Tratament pt amigdalite, dar in zadar

12-02-2009
bombutz
Nu este medic/terapeut
bombutz
am amigdalitele foarte umflate am luat tratamente farmaceutice dar in zadar nu miau trecut, as vrea sa stiu daca nu sau retras asta inseamna ca trebuie sa ma operez, desi nu ma dor de loc dar am o durere usoara de cap.va multumesc.
43 comentarii 12 Înainte ›
0
12-02-2009, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faptul ca amigdalele nu dor.. dar sunt Hipertrofiate.. vorbeste despre o inflamatie cronica..
Riscul cel mai mare este ca asa gen de amigdale..pot oricand sa faca o amigdalita pultacee sau un flegmon amigdalian.
Deasemenea este vorba si de riscul complicatiilor la distanta.. reumatizm.. probleme cardiace, brobleme renale.
Iti recomand sa faci amigdalectomia!
0
20-02-2009, ora 14:29
anca_hope
Nu este medic/terapeut
anca_hope
buna ziua!
Situatia mea e un pic mai delicata tinand cont de faptul ca sunt insarcinata in 17 saptamani.
Probleme cu amigdalitele le am de cand ma stiu.Ma tratam cu antibiotice, faceam moldamin, insa acum sunt disperata pentru ca am facut o punguta de puroi pe amigdalita stanga si nu stiu ce medicamente sa pot lua astfel incat sa nu pun in pericol sarcina.Mentionez ca am facut f. rar pungute de puroi, in general, amigdalitele erau doar inflamate.
0
20-02-2009, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai facut o gresala imensa ca nu le.ai scos inainte de sarcina.. poate sa te coste mult, in sensul sanatatii copilului sau chiar pierdere de sarcina!
Trebue sa adopti acum un regim foarte strict.. fara rece, fara bauturi acidulate, fara acru ( care poate sa irite si sa mentrina mucoasa mai sensibila la infectie)
TRebue sa consumi. cantitati enorme de bauturi calde, ciai si lapte.. apa plata calduta si atat.
Gargara la fiecare 2 ore.. cu ciai de musetel, bicarbonat de sodiu., sau o solutie salina in care adaugi 2 pic de alcool iodat.
pastilute de supt.. propolis + vit C.., voseptol,
Medicul Ginecolog este in masura sa iti spuna ce se mai poate si ce nu.. in situatia TA
0
20-02-2009, ora 17:00
alexandra mady
Nu este medic/terapeut
alexandra mady
buna ziua sunt foarte ingrijorata fac puroi in gat foarte des acum am facut la 2 luni. va rog frumos ajutati ma.pana acum am facut un exudat faringian si nu mi a iesit nimik dupa acel exudat nu am mai avut cam 8 luni nimik acum iar am probleme am fost la medic si mia prescris tratament cu ceclozone de 750 am luat 5 zile de tratament si nu mi a trecut. trebuia sa iau mai multe zile sau trebuie sa astept sa mai treaca un pic azi am terminat tratamentul.? o alta intrebare va rog mult pot sa fac gargara cu bicarbonat ma ajuta ? si mai am una am inteles k si gazu ajuta dar nu stiu sigur este recomandat cand am puroi ? si asi vrea sa fac si aslo dar am intes k trebuie sa astept sa imi treaca efectul antibioticelor este adevarat? va rog mult raspunde ti mi sunt disperata
0
20-02-2009, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Alexandra.! disperata nu e cazull sa fii. dar Ingrijorata DA.
Fiindca amigdalitele fac si complicatii la distanta( reumatizm, cardiace si renale).
din cate vad tratamentul..ti.la indicat medicul de familie.
Trebue sa mergi la ORL.. fiindca in tratamentul amigdalitei intra si antiinflamatoare, tratment local cu Gargara, pastile de supt. si regim alimentar.
pana luni.
faci gargara cu bicarbonat de sodiu.. si cu ciai de musetel.. des. dupa care ei tantumm verde de supt 4-5 pe zi.
bei multe lichide calde.
continui antibioticul.
adaugi Eurespal 3 pe zi.
si luni mergi la ORL.
0
21-02-2009, ora 10:47
alexandra mady
Nu este medic/terapeut
alexandra mady
multumesc mult.o singura problema mai am pentru ca doamna doctor mia dat nuami pentru 5 zile antibioticu si lam terminat si pana luni nush ce sa fac sa mai iau sau sa continui numai cu gargara si cu tantum si am sa iau si eurespal. eu am si nimesil tot prescris de doamna doctora un plic pe zi este bun?am si trimitere luni merg la medicul orl ist neaparat si dupa am sa fac aslo si din nou exudatul astept raspunsul dumneavoastra.
0
21-02-2009, ora 12:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daac amigdalele sunt inca acoperite cu secretii purulewnte.. DA trebue sa mai cumperi antibiotic pentru 2 zile!
0
16-04-2009, ora 16:35
annette
Nu este medic/terapeut
annette
buna ziua! am 23 ani si de mica am probleme cu amigdalele. mi-am facut analizele si aslo mi-a iesit foarte depasit -400. Se poate ca acest aslo sa arate infectia din gat sau este un reumatism in corp. va mai rog sa-mi indicati si un medic bun pentru operatie care face anestezie generala din jud bacau.
multumesc tare mult si astept rasp. dvs
0
16-04-2009, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ASLO.. arata reactia ( anticorpii) organizmului la infectie.. care vine de la amigdale... si poate duce la diferite complicatii la distanta!
Nu cunosc daca face cineva avestezie generala pentru asa ceva la adulti!
0
09-06-2009, ora 13:15
jhony
Nu este medic/terapeut
jhony
Buna ziua!am 16 ani si am probleme cu amgdalitele de mic dar acum mi sau unflat si fac antibiotice dar nu dau inapoi sun foarte inflamate ce sa facc?
0
09-06-2009, ora 15:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multa gargara...
regim alimentar fara rece si acidulat!
voseptol + tantum verde tab de supt 3-4 pe zi !
multe bauturi calde( ceai, lapte... de baut zilnic!
peste 2-3 saptamani mergi sa te vada la ORL.. dac nu cedeaza in volum.. trebue sa le scoti..
mai bine pentru tine !
0
27-06-2009, ora 13:16
deekie
Nu este medic/terapeut
deekie
as vrea sa va intreb ceva si va rog sa-mi raspundeti de ieri a inceput sa ma doara gatul defapt amigdalele. cand inghit am o senzatie ciudata si parca tot atunci ma doare si capul.luni trebuie sa plec la mare in tabara si tot luni ar trebui sa merg si la doctor. ce ziceti ca am as putea sa mai merg la mare
0
27-06-2009, ora 13:29
deekie
Nu este medic/terapeut
deekie
defapt ma dor si daca le apas si daca vorbesc vorbesc mai incet si cu greu chiar ma dor.. si credeti-ma ca vreau sa merg la mare pt ca altfel am aruncat banii pe geam si poate ca nu voi mai avea ocazia niciodata ce recomandati
0
27-06-2009, ora 23:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai daca vrei sa mergi la mare.. si altfel ratezi o ocazie si pierzi bani.. exista posibilitate sa incepi un tratament acum// dupa xare sa mergi la un medic acolo la mare pentru o amigdalita acuta.. este bine sa ei Medoclav 1000 la 12 ore. eurespal la 8 ore Tantum verde de supt din 4 in 4 ore. multe bauturi calde. sa renunti categoric la acidulate rece si acru tot tratmentul 10 zile
0
27-06-2009, ora 23:53
deekie
Nu este medic/terapeut
deekie
acum sincer...nu ma mai simt asa de rau doar ca mai am o senzatie ciudata de durere. astazi am luat un paracetamol sinus si o tableta de propolis cu vitamina C
0
01-07-2010, ora 23:16
demmi
Nu este medic/terapeut
demmi
Buna ziua am si eu o problema.de cateva luni am amigdalia stanga umflata de fapt nici nu stiu daca e amigdalita...o vad doar daca imi tin limba cu o lingurita nu stiu cum sa explic exact unde este cert e ca daca ma uit in gat fara sa apas cu ceva limba nu vad nimic.nu ma doare dar cateodata incepe sa ma jeneze am fost la medic dar mi-a zis ca probabil m-am zgariat cu o coaja de paine sau ceva dar mie tot nu mi se desumfla de atat timp.va rog frumos sa imi dati un raspuns!
0
02-07-2010, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta NU la acel medic care trebuea ai fost,
Mergi la ORL
0
06-12-2010, ora 21:51
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
Buna Seara, Am si eu o problema de cativa ani am probleme cu amigdalitele Am 23 de ani si. De 10 ani incoace dak nu mai mult am probleme cu amigdalitele, la inceput era mai grav ajungeam la injectii deoarece erau plinde de puroi, faceam si febra mare, acuma nu mai fac puroi sau nu las sa se faca puroi pt k beau ceaiuri iau antibiotice, tanctum verde si propolis (propolis -tinctura facut de tata), imi trece de la propolis de la pastile dar problema e ca si de 2 ori pe luna mi se inflameaza... Eu tot am vrut sa mi le scot pt k fac prea des. nu conteaza anotimpul fac si vaara, mereu sunt cu ceva la gat si dak nu am imi pun parul in jurul gatului..Mentionez k am si parul lung si am observat k mai ales acuma iarna de fiecare data dupa ce ma spal pe cap, chiar dak ma usuc, a 2 zi nu pot vb ma ustura gatul nu pot inghiti..mi se umfla si apar pe ele pete albe..
Eu mi le-as scoate pt k m-am saturat de senzatia asta care o am si de 2 ori pe luna (usturime in gat ma doare cand manac , abia pot vb..)
Mama imi zice k sa nu el scot k toate prietenele ei si cunostintele ei care si le-au scos au avut probleme, ba la plamani faceau mai des rosu in gat si zice k dak patesc si eu asa..
DAca totusi le-as scoate ar fi o problema? O data atat de tare erau inflamate pline de puroi marte aveam si febra mare incat am ajuns la urgente si medicul de acolo mi-a facut o injectie pt febra si a zis k dak nu imi trec cu injectii mi le scoate dar dak au puroi am inteles k ma tai pe gat??? k sa le poata scoate k nu le poate scoate cu puroi pe gura.. e adevarat??
Ce ma sfatuiti sa fac, sincer m-am saturat sa fiu dependenta de spray-uri pt gat de pastile de gat de propilis de tot:((
va multumesc
0
06-12-2010, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am cateva intrebari din care o sa deduci TU raspunsul ce tre sa faci..
CE te faci peste cativa ani cand o sa vrei sa ai un copil ? cum duci sarcina? cat de sanatos poate sa mai fie acel copil ?
UN sfat prietenesc.. Cat mai urgent scoate amigdalele daca intradevar ele sunt mari si face amigdalite pultacee,
daca durerea e de la faringe atunci este vorba de alceva
Un medic ORL.. o sa te ajute sa ei decizia corecta.
poti face cateva poze si le atasezi pe mail
0
13-12-2010, ora 16:08
bobbi_20
Nu este medic/terapeut
bobbi_20
buna ziua, am si eu o problema, de 2 zile am gripa dar ma si doare in gat foarte rau ! mai exact ma doare cand inghit, cand mananc, cand beau lichide si chear cand vorbesc!.
Nu stiu, eu cred ca am inflamatie la amicdalite dar nu pot sa spun cu siguranta pentru ca nu am nici un fel de experienta in acest domeniu!
Eu stau in Germania de 2 luni si nu am medic de familie dar in schimb am fost la farmacie si me-au dat paracetamol si un medicament expre pentru dureri in gat, dar nu are nici un efect! am chiar baut ceaiuri de fructe si apa rece dar degeaba ma tot doare.
Va rog spunetim ce sa fac ca sa ameliorez durerea ? Va rog loati in considerare ca sunt in Germania si nu stiu o boaba in Germana.
Am uitat sa spun ca eu nu am probleme cu amicdalitele pana acum.
0
13-12-2010, ora 22:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea inteleg de ce sa beti apa rece daca va doare in gat?
e normal ca la o gripa sa doara tot, gat, muschi.. sa se infunde nasul.. sa aveti 4-5 zile febra.
luati tratamentul. beti multe ceaiuri ferbinti..si stati in pat macar 3 zile
0
08-04-2011, ora 22:14
andradatuturiga
Nu este medic/terapeut
andradatuturiga
Buna ziua

Am o problema cu amigdalele. Am facut sex oral partenerului mei iar dupa au inceput problemele, adica sunt foarte umblate, am fost la medicul de familie care mi-a recomandat gentamicina. Problema este ca eu nu i-am spus ca am facut sex oral si dupa au inceput probleme cu amigdalele. Ma puteti ajuta sa imi spuneti la ce medic ma pot adresa pentru a rezolva problema, sau ce analize sa imi fac. Va multumesc.


Andrada
0
08-04-2011, ora 23:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice probleme de nas, gat, urechi se trateaza Numai la medicul ORL
0
09-04-2011, ora 00:36
andradatuturiga
Nu este medic/terapeut
andradatuturiga
Multumesc pentru raspuns. Sigur o sa merg la ORL sa gasesc cauza pentru care isi fac de cap amigdalele in cazulo meu.
0
05-06-2011, ora 22:13
sorincaciuc
Nu este medic/terapeut
sorincaciuc
Fiti amabil si recomandati-mi o clinica pentru a efectua operatie de amigdale, polipi si complicatie a sinusurilor{sinuzita cronica} Am facut RMN la cap si vreau sa scap cu toate odata.Multumesc
0
06-06-2011, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice clinica ORL..din Oras universitar
0
06-08-2011, ora 10:38
lilisweet
Nu este medic/terapeut
lilisweet
buna ziua. pe bunica mea o doare foarte tare in gat. ieri dimineata cand s-a trezit avea amigdalele umflate foarte tare, nici nu mai putea respira.in plus a facut si febra de trei ori si i-am dat algocalmin.i-am mai dat si ospen din 4 in patru ore, Hexoral spray, trahisan pastile de supt tri pe zi. azi nu a mai facut febra, dar tot o doare foarte tare.am fost la farmacie si mi-a zis sa-i dau ospamox, 18 ore, bioparox spray si paracetamol sinus tot la 8 ore. e bine? o sa-i treaca.am uitat sa mentionez faptul ca are si tensiune.va multumesc
0
08-08-2011, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil sa faca un flegmon periamigdalian..
trebuie sa fie vazuta la ORL
0
06-08-2012, ora 20:06
ioana012
Nu este medic/terapeut
ioana012
Buna Seara, va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu un sfat...
Nu am avut niciodata pana acum probleme cu amigdalele si in urma cu vreo 2 sapt au inceput sa ma doare ba in partea stanga ba in partea dreapta, am fost la farmacie mi-a dat ketonal si mi-a sps ca daca persista durerea sa ma duc la doctor... am urmat vreo 3 zile de ketonal si mi-a trecut dar nu dupa alea 3 zile dupa vreo o saptamana, iar acum a inceput sa ma doare din nou in partea dreapta si de data asta a venit urmata si de o stare de voma si dureri de cap. Mentionez faptul ca parca am o senzatie ca m-ar durea cu tot cu ureche.. Ce pot sa fac ?
0
08-08-2012, ora 09:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la ORL.. sa vezi sigur ce ai.. amigdalita..sau o faringita legata de un reflux gastric ( in acest caz trebuie sa ajungi si la gastrologie)
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.