Trauma umilintei de care nu scap

27-08-2022
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Am fost bullied de cand ma stiu, la scoala generala, la liceu. Am fost mereu tipa timida, retrasa si grasa. Stiu ca de mica am incercat sa slabesc, dar mama ma rasfata prea tare si m a obisnuit cu foarte multe dulciuri ca sa scape de mine. Cand faceam o criza, ea ceda, nu ma sustinea. Am ajuns sa am 85 de kg la liceu. Tatal meu a murit la 11 ani, am crescut cu certuri si umilinte in casa (din partea fratelui meu) care e mai mare si mereu am avut parte doar de tratamente urate (nu fizic, doar moral). Inca de la 12-13 ani am avut simptome depresive - urinam noaptea in pat, ma izolam, copilaria si tineretea am petrecut o in casa, pe chaturi, cu frica de oameni, stima de sine extrem de scazuta, dar problema mare era ca nu aveam chef sa ma spal...refuzam pur si simplu...hainele miroseau urat si eram fata, abia incepusem sa am ciclu. Colegii au sesizat asta si zilnic timp de 4-6 ani mi s a ras in nas, am fost barfita, exclusa, aratata cu degetul, mi s a dus vorba in scoala. Cand intram in clasa, radeau si se tineau de nas. M am simtit oribil. De atunci am inceput sa cred ca sunt un nimic. Desi foarte talentata (castigam concursuri de literature si pictura), aveam 10 la romana, engleza, franceza, eu simteam ca sunt 0. Inca imi visez colegii care rad de mine si ma exclud. Nu pot avea o relatie intima cu cineva de teama ca miros ciudat, desi acum am o igiena foarte buna. simt frica si ma bantuie umilintele. La facultate am vrut sa incep fresh. Deja aveam 105 kg. Din cauza singuratatii, lipsei increderii in mine am chiulit mult si am renuntat. De atunci ma tot chinui sa slabesc, pt ca imi urasc corpul masiv si nu pot.tin dieta 4 luni, slabesc 25 kg, apoi ma las si tot asa, simt ca nu mai pot, desi imi doresc mult sa slabesc. Nu pot fi disciplinata pana la capat. Am citit despre depresie si m am regasit complet. La medic nu pot merge pentru ca n am bani si sigur m ar ingrasa medicatia, dar ma tratez cu carti...aplic tot ce pot si incerc sa mananc corect. Ce parere aveti? Cum pot sa scap de rusine, sa ma iubesc, sa ma iert? Simt ca ma urasc cu fiecare esec aparut...tot din cauza depresiei. Puteti sa imi scrieti, cine are o poveste similara.
16 comentarii
1
27-08-2022, ora 19:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. O consultatie la psihiatru e intre 100 si 300 lei. Un antidepresiv e cam 30 de lei pe luna. Nu e neaparat nevoie sa te ingrasi. Stiu persoane care iau si nu s-au ingrasat. Neurolepticele (antipsihoticele) ingrasa.
Daca iti gasesti un antidepresiv bun, mergi pe acela. Nu e necesar sa mergi la dr. lunar.
Cred ca ar fi bun un psiholog. Asigurarea e cam 1400 lei pe an. Ai dreptul la vreo 24 sedinte gratuite pe an.
Daca esti din Bucuresti iti pot zice unde gasesti psihiatru cu 100 de lei.
1
27-08-2022, ora 21:40
360
Nu este medic/terapeut
360
vorbeste cu un psiholog. daca apelezi la antidepresive (pe care ti le prescrie dr psihiatru), sansele sunt mari sa te ingrasi mai tare, insa te ajuta sa te simti mai bine in pielea ta, si iti dau timp sa inveti metode de coping obtinute de la psiholog. mai mult, ai timp in perioada de tratament sa studiezi ce inseamna alimentatie corecta. cauta cartile dr mencinicopschi si renunta la infometare. nu asa se slabeste. treci pe o dieta de 1600 calorii din care 20% sa fie proteine (studiaza cate calroii ar insemna asta din proteine; raspunsul: 320 calorii, deci trebuie sa consumi cam 80 g proteine pe zi). renunta la grasimi pt ca alea au cele mai multe calorii. consuma 30g grasimi pe zi (adica echivalentul a 100g telemea/cascaval). restul de calorii le consumi din carbohidrati. neaparat te pui pe bicicleta si incerci pt inceput sa faci cate 10 minute de 3 ori pe saptamana. de aici scazi sau aduni minutele in functie de cum poti. sportul iti va da atat o stare de bine si optimism, si te va ajuta sa slabesti. daca poti sa faci si antrenamente cu greutati, cu atat mai bine. esti tanara... ai sansa la un nou inceput.
2
27-08-2022, ora 21:55
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Deja sunt hotarata, nu o sa merg la psihiatru, poate imi fac curaj sa merg la psiholog. Simt o frica intensa de a nu fi judecata pana si acolo... ori sa dau peste cineva neprofesional, vreun narcisist sau psiholog nepregatit, nu este exclus, de fapt sansele sunt foarte mari sa nu gasesc pe cineva cum trebuie, deschis la minte.
@xtreme07: cred ca nu as mai fi asa anxioasa daca m-as alimenta cum trebuie si as face sport. am stat luni intregi inchisa in casa, nu voiam sa ies. cand ieseam, mergeam la 10-11 noaptea si ma culcam tarziu. aveam energie si nu mai dormeam, asa mi-am dat peste cap ritmul circadian. mi era sila sa ies ziua, de teama ca sunt privita si judecata. am gasit ceva foarte ok pentru mine, o dieta low carb, bazata mai mult pe proteina si grasime. cu multi carbo nu slabesc..decat foarte greu. ma plimb zilnic acum. Multumesc inca o data amandurora:)
1
27-08-2022, ora 22:15
360
Nu este medic/terapeut
360
vezi ca de la dieta ketogenica apar alte probleme de sanatate. diabet, si dermatita si inflamatii in corp ale celulelor

daca nu vrei multi carbohidrati, inlocuieste-le cu mai multe proteine. grasimile sunt "inamicul".

poti face asa proportiile: 150g carbohidrati (600 calorii), 100g proteine (400 calorii), 55g grasimi (500 calorii) = 1500 calorii
asta ii proportia cea mai neRiscanta... nu-s nici grasimile prea ridicate si nici carbohidratii prea sus

neaparat insa sa faci sport...

succes
1
27-08-2022, ora 22:32
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
nu tin keto din simplul motiv ca mi se pare mult prea multa grasime, nu vreau colesterol in plus, ca am destul. :D
am citit despre low carb ca este o dieta atestata stiintific si folosita in curele pentru diabetici.
carbohidratii (chiar si cei nerafinati, fasolea si mazarea de exemplu) au indice glicemic crescut - zaharul se propaga in sange foarte rapid, creste glicemia apoi scade brusc si te lasa cu o senzatie de foame permanenta, nu e nevoie de asa ceva la cineva la o persoana care a mancat zilnic zahar si cartofi foarte mult timp, trebuie detoxifiere.
cand scazi nr de carbo, cresti proteina si grasimea. stiu ca exista ideea ca grasimile sunt de fapt inamicul, dar niste studii recente arata ca de fapt asta e un mit propagat in anii 90 si este total gresit din simplul fapt ca fara grasimea (sanatoasa - vorbesc de nuci, ulei de masline, peste) vitaminele din vegetale nu se sintetizeaza, nu sunt absorbite de corp. in plus, creierul nostru e facut din proteina si grasime - dieta recomandata de neurologi este cea cu grasimi sanatoase, pentru sanatatea creierului.

lipsa grasimii din produse - compensarea cu carbo. este de fapt o gaselnita pentru productia in masa a alimentelor cu '0 grasimi' care era la moda in 2000-2010. practic, e ceva de care s-a folosit industria pentru a produce alimente nesanatoase, procesate, fara grasimi dar cu TONE DE ZAHAR si amidon sau alti compusi (carbo) ca sa 'lege' compozitia.
dar da, daca vorbim de grasimi gen ulei de palmier, care e toxic, grasimi artificiale din margarina, orice ulei prajit, NU e ok!

dieta ancestrala pe care o consumau stramosii nostri era alcatuita din carne, peste, anumite frunze, fructe si nuci si era cea mai sanatoasa. s a demonstrat ca sistemul nostru digestiv nu s a schimbat fata de acum mii de ani. mai tarziu cand a aparut agricultura a fost un pas masiv spre modernitate, a aparut boom ul economic dar lumea s a ingrasat masiv si a devenit mai comoda...
prefer legumele verzi, fara multi carbo. scuze ca am scris atat, sunt foarte pasionata de nutritie, am multa teorie dar practica ma bate grav

dupa ce mai scad o sa pot face un sport ca lumea. mersi ! :)
1
27-08-2022, ora 22:37
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Apropo, daca te pasioneaza cumva nutritia, am gasit un documentar fix despre ce ziceam cu grasimile. 'The low fat diet is genocide' pe youtube, e super interesant.
1
27-08-2022, ora 23:23
360
Nu este medic/terapeut
360
poti vedea indexul glicemic alimentelor pe glycemicindex dot com

glicemic index
- pt mazare este 9 (adica foarte scazut)
- pt fasole este 50-55, adica in valori normale. doar ce are index glicemic peste 60 e considerat ridicat si recomandat a fi evitat

atat timp cat nu ai diabet, nu trebuie sa-ti bati capul cu indexul glicemic, cu conditia sa consumi foarte foarte putin dulce (pt ca dulcele produce acel efect de care ziceai, nu mancarea neprocesata) si desigur poti consuma cate fructe doresti. in rest, poti consuma orice aliment neprocesat.

grasimile... alea se depun direct pe cand carbohidratii NU. e nevoie de un surplus caloric si stocurile de glicogen (folosite de corp in timpul sportului) sa fie pline pt a se depune grasime in corp de la carbohidrati ;)

carbohidratii te ajuta sa mentii nivelul ridicat de efort in sport... grasimile nu. ai nevoie de ele doar in sportul de anduranta... cu stocurile de glicogen pline (carbo) poti alerga in jur de 3 h.. ca exemplu

minimum de carbohidrati pe care trebuie sa-l consumi pt a functiona corect organsimul, este de 150 g carbo (nu stiu exact pt femei cum e). creierul isi ia 80% din energie din carbo

cauta poze pe net sa vezi cum aratau oamenii (americanii) in 2000 si cum arata acum ;)
uita-te la florin salam si manelisti. aia crezi ca mananca porumb si ovaz ? cum explici grasimile de pe burtile lor ?
1
27-08-2022, ora 23:39
360
Nu este medic/terapeut
360
chestia cu nucile si grasimile sanatoase e doar o propaganda... uita-te la sportivii bodybuilders... intreaba-i cate grasimi consuma de sunt asa definiti...

exista chiar si o ordine in care corpul arde macronutrientii. este urmatoarea: carbs, proteine, grasimi. dupa cum vezi corpul nu foloseste grasimile ca sursa principala de ""hranire""...
0
27-08-2022, ora 23:42
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
nu vreau sa te conving de nimic, sunt studii noi care atesta contrariul teoriilor de acum 50 de ani. a fost o dogma nutritionala gresita aceea de a plasa carbo la baza piramidei alimentelor. in '65, industria zaharului a facut pact cu cercetatorii de la Harvard sa promoveze ideea asta gresita, ca grasimile sunt nasoale, desi si ei stiau ca e gresit. totul a fost si este despre interese.

doar intreaba-te cum reuseau stramosii nostri sa alerge si sa fie in alerta maxima zi de zi consumand doar frunze, grasime si carne, cand agricultura inca nu exista ( intampinau pericole de animale salbatice, vanatoarea cu mainile goale sau pietre, batalii intre triburi, si era mult mai stresant pentru corp, mult mai spontan decat ce facem noi acum, la cronometru, 2-3 serii de 4 repetari cu 20 de kilograme la sala, cu antrenor...)

pana la urma, nu sunt pro keto, ci mai mult pt echilibru cu accent pe proteina si eliminarea zaharului
0
27-08-2022, ora 23:45
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
nu sunt la curent cu alimentatia sportivilor bodybuilders, dar ma indoiesc ca au un asemenea corp DOAR datorita alimentatiei & sportului. corpul nostru nu e construit sa arate asa, cu muschi masivi, pompati. cu siguranta sunt si multe scheme hormonale la mijloc. injectii, surplus din pudre proteice etc.

pe youtube sunt multi care experimenteaza (cu dovezi) dieta carnivora de exemplu si arata un progres exceptional fara carbo

cat despre procesul in care se ard carbii, de exemplu daca mananci zilnic carbi si faci sport, ii arzi tocmai pe ei, nu excesul de grasime care exista deja. pana la urma, ce consumam cel mai des, ce manance obezii des? multa paine, fainoase si mult zahar.
0
28-08-2022, ora 00:19
360
Nu este medic/terapeut
360
"doar intreaba-te cum reuseau stramosii nostri sa alerge si sa fie in alerta maxima zi de zi consumand doar frunze, grasime si carne"

my point exactly! nu ai cum fara carbo...
agricultura exista de zeci de mii de ani. cerealele erau baza. :)

bodybuilerii se impart in doua categorii: cei care folosesc steroizi ( motiv pt care au muschii de la mana cat muschii mei de la picior), si cei care sunt naturali. in ambele cazuri insa exista componenta principala (scop principal), anume definirea muschilor. definirea se face prin alimentatie (obligatoriu) si sport (obligatoriu). crezi ca daca ar manca bodybuilderii 150 g grasimi pe zi (cei naturali) ar fi definiti ? pai nu, n-ar fi... eu studiez treaba asta de ani buni. ai incredere in ce iti zic. nu lua decizii pripite cu grasimile.

cemeteryflower zice:
- "o dieta low carb, bazata MAI MULT PE proteina si GRASIME"
- "pana la urma, nu sunt pro keto, ci mai mult pt echilibru cu accent pe proteina si eliminarea zaharului"

nu mai inteleg nimic :)

cemeteryflower zice: "pe youtube sunt multi care experimenteaza (cu dovezi) dieta carnivora de exemplu si arata un progres exceptional fara carbo"

obiectivul tau trebuie sa fie sa fi "sanatoasa"... odata cu asta vine la pachet si slabitul. daca te concentrezi doar pe slabit, la un moment dat o sa dai in alte probleme de sanatate. corpul e o masina complexa. eu nu-ti zic sa renunti la grasimi, ci sa tii cont de recomandarea de 50g grasimi maxim. cum ai si zis: echilibru... lasa carnivor, low carb, etc... echilibrul este cel pe care ti l-am scris in mesajul de mai sus cu proportiile.

referitor la ultimul paragraf. ai asociat vicleneste carbohidratii cu painea, doar ca sa castigi un argument. treaba-i ca nu recomanda niciun expert in alimentatie consumul ridicat de paine. maxim 2 felii de paine pe zi e recomandat, datorita acelui index glicemic ridicat

eu nu am zis in niciun mesaj sa consumi zahar, paine, fainoase. din contra daca te uiti peste ce am scris, din nou, vei vedea ca am scris sa consumi alimete neprocesate ;) iar cele enumerate in acest paragraf sunt... AI GHICIT, procesate :)
0
28-08-2022, ora 01:16
360
Nu este medic/terapeut
360
s-ar putea sa fi inteles gresit de ce consider grasimile inamicul. 1g grasimi are 9 calorii, pe cand 1g carbo sau 1 g proteine are 4 calorii. ceea ce inseamna ca din 100g de grasimi consumi 900 calorii. dublu fata de 100g carbohidrati, care are 400 calorii.

daca de exemplu intr-o zi mananci numai 150g branza (37g grasimi) + 100g alune (50g grasimi) + 150g carne (15g grasimi) = ai consumat din start 100g grasimi (900 calorii)

daca de exemplu intr-o zi mananci numai 150g porumb (20g carbo) + 300g linte fiarta (50g carbs) + 2 felii de paine (45g carbo) = 115g carbo (460 calorii) [cu ocazia asta poti sa vezi si de ce painea nu e recomandata... 2felii au o tona de calorii, darmite o paine]

sigur, eu nu recomand nimanui sa manance asa, dar am incercat sa subliniez DIFERENTA DE CALORII intre a consuma o dieta bazata pe grasimi si ceva proteine, in comparatie cu dieta bazata pe carbohidrati si ceva proteine
0
28-08-2022, ora 01:30
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Agricultura a aparut acum 10.000 de ani aproximativ, homo sapiens a inceput sa vaneze cu 200.000 de ani in urma. Pana la agricultura au rezistat bine mersi fara sa banuiasca faptul ca cerealele se pot cultiva, traind pe baza de proteina si grasime. Sunt nutrieti esentiali gasiti in corpul nostru fara de care nu putem supravietui, pe cand fara carbi, putem. Asta asa ca teorie. Eu una nu as putea fi carnivora si sa mananc doar legume verzi, chiar daca e sanatos, dintr un simplu motiv...am crescut cu carbo, suntem bombardati zilnic cu reclame si presiunea sociala de a manca asa ceva. Nu putem evita la nesfarsit, am simti ca exista restrictii alimentare, si iar nu e bine pentru psihic...

Da, am zis low carb cu grasimi sanatoase gasite in mod natural in branza, iaurt, lapte, nuci, migdale, avocado etc. Si low carb nu e keto. Adica eu imi permit doua felii de paine pe zi si legume la greu, plus 1-2 fructe max. Dar atat. De exemplu, daca maine am chef de cartofi, mananc doar 300g la o masa. Restul meselor sunt proteina si legume, ceva grasime.

Daca te uiti la documentar o sa vezi experimente cu oameni care mananca vegetale si orez brun periodic, f putina proteina si se ingrasa.
Pana la urma, fiecare corp e diferit, nu sunt pt extreme. Keto e extrema, low carb nu. Si e extrema keto pt simplul fapt ca societatea de azi nu mai e ca acum 200000 de ani, logic. Au crescut mult pretentiile
Alimentare... Si e greu sa te tii de asa ceva. E bun ca tratament pt diabetici avansati, poate. In rest...
0
28-08-2022, ora 01:39
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Da, inteleg ce spui, dar ne gandim ca 1. Odata ce elimini o categorie intreaga - carbii, trebuie sa plusezi pe grasime (care se transforma in energie principala) si proteina. Un beneficiu major-grasimea nu creste nivelul zaharului in sange..deloc! N ai glicemii instabile. 2. Numeri calorii, grasimea e high calorie clar, dar mananci mai putin pentru ca e foarte satioasa grasimea, deci nu treci peste 1800 cal daca ai bun simt si faci si sport. 3. Intri in starea de cetoza cand arzi grasimi in loc de carbi. In momentul ala incepi sa topesti grasimea instant...eu am tinut keto mai demult si slabeam nebuneste, DAR mi a cazut parul din cap:)) doctorul a zis ca se va regenera, ca e normal, dar m am speriat si de atunci am zis low carb, gata.
0
28-08-2022, ora 01:43
cemeteryflower
Nu este medic/terapeut
cemeteryflower
Mi am adus aminte ca tinusem keto cu 1000 cal pe zi, de aia imi cadea parul...
0
28-08-2022, ora 03:31
360
Nu este medic/terapeut
360
eu inteleg ca vrei sa aduci argumente, dar exagerezi cu ele:))

1. nu ne pasa ca stramosii au folosit cereallele acum 10000 sau 20000 ani. ne pasa ca sunt multi ani de cand le folosesc pt ca astfel adn-ul nostru poate procesa, datorita lor, a stramosilor, aceste alimente

2. nu ne pasa ca acum 200.000 ani traiau numai cu carne si grasimi, pt ca nu stii cat de sanatosi erau traind doar din asa ceva. (ma indoesc ca NU consumau fructe sau ceva, doar ne tragem din maimuta). ai putut sa vezi si tu ca ketogenica nu e ok. faptul ca suntem sanatosi in epoca asta comparativ cu epocile trecute arata ca acum avem o dieta buna, si nu trebuie sa ne intoarcem in stone age. :) (bam bam)..

atat timp cat nu consumi alimente neprocesate, poti fi linistita ca vei fi sanatoasa, iar daca nu consumi mai mult de 1500 calorii, e perfect pt slabit. esti intr-un echilibru nutritional care iti permite sa slabesti. daca cresti peste nr asta de calorii va fi dificil sa slbesti pt ca nu esti pregatita fizic sa scazi din calorii numai prin sport.

te va ajuta sa mergi zilnic 30 min pe jos. preferabil sa mergi pana nu mai poti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul