe siteurile pe care l-ai facut impreuna cu OLEG, GOREN si MAXIM si sa lasi pacienti bolnavi de Keratoconus sa discute intre ei.
0
21-05-2012, ora 19:47
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
How is the link valid? Those are terrible incisions that were performed by surgeons who did not know how to conduct appropriate RK surgeries. Obviously, the cornea will be weaker and never stabilize. You need to find a picture without epithelial plugs, with proper adhesions, and very fine incisions. That would be a better representation of Dr. Artsybashev's procedure.

I am not Oleg. I didn't make Oleg's website or have any input. Where exactly do you see me advertising Ionel? I'm simply providing a rebuttal to your negative ad campaign. We offer honest and reliable information to all patients. Please answer this: Why did you decline an invitation to the clinic to see the results for yourself? We do not hide information from anyone. We've already had researchers from Switzerland, Russia, Italy, Israel, USA, and other countries have a look at our preliminary data. In fact, we are currently preparing a presentation for a group of researchers for next month. You are so interested in seeing the data presented yet you won!t even make the short trip from Romania to Hungary. That seems a little strange. It gives me the impression that you don't really care about the welfare of keratoconus patients and are only concerned with pressing your own agenda, whatever that may be.
0
22-05-2012, ora 10:52
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Ai zis bine "Obviously, the cornea will be weaker and never stabilize." aceste cuvinte caracterizeaza pseudo operatia.
Tu zici ca ati facut cercetari dar de ce nu v-am gasit ca particpanti la nici un congres de keratoconus in ultimii 5 ani ?
In Romania exista doua congrese mari de oftamologie dar nu a-ti fost prezenti ? Ce zici sa mai caut pe lista de participanti in ultimi 50 de ani poate gasesc ceva legat de super operatia voastra?Ce fel de cercetarii a-ti facut voi ?
0
22-05-2012, ora 11:59
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
We are happy to have such a dedicated fan from the Romanian Health Insurance Program as Dr. Ionel. Good luck in your quest to deny the Romanian people their insurance money following successful surgeries in Hungary. You ought to be ashamed to call yourself a doctor. I know you love transplants because they are cheap, but this is not what patients deserve. Transplants are not the future of keratoconus.
0
22-05-2012, ora 13:30
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Eu te intrebam ce cercetarii a facut domnul doctor care practica KR pentru keratoconus?
Sa demonstreze el lumii medicale ca opreste progresia bolii. Alta intrebare care vroiam sa o pun acestui personaj, cum de opereaza el bolnavii de Keratoconus dupa o singura consultatie.Pentru Keratoconus trebuie urmarita evolutia cel putin trei luni inainte de a face o operatie.
Sigur operatia lui Tatasocru nu este solutia pentru bolnavii de Keratoconus.
TAIETURILE IN CORNEA CU KERATOCONUS SLABESC CORNEA SI ASA SLABITA DE BOALA

Si inca un amanunt stimate doctor 5000 euro pentru a fi amagiti sunt multi bani ptr un roman.

Teoria ca taieturile intaresc cornea este un mare FALS.
0
22-05-2012, ora 15:30
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Ionel,

I thought she left, but you sound a lot like Dr. cadgjobsro. How about you leave this forum now and allow patients to discuss keratoconus. Do you have a problem with keraflex being 5000 euro? What about cxl/icl at 10, 000 euro per eye? Why does it cost 1000's of euros to put riboflavin drops in the eyes for 30-60 min? How do you treat keratoconus and how successful are your methods?
0
22-05-2012, ora 15:59
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Pluto (sa folosesc un termen folosit de cel mai sus mentionat) CXL este maxim 500 euro in Romania.De ce nu parasesti tu forumul pentru ca reclama este interzisa.tu faci reclama pe fata socrului tau.

Poate te uiti si tu pe forumul asta :http://forum.romedic.ro/prod/keratoconus_02838.html/

Citeste ce scria : alex24my

al
Bai incep sa ma enervez si i-mi pier vremea cu tine, incerca sa te concentrezi si sa pricepi ca: marea noastrat problema a celor care avem keratoconus si care suntem in stadiul 3 si 4 este ca, CORNEA NOASTRA A DEVENIT PREA SUBTIRE SI RISCA SA SE PERFOREZE.
Pe mine nu ma ingrijoreaza asa tare faptul ca mi scazut acuitatea vizuala ci ca trebuie sa fiu atent sa nu am o perforatie corneeana, acuitatea vizuala este 100% cu lentile deci nu am de ce sa fiu ingrijorat.Prin procedura pe care o recomanzi tu se imbunatateste acuitatea vizuala (in cel mai fericit caz) si nu se ingroasa corneea
AI PRICEPUT ? Asta este si motivul pentru care nu se recomanda celor in stadiul 3 si 4. Ma repet si-ti spun ca keratomia radiala sau circulara sunt doua proceduri care se recomanda celor care au miopie(care au corneea normal de groasa) si carora le trebuie doar o corectura a curburii corneei. Dr Arcibasev de care vb tu foloseste un cutit de diamant nicidecum cine stie ce tehnologie avansata AI PRICEPUT?
Nu este corect sa-ti dai cu parerea tu care nu ai keratoconus pentru ca nu sti care sunt prioritatile si ingrijorarile noastre AI PRICEPUT
Daca vrei sa te informezi despre procedura de care vb tasteaza circular keratomy si radial keratomy in google ai sa vezi de ce nu este recomaandata celor cu keratoconus (gasesti si studii despre cei care ai facut aceasta interventie si ai sa observi ca mai mult de 50% au avut nevoie ulterior de transplant de cornee iar ceilalti nu au avut decit o mica imbunatatire a vederi si nicidecum ca sau vindecat.
Citeste intii de a-ti da cu parerea AI PRICEPUT?

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
florinel86:
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
salut Rock

mai din cate comentarii ale tale am ciciti pana acum in nici unul dintre acestea nu am vazut sa spui la cineva ca sa mearga singur la clinica aceasta din Budapesta ci i-ai indrumat pe fiecare sa te sune pe tine ca ii duci u si ca le dai cazare ieftina si ca mai esti si translator si ABERRANTA mi se pare chestia ca doctorul acesta nu vrea sa dezvaluie secretul dupa care vindeca el acest keratoconus. acum daca ne gandim bine daca el ar scrie acolo unde trebuie (ca nu stiu unde se fac publice descoperirile) crezi u ca nu ar primi suficienti bani si suficienta faima. daca pe toate forumurile internationale se scrie ca aceasta crunta boala a ochilor Keratoconus nu se poate vindeca prin metode stiintifice nu vad cum elar putea savindece si fara sa faca public acest lucru. NU ZIC ca acest doctor nu ar vindeca ; NU ZIC ca acest doctor nu a studiat cel mai mult in oftalmologie dar inca o data nu inteleg de ce nu face public acest lucru

deci in concluzie din punctul meu de vedere m-i se pare ca toate aceste mesaje scrise de tine numai din interes; Iincaodata iti zic nu te contrazc ca nu e asa. dar incearca sa faci publica aceasta problema daca zici ca e vindecabila boala pentru ca foarte multi dintre noi suferim de acasta teribila boala

multumesc si sper sa nu te superi
Sanatate multa la toata lumea

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
david_rotaru:
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

buna seara.si eu am keratoconus de la varsta de 14 ani (acum am 21).m-am operat la ochiul stang acum o luna si jumatate in budapesta, la clinica dr.arcibasev.am decis sa operez prima data ochiul stang pentru k era mai avansat decat dreptul (stadiul 3-4 la stangul si stadiul 3 la dreptul) si pentru a vedea ce rezultate va avea operatia pt.k am fost oarecum sceptic (si sunt si in continuare) si pt k 3500 de euro e o suma destul de mare pe care o investesti...macar sa fie investita cu folos.a doua zi dupa operatie a fost o imbunatatire usoara a vederii, de la 5% la 16%, nu spectaculoasa cum spun unii aici pe forum.la controlul de o luna vederea a ramas tot la valoarea de 16%.medicul era foarte increzator de reusita operatiei spunandu-mi k vindecarea decurge corect si k rezultatele vor aparea in timp.mie unul mi-a lasat impresia k stie ce face si sunt increzator in continuare.acum las timpul sa treaca. am inteles k dupa 6 luni o sa vad cu adevarat o imbunatatire a vederii.sa speram k va fi bine si nu vor aparea complicatii.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
keratoconus2011
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Am fost la control si ce este drept mi-a dat acele declaratii cu riscuri inainte ca sa ma operez. Problema este ca atunci cand am fost la acel control informativ mi-a zis un lucru iar dupa un an mi-a zis altlucru. problema sta cam in felul urmator. Cu un ochi vaedeam mai bine iar cu altul prost. La controlul informativ mi-a zis ca imi va rezolva ochiul cu care vedeam ceva mai bine si voi ajunge sa vad "fara nicio problema 90%" iar cu celalal nu-mi garanteaza cine stie cedar ca voi vedea mult mai bine cu elt Dupa foarte mult timp de asteptare dupa opeartie, cam un an de zile...problema sta in felul urmator cu ochiul care vedeam ceva mai bine vad foarte foarte prost, iar cu cel care vedeam prost a ramas tot asa. deci per total am facut o eroare pentru ca vedearea care o aveam acum un an de zile nu o mai am acum.
la toate controalele imi zicea ca vad din ce in ce mai bine. Eu sincer sa va spun ma enervam cand auzeam astfel de cuvinte pentru ca eu stiu cel mai bine cum vad.
In legatura cu domnul Arcibarsev as avea cateva nelamuriri. le aveam si inainte de operatie dar ca orice bolnav care are o boala dureroasa (a noastra sub aspect psihic) spera ca apuca minunea de picior cand cineva ii spune ca il poate rezolva, chiar daca in spatele acelui cineva se ascunde un mare srlatan, moartea un raufacator, etc.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
pavelM
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Au fost comentarii interesante ale domnului claudiu care, bine inteles si-a uitat iar parola si a postat cu un alt user...ideea era ca domnul Arcibasev este extrem de bogat, face totul din pasiune si ca nu este nimeni nemultumit...ca comentariiledin pagins 7 sunt false, cei cs keratoconus 2011, wolfy, florinel86, sau doamna in cauza de care a zis si profy02 care nici el nu este multumit...sunt impostori si mincinosi.
De fspt operatia doamnei a fost un real succes chiar daca rezultatul interventiei nu a fost cel asteptat !!!
Pt claudiu: rusinica!!!
Pt wolfy: citeste bine forumul si ai sa vezi ca nu esti singurul nemultunit.
Pt bolnvii de keratoconus si toti oamenii de bine: sarbatori fericite, multa sanatate si Dumnezeu sa ne ajute!
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
alinnush82
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Vazand pe forum de dr Artsybashev si colegii sai din italia, rusia, etc am inceput sa sap mai ales intre medici din strainatate dar nu inteleg de ce metoda lui nu apara ca o solutie la tratarea acestei boli nici pe un grup de discutii de specialitate international, din america, anglia, italia etc nu romanesc, peste tot ca solutii de vindecare a bolii se precizeaza in ordine lentile dure, crosslink, inele, transplant, nici vb de cheratomie radiala foarte curios eu nu zic ca nu ar fii o solutie dar nu se regaseste nici unde si nu inteleg de ce. mi-as putea-o explica ca pe o metoda personala pe care dr ar fii descoperit-o si din care vrea sa faca bani numai el- care nu o spune la alti eu personal dupa deja atia ani in care sufar f tare de aceasta boala cred ca nu se poate vindeca complet desi pe forum se zice ca s-ar putea marturie sta si postarea lui maria70 parca care zice ca dupa o perioada si-a imbunatatit vederea dar nu s-a vindecat. am fost pe un site rusesc al unui doctor rus despre care se pomeneste pe acest forum nici el nu spune ca vindeca boala ci numai faptul ca o trateaza -interesat de ce dr dela budapesta o trateaza complet. eu fac parte dintr-un program international de cercetare a bolii derulat in mai multe tari din eu si america(din pacate nu si ro), urmarirea se face de mai multi medici din lume din eu america, etc le-am adresat intrebarea referitoare la metoda dr Artsybashev inca nu am primit nici raspuns care sa ma multumeasca,
0
22-05-2012, ora 16:02
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
wolfy

David_rotaru, eu unul te inteleg, daca cadgjobsro ar avea vederea de 1% si ar fi obtinut o imbunatatire pana la 30%, (Pluto nu stie prea multa matematica, de la 1 la 30 este o operatie simpla, vederea ta s-a imbunatatit de 30 de ori) sunt sigur ca ar fi fost si el, cat de cat, multumit.
Am si eu o intrebare care intereseaza pe mai multa lume, in legatura cu o noua interventie chirurgicala la doi ani: oare ce inseamna ca "vindecarea corneei nu a decurs normal la 2 ani dupa operatie"?? adica nu s-au vindecat bine taieturile sau nu s-a vindecat keratoconusul??? 1500 E inseamna destul de mult..
in acelasi timp mai am inca o intrebare dupa a doua operatie urmeaza inca o perioada de doi ani de recuperare sau este o corectie mai simpla care se vindeca mai repede??

multumesc.
0
22-05-2012, ora 16:03
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Americane raspunde tu la intrebarile pacientilor
0
22-05-2012, ora 16:20
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Asta imi place foarte mult :
Si este ESENTA tuturor bolnavilor de Keratoconus
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
keratoconus2011
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

la toate controalele imi zicea ca vad din ce in ce mai bine. Eu sincer sa va spun ma enervam cand auzeam astfel de cuvinte pentru ca eu stiu cel mai bine cum vad.
In legatura cu domnul Arcibarsev as avea cateva nelamuriri. le aveam si inainte de operatie dar ca orice bolnav care are o boala dureroasa (a noastra sub aspect psihic) spera ca apuca minunea de picior cand cineva ii spune ca il poate rezolva, chiar daca in spatele acelui cineva se ascunde un mare srlatan, moartea un raufacator, etc.
0
22-05-2012, ora 17:07
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
If someone had 1% vision and now has 16% vision is that not an improvement? What about their correction with glasses or contact lenses? Remember Ionel, all of our measurements are uncorrected visual acuity. As a doctor you should be aware that patients have other eye problems such as compound myopia, retinal problems, amblyopia, etc. that may affect visual acuity. Dr. Artsybashev does not perform cross-linking, but he doesn't have any problem with CXL. He simply chooses to focus his energy on modified keratotomy to treat (not cure) keratoconus. Keratoconus does not have a cure. We provide a surgery for patients that in the high majority of cases leads to enhanced visual acuity, regression of the cone, and enhanced quality of life. I have data of more than 10 years to support that statement.

Again, it's unfortunate that we have asked numerous Romanian doctors who work for the National Health Insurance aystem such as yourself to have a look at the data, see the results, and speak with patients in person, yet none of you have responded. You still won't answer my question.

When pioneering IOL cataract surgeries first began many years ago there were a number of skeptics just like you voicing similar concerns. People like you stand in the way of progress for ophthalmologic research.
0
23-05-2012, ora 09:16
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Nu e frumos sa minti voi nu aveti nici un fel de date sa demonstreze ca vindecati opriti keratoconusul.Daca aveti de ce nu le publicati ? Tu zici ca cercetezi de 10 ani si nu ai publicat nimic ?

He simply chooses to focus his energy on modified keratotomy to treat (not cure) keratoconus.
A folosit pacienti romani ptr a face experimente pe ei si pe daesupra le-a luat si banii.
Si o ultima chestie : orice operatie trebuie sa aiba un protocol de operatie care sa includa flow se operatie, la voi nu exista asa ceva.
0
23-05-2012, ora 10:00
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
When a surgery is performed for over 20 years and yields consistent positive results it is not called experimental work. You should know that Dr. Ionel. Again, why did you not come to the clinic when we invited you? What is your full name and what are your qualifications regarding keratoconus treatment?
0
23-05-2012, ora 10:05
smardent
Identitate neconfirmată
smardent
Stimatilor care va bateti in comentarii este jenanta atitudinea voastra.De ce? Simplu: am deschis acest subiect sperand ca macar o persoana va fi interesata sa constituim o asociatie care sa reprezinte interesele pacientilor cu acest gen de afectiune pentru ca in viziunea onor CAS nici macar nu exista.Eu sunt convinsa ca orgolii nesatisfacute si dezamagiri avem cu totii bolile insa evolueaza si cu aceste gen de discutiisi nu se vindeca si nici nu se amelioreaza.Daca cei in cauza nu isi urmaresc interesele ca si pacienti statul nu va face nimic ca sa ii ajute.Nici interventii gratuite nici medicamente gratuite.Si-a pus cineva problema ca in fapt keratoconusul este in cel mai adevarat sens al cuvantului un handicap?Poate obtinerea unor drepturi ar fi mai interesanta?!Asa incat am convingerea ca daca ne organizam si ne cerem niste drepturi avem sanse reale sa obtinem ceva daca nu ramaneti doar cu aceste discutii strerile care nu va folosesc decat la eliberarea unor frustari si atat.Daca vom fi mai multi si organizati vom putea sa ne ajutam pe noi si pe altii care nu au informatiile necesare!Merita sa va ganditi la acest subiect!
0
23-05-2012, ora 11:04
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Eu nu sunt medic asa ca nu ma mai lua cu Dr Ionel si vreau sa iti zic ca mi-a trecut glontul pe la ureche luind de bune toate minciunile legate de lupta voastra contra Keratoconusului.Am fost la cabinetul acestui stimabil doctor si am platit si 100 euro pe consultatie degeaba.Si am vazut un topograf de prima generatie, un sistem de masurare a grosimii corneei antic.Nu exista un aparat de masurare a celulelor endoteliale esential in operatile pe cornee.Iar despre acest doctor mie personal nu mi-a inspirat incredere de loc se ascundea in spatele faptului ca nu vorbim aceiasi limba ( apropo ce medic e asta care nu stie engleza ) Iar asa zisul translator Claudiu nu are nici o treaba cu partea medicala i se incurca limba in gura cind incercam sa vorbim termeni medicali.Pentru el ochiul drept sau mina stinga era acelasi lucru.El avea poezia lui ca medicul opereaza si salveaza tot.

Pentru Smartdent stimata doamna toata admiratia pentru demersul dvs iar daca ve-ti crea aceasta organizatie sa ne anuntati.
0
23-05-2012, ora 11:23
smardent
Identitate neconfirmată
smardent
Domnule doctor, singura nu pot sa fac nimic, medic sunt si eu, haideti sa facem demersurile necesare pentru aceasta asociatie astfel incat sa ne fie putin mai bine la toti.Pentru ca daca asteptam ceva sigur nu se va intampla nimic(stiti vorba aceea consacrata : unde-i unul nu-i putere..)O singura voce trece neobservata mai multe insa...De ce oare in Romania oamenii nu doresc sa lupte nici chiar cand sunt bolnavi?va convine situatia de a tot scaote bani din buzunar pentru lentile dure de contact, lacrimi artificiale, topografii de cornee/ganditi-va ca pentru boli mai usoar cum ar fi glaucomul exista gratuitati!mai ganditi-va ca glaucomul este operabil cu succes 100%.Problema reala este ca pana de curand aceata boala era f.rara si afecta doar persoanele tinere cu varste cuprinse intre 14-25 de ani.Acum lucrurile s-au schimbat!

Pt domnul doctor va recomand cu caldura Oftaclinic in Bucuresti, dotari de ultima generatie, personal foarte calificat, experienta bogata in aceasta boala, gasiti deatlii pe net despre aceasta clinica daca doriti alte informatii ma puteti contacta
0
23-05-2012, ora 11:35
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Ultrasound pachymetry is the most reliable method to measure corneal thickness for keratoconus patients. We have used the new laser machines, but they were unable to produce consistent accurate measurements. Pentacameras and Orbscans often have difficulty with advanced stage IV.

If you have a problem with doctors who do not speak your language I suggest you seek treatment in Romania.
0
23-05-2012, ora 12:04
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Mister Goren
""We have used the new laser machines, but they were unable to produce consistent accurate measurements. Pentacameras and Orbscans often have difficulty with advanced stage IV. ""
Eu cred ca tu nu ai vazut in viata ta asa ceva. Ce prostii debitezi adica Pentacam si Orbscanul are probleme de masurare.ESTI SLAB

De ce nu aveti aparat de masurat celulele endoteliale ?
0
23-05-2012, ora 12:06
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
If you have a problem with doctors who do not speak your language I suggest you seek treatment in Romania.

Eu ziceam ca nu stie limba engleza, deci el nu poate sa citeasca ce este nou in domeniu de aceea a ramas la stadiul de a opera cu sageti.
0
23-05-2012, ora 14:35
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
We assess the endothelial layer prior to every surgery with specular microscopy. This is the standard method for looking at the endothelium. I have seen cases where neither pentacam, orbscan, nor Tomey was able to take a proper topography of the eye. Ophthalmometer measurement was over 80 diopters at the peak of the cone. Following surgery the patient is able to see 60% without glasses. There was no other option besides a transplant.

Again, if you have a problem with the method we perform in Budapest I suggest you seek treatment elsewhere. If you do not wish to seek treatment in Romania I can recommend a number of doctors in Germany, Switzerland, Italy, Greece, and the UK among others.
Adaugă un comentariu / răspuns
156 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: