Tulburare obsesiv-compulsiva - Partea V-a

116 comentarii 1 2 3 4
0
11-11-2008, ora 16:05
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Buna Flori,

Si eu tot cu suisuri si coborasuri... Azi chiar mi-am bibilit mintea cu intrebari, m-am chinuit un pic... dar trece. Bine ca nu ai depresie... nu mai stiu cine vorbea de asta, cred ca am facut o greseala.

Iar anxietatea... baga-i-as sarma in nas! Uneori nu stiu unde sa ma mai ascund de ea, asa ca lucrez cu anxietatea in gat. Bafta!
0
11-11-2008, ora 20:38
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
SOPHIEEEEEEE, MAMA, CE AI!!!! Eu pur si simplu vad unele dintre mesajele tale albastre. LA PROPRIU. Si scrisul nu se vede, tre sa le highlight-ez cu mouse-ul sa le citesc. FACEAM MISTO de astia de la forum, PE BUNEEEEE. Doamne, cum ai putut sa crezi ca ma iau de tine. Haide mai!
Pretuiesc mult TOATE aceste mesaje, cred ca suntem un grup cool si ne sustinem, SUB NICI O FORMA nu mi-as permite vreodata sa iau peste picior pe cineva, mai ales in acest context. Te rog sa ma ierti, chiar nu am vrut sa te supar.
Deci numai eu vad aceste mesaje albastre?

Sophie, eu sunt cu depresia, din pacate.
0
12-11-2008, ora 09:29
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare,
M-au amuzat ultimele voastre mesaje si le-am privit constructiv:))
Sophie, eu o cunosc ceva mai bine pe Cata, am vb mai mult in privat si e o tipa foarte de treaba. Deci, sigur nu a vrut sa te supere, ci numai a glumit. Hai sa nu ne suparam si sa continuam sa ne sustinem una pe alta.

Eu sunt binisor, am emotii ca iarasi voi ramane singura cu copilul, dar sper sa fie bine; o iau ca pe o expunere prelungita. Tineti-mi pumnii:)
0
12-11-2008, ora 09:42
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Sophieeee, te rog io zi-mi ceva ca nu vreau sa te stiu suparata. Aseara parca mi-ai dat cu leuca cand am citit mesajul tau. Imi cer iar scuze, ar trebui sa fiu mai atenta cand scriu in spatiu virtual pentru ca nu pot transmite si non-verbalul si de cele mai multe ori ala face toata diferenta.
0
12-11-2008, ora 11:15
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Buna Cata,

Ma bucur mult ca nu a fost decat o eroare de ecran. Chiar nu intelegeam... vezi tu, gandirea asta stupida si negativa? I Jumped to conclusions! Lasa, ca nu-i bai!
Eu sunt mai sub val decat ieri. M-a pus naiba sa ma uit in gura uneia de vorbea de radiestezie... am citit pe internet ce e aia si m-am speriat de cateva treburi. Mie imi e frica ca gandurile mele atrag vibratii, unde negative... si, evident, exista o intreaga teorie cum gandurile fac si dreg. Teorie care, evident, este exacerbata in mintea mea la culme. Incerc sa-mi spun una si alta, dar nu reusesc prea tare, asa ca incerc sa adopt metoda: fuck it! Adica, in transcriere de domnisoara educata cum sunt, let it go!
Gagici, mai sus am scris ideea care imi provoaca frica. pe asta nu am mai scris-o niciodata, ca am intrat in cacat din cauza dansei de mai multe ori. De aceea imi e frica sa scriu pe forum ce ma sperie... sa nu imprumutati de la mine, sa nu intrati si mai tare in cercul gandurilor.
Avum, va rog eu pe voi, dati-mi un sfat daca aveti! Daca v-am pus pe ganduri, please, scuze.
0
12-11-2008, ora 11:38
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Ufff, Sophie, bine ca ai raspuns ca daca n-am dat Refresh de o mie si una de ori. Nu mai fac, parol!

Mai sa stii ca si eu am aceasta batalie. Anume ca gandurile noastre influenteaza ceea ce ni se intampla. Sincer, cred ca este un lucru foarte unfair pe care sa i-l spui unei persoane care sufera de toc. Reprezinta chiar infirmarea a ceea ce spun doctorii. Vezi tu, principala idee care trebuie sa intre in capul unui toc-ist (conform si cartii pe care am citit-o eu si despre care va ziceam) este ca acesta sa inteleaga ca doar a te gandi la ceva nu inseamna ca faci si respectiva fapta. Mi se pare criminal sa sustii in fata unui om care nu isi poate controla anumite ganduri ca ceea ce gandeste se va intampla. Si mie mi s-au perindat prin fata o gramada de persoane care sustin asta, inclusiv duhovnicul meu si tare m-am mai demoralizat. Gandind la rece, acesti oameni habar n-au de ce ni se intampla noua si vorbesc in TOTALA necunostinta de cauza. Daca ar fi in locul nostru nu ar mai zice.
Sfat... aoleu... pai daca am avea solutii... le-am aborda noi. In teorie solutia este sa stii ca gandurile nu pot provoca fapte. Iti sugerez sa te gandesti tare tare ca ai vrea sa ai un mare mertzan. Daca iti apare in fata blocului atunci e clar, gandurile pot genera fapte. Daca nu, atunci nu poate fi adevarat nici ca, gandind ca nu stiu cine din familie va avea un accident de masina, asta chiar se va intampla. Mi se pare o analogie logica. Gandurile obsesive cred ca pot fi batute cu logica. Cred.
0
12-11-2008, ora 11:41
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Iata ce fel de ganduri ne pot cu adevarat influenta. Daca eu gandesc ca nu o sa ma simt bine si nu voi mai putea sa im desfasor activitatea. Asta da, asta s-ar putea sa se intample. Adica daca gandesc asa mai mult timp, ma voi purta ca atare si in scurt timp voi ajunge sa nu imi mai pot desfasura activitatea. Dar eu zic ca asta este cu totul altceva. Nu?
Hai mai baga pe aici comentarii, poate te ridici nitel peste val.
0
12-11-2008, ora 12:19
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Multam de sfaturi, Cata!

Asa e, este unfair sa spui asta unui om care sufera de TOC... aia de-mi vorbea de asta nu stia ce am eu. Greseala mea a fost ca m-am dus imediat sa vad ce e aia si ca, desi stiu regula: fuck it, tot le-am dat atentie si am facut scenarii dupa scenarii.
Hi Hi Hi! Am avut o perioada in care eram amorezata de un actor argentinian... Aveam si eu nevoie sa visez in vremea respectiva la ceva. Si cate scenarii n-am facut... Asta pentru ca urma sa plec in Argentina in vacanta acum doi ani cu fostul meu prieten. Si, ziarista fiind, l-am cautat pe ala dinainte sa fac un interviu cu el... n-am dat decat de manager, dar eu am continuat sa ma gandesc cum o sa ma vad cu respectivul, ce poveste de amor om creea noi, etc... Si, ajunsa in Argentina, am mutat cerul si pamantul sa ma vad cu ala pentru interviu. Intr-un final mi-a raspuns pe mail. De intalnit nu ne-am intalnit. Da m-am despartit de iubitul meu, nu din cauza actorului care practic nu exista, ci pentru ca iubitul meu s-a cuplat cu o angajata a noastra. Iar eu, amarata si cu sufletul rupt, am continuat sa visez la ala, cum o sa vina la Bucuresti (ca asa spunea el in mail), etc... Crezi ca a venit? Ca si mertanul din fata blocului tau!

Asa ca, intr-adevar, gandurile produc una alta, dar in nici un caz ce ne imaginam noi... asa ca fuck it!
0
12-11-2008, ora 12:24
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Prozac,

Iti tinem pumnii! Hai ca incep sa glumesc un pic... Ce zicea Cata de mertanul din fata blocului? M-a facut sa rad... asa si gandurile noastre ca o sa facem si o sa dregem sau ca suntem nu stiu cum si nu stiu ce...
M-as fi mirat mult sa se ia Cata de mine... Ma bucur ca doar ecranul era albastru si nu atitudinea mea. Hi Hi!
0
12-11-2008, ora 12:52
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Sophie, ai gasit exemplul perfect. Iar faptul ca e chiar din viata ta e si mai bine. Ai vazut, nu a venit doar pentru ca tu ai "will it to happen" cum zic americanii. Mai, avem un talent noi femeile sa facem din barbatii astia niste printi si ei de fapt sunt... tot cu p incepe dar sa nu zic ca na... sunt o doamna.
Sophie, ma bucur ca te-ai ras nitel. Sa imi scot si eu cumva putin parleala ca te-am suparat. Mai, ce sa iti zic, retete sunt multe si marunte. In final fiecare tre sa descopere ce merge la el.
Mie multa lumea mi-a facut rau cu fraze de genul "dar gandeste draga pozitiv"; "dar nu te mai gandi draga la asta"; "numai tu poti sa iti rezolvi problema pentru ca e numai in capul tau": "acu ce te-a mai apucat?" etc.
Cine nu stie, zice ca totul e un moft... mai nashpa este atunci cand aceasta persoana iti este apropiata.
0
12-11-2008, ora 12:54
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Prozac, va fi bine. Eu zic asa, nu iti face vise de marire. Fii realista. De atata timp trebuie ca te cunosti foarte bine si stii ce ti se poate intampla la nivel de creier. Gandeste-te asa "bun, diseara sunt singura cu baiatul. ok. s-ar putea sa am ganduri si sa nu ma simt bine. dar asta mi s-a mai intamplat si m-am descurcat. nu am de ce sa ma sperii. nu se va intampla nimic grav." Si cum iti ziceam si pe privat, baga-te in lectii, in mancare (faceti ceva bun amandoi, poate niste clatite), vedeti un film ceva... SUCCES!
0
12-11-2008, ora 13:34
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hello again Cata,

Eu n-am asa de multe de frecat la serviciu, asa ca citesc presa, mai intru pe net... conversatia cu tine e foarte placuta asa ca, sa continuam.

Fraze de gandeste pozitiv am auzit de mi-au crapat urechile si mi s-au relipit. Da, gandesc pozitiv! Imi doresc sa fiu bine, ma rog, imiimaginez lucruri dragute care as vrea sa mi se intample... fantazes frumos. Dar, deep in my head or my hart, e un semn al intrebarii, celebrul "dar daca?" care, daca incerc sa-i raspund sau sa-i dau atentie, se face cat casa.
Iubitul meu de acum, care a avut un TOC dar nu a apucat sa devina violent, mi-a zis si imi repeta mereu: nu te gandi! Te trage gandul, nu-i da atentie. E cumplit de greu, dar trebuie sa-ti interzici sa te mai gandesti. Si, pe cuvant, functioneaza in multe cazuri. Nedandu-i atentie, neanalizandu-l, gandul se desumfla, se retrage, iar eu ma pot bucura de viata. Cat pot! Ti-am spus ca ma apuca adesea disperarea!
Oricum, la cat de aiurea e situatia vietii mele (lucrez cu fostul iubit, avem o firma impreuna... plus alte detalii care ma fac mereu sa ma gandesc la viata dinainte, ce era intr-adevar stabila din punct de vedere toc-toc) imi doresc o lunga vacanta departe de toate, de job, de Bucuresti, de ex, de psihologi, psihiatri si toata lumea aceasta... inclusiv de acest forum!!! Si stiu ca n-o sa mi-o iei in nume de rau. Prefer sa ne intalnim in vacanta si sa radem la soare si sa spunem: ba, ce gagici cool suntem noi!
0
12-11-2008, ora 13:59
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Draga mea Sophicutza, sa ma ierti daca il contrazic nitel pe iubitul tau. Sa stii ca in cartea de care mentionam, Psihoterapia anxietatii, chiar zicea ca s-a facut un test si ca pacientilor le-a fost interzis sa gandeasca un anume lucru si, incercand sa nu se gandeasca la asta, NUMAI la aia se gandeau. Experimental s-a demonstrat ca, cu cat incerci mai mult sa blochezi un gand, cu atat mai mult te gandesti mai tare. Deci...
Una este sa nu ii dai atentie si sa nu il analizezi si alta e sa nu il gandesti. Cheia este sa poata exista gandul in capul tau dar sa nu te sperie. Cand reusesti asta... esti Superman.
Disperarea si pe mine ma apuca. Chiar si acum am ganduri cand intru aici si tre sa accesez sectiunea Tulburari psihice, cand tre sa imi iau medicamentul etc. Adica ma tulbur cand ma gandesc "cum am ajuns". Ce prostie. Prejudecata omeneasca, vorba la Pasarea Colibri...
0
12-11-2008, ora 14:00
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Cum sa ti-o iau in nume de rau. Doar ce spusei ca intru cu greu pe acest forum. Te inteleg si stiu ca toate intelegem. Ce bine ar fi sa ne fi intalnit pe forum de gospodine, nu? Dar asta este ceea ce ne e dat sa traim si punct. Lamentarile nu ne ajuta.
Auzi, dar de ce nu incerci o vacanta totusi? Departe de tot ce ai zis. Ce te opreste?
0
12-11-2008, ora 14:59
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Ma bucur ca sunteti vesele astazi si ca activati.
Si eu mi-as dori sa merg intr-o vacanta, oriunde dar sa nu mai stau la munca. Insa..sunt aspecte de ordin material care ma impiedica pentru moment, plus scoala piticului..ce sa mai, acuma avem responsabilitati mari.
Bey, lasati lamentarile ca ma supar, haidi capu sus si merem inainte c-or veni si zile bune, pai nu?
Poate chiar intr-o buna zi de vara, ne-om intalni la o bere fara alcool si-om pune de-o sueta:)
0
12-11-2008, ora 15:09
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Cata draga,

Eu nu ziceam ca trebuie sa blochezi gandul... ci sa nu-i dai atentie. Ex: "gandurile mele rele atrag unde/vibratii rele". A venit, ok, nu-l dau cu capul de pereti, dar ideea e sa nu incep sa-l analizez, sa-i dau argumente, nici pro, nici contra. Refuz sa dau argumente... daca imi creeaza anxietate, imi spun ca anxietatea va scadea, dar refuz in continuare sa ii dau argumente. Cand anxietatea e mare, e greu.
Stiu ca argumentarea e o tehnica in ctb, insa eu nu fac argumentare ci "masturbare cerebrala la rece". Imediat ce am scapat de un scenariu, fac altul pe care trebuie sa-l argumentez. De aceea, la mine functioneaza cel mai bine let it go! Don't think! Don't care!

Cat despre vacanta... greu. Situatia firmei mele e complicata. Avem probleme financiare, incercam sa vindem, sa scoatem ceva din munca asta. In plus, prietenul meu are mari probleme cu firma lui pe care incearca sa le rezolve de luni de zile. Speram ca vacanta aceasta sa fie vara trecuta, dar nu a fost. Acum sper ca dupa sarbatori sa fugim putin in Africa, unde e cald si frumos...

Si eu am ciuda ca accesez sectiunea de Tulburari Psihice. Mi-as dori sa accesez sectiunea de... dureri in varfur firului de par :-). Dar dintr-astea n-am. Cum ai ajuns tu asa? Pai eu cum am ajuns? Tragand de mine mult, nestiind sa ma relaxez... Asa e, ne vom reface prin propriile puteri, precum Pasarea Colibri.
0
12-11-2008, ora 15:12
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
sophie, unii dr mari spun ca nu e bine sa lupti cu gandurile anxioase si cu atat mai mult cu cele obsesive. e greu, crede-ma ca am incercat!
cel mai bine raspund la..."fuck it", ce-o fi sa se intample si m-am mirat si eu de ce roade poa sa dea aceasta teorie.
la fel, gandurile obsesive nu raspund la ganduri rationale! nu raspund si pace!
de cate ori mi-am demonstrat stiintific ca nu am motiv sa am ganduri violente, MAI ALES indreptate catre copilul meu...dejeaba, ele veneau si plecau dupa bunu lor plac.
eu m-am observat, ca de cand am boala asta ma tot descopar si am observat ca nu gandurile au ajuns sa ma supere asa de mult, ci starile care acompanbiaza aceste ganduri si sunt stari anume (pe care le stiti) si alea ne dau rau asta care ne face viata un chin.
asa ca...no fight!!!
0
12-11-2008, ora 15:13
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
pai fetelor hai sa ne mutam la sectiunea psihologie, hmmm ce ziceti?
0
12-11-2008, ora 15:48
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Prozac, asa e, cum spui tu! Si eu am scris mai sus despre fuck it! Pai ce obsesie sa raspunda la un gand rational? Ce, ea insasi, e vreo gaselnita rationala?
Si eu mi-am demonstrat rational ca nu se poate ce-mi trece mie prin cap. Si? Am facut un alt scenariu si altul pana cand mai aveam putin si ma internam in spital.

Ai perfecta dreptate, starile ne deranjeaza... zici ca ne-am setat pe un program, nu alta! Trebuie sa ne desetam... asa ca expunerea ta prelungita va fi minunata.
Stii ce m-a pus pe mine doctorita sa fac in week-end? Sa ma duc la cat mai multe biserici, sa stau cate cinci minute si daca vine vreun gand, sa let it go. Si, evident ca au venit, dar seara si uitasem ce exercitiu facusem eu toata dimineata. Asa ca trebuie sa invat sa spun fuck it, let it go, so what... and relax. Asta invat pe la yoga, unde, multumesc lui Dumnezeu, nu vorbeste nimeni de teoria chibritului ci de relaxare... Zen.
Sa ne mutam la psihologie? Pai nu e tot aia?
0
12-11-2008, ora 16:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Lume, lume, intrucat e posibil ca subektu sa nu duca mai mult de 100 de mesaje, va invit in casa noua:)))
Deci...no fight, no fight la capitolu VI.
0
12-11-2008, ora 19:06
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
Hello fetelor! Va citesc in fiiecare zi mesajele, cum v-am spus am trecut si eu prin asta..le mai am inca dar foarte rar...am inteles ca se pot trata prin hipnoza...nu stiu cat costa sedintele in romania dar aici sunt de la 100 in sus deci sansele sunt mai mici.. Mai cititi si despre Louis Hay...sunt niste afirmatiii care intr-adevar dau roade...in fiecare zi dimineata si seara...v-am mai spus, nu vreau sa par invadenta dar daca pot sa va ajut de ce nu! Chiar daca la fiecare se manifesta in mod diferit asta nu inseamna ca nu putem sa invatam niste tehnici unii de la altii.exista o radacina care se chiama angelica arhangelica..in traducere " darul ingerilor" este buna in tratarea depresiei si anxietatii...va mai spun ceva pt ca am facut f multe cautari si am inteles o gramada de lucruri in ceea ce priveste gindurile...ele nu ne apartin sunt fluctuatii sau vibratii la nivelul cimpului electromag...nu va identificati cu ele..voi nu sunteti acele ganduri..in general gandurile care va vin sunt opusul a ceea ce vreti cu adevarat...o alta tehnica care da roade este sa stai in momentul prezent..sa nu lasi nici o clipa sa fii distrat de altceva..adica daca faci un lucru treb sa te concentrezi doar pe acel lucru si sa fii acolo fiinta si gand...este greu dar cind o sa incepeti sa faceti lucrul acesta o sa aveti mai putine ganduri negative.obsesii sau cum se mai pot numii..si cind faceti o rugaciune trebuie sa firi prezenti 100% este ca un fel de meditatie..dar o sa va ajute enorm..numai bine si multa sanatate!
0
24-11-2008, ora 08:23
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Eu am auzit de oameni care au scapat de asta. Uitati-va mai putin la TV COMPUTER, feriti-va de yoga, reiki, parapsihologie si altele. Faceti teste COMPLETE de urina si sange sa vedeti daca nu aveti vreo substanta in plus. Tineti minte ce faceti in ziua in care va apar crizele ce ati mancat, , unde ati mancat. In mod normal pe zi vin 5000 de ganduri si oricat de dificile ar fi nu sunt pacate pana in moemntul in care le accepti, in care zici sunt de acord cu asta.
0
24-11-2008, ora 14:32
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Eu zic asa:
Primul lucru du-te si fa-ti analize la cea mai buna Policlinica cu plata in 24 h DE L CRIZA DE GADURI sa vezi daca ai substante aiurea de la calmante, droguri, jeg din apa, jeg din aer, etc in tine. ANUMITE SUBSTANTE SUNT ELIMINATE IN 24 H.
Al doilea lucru du-te si fa analize sa vezi daca ai carente in tine si verifica tiroida
Al treilea lucru vorbeste cu un duhovnic iscusit sa se roage pentru tine si sa-ti dea sfat. Eu m-am simtit f bine dupa o spovedire si impartasire fa si asta. Aici ---------* in partea stanga sunt cei mai mari duhovnici dar iti recomand si Valea Mare. Citeste asta sa vezi ce inseamna duhovnic mare ---------*
Al patrulea lucru cand vin gandurile rationalizeaza doar cu voce tare. Daca vin pe teme religioase spune atat Nu primesc gandul si compara ceva care nu iti place
Cam asta am inteles eu de pe ce am citit.

(*modificat de admin)
0
24-11-2008, ora 14:35
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
ciao! nu va mai gaseam.
ce mai faceti?
adevarul e ca nici n-am mai avut asa timp pt stat pe net.
va pup.
io sunt bine.
0
24-12-2008, ora 23:25
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
LA MULTI ANI !CRACIUN FERICIT SI CU SANATATE!STITI SI VOI CA E CEA MAI IMPORTANTA.
SPER CA SUNTETI TOTI BINE.
io n-am mai avut timp sa intru, dar va doresc numai bine si sa vina un an mai bun pt toti.
nu va mai gasescdar sper ca vetzi citi mesajul meu.
DOAMNE AJUTA!
0
25-03-2018, ora 18:38
Aly96
Nu este medic/terapeut
Aly96
Salutare, mai este acest forum activ, ca văd postări de acum 10 ani :)
Adaugă un comentariu / răspuns
116 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: