Tulburare obsesiv convulsiva ?

28-04-2022
Bianca1996
Nu este medic/terapeut
Bianca1996
Buna ziua, sufăr de tulburare obsesivă de aproape 6 luni, încep sa ma simt mai bine, dar totuși ma sperii de orice gând care îmi trece prin cap.spre exemplu azi Am fost la solar și fata de acolo era îmbrăcată foarte frumos, imediat mi a trecut prin cap ca fie are om are stilul lui vestimentar dar in același timp am simțit și o teama fără sa știu motivul, sau îmi este frica am crescut și eu parca nu vreau, parca îmi este frica sa ma îmbrac cu haine office deoarece in gândul meu numai doamnele poarta ținute office iar eu cum nu vreau sa cresc parca ma i a frica când le văd și o mulțime de gânduri pe prostioare din astea. Ce este asta ? Îmi poate spune cineva dacă toate lucrurile acestea fac parte din tulburarea obsesiv -compulsiva ????
8 comentarii
1
28-04-2022, ora 21:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu va puneti diagnostic singura, de pe net. Mergeti la un psihiatru sau la un psiholog pentru diagnostic.
1
28-04-2022, ora 21:45
Bianca1996
Nu este medic/terapeut
Bianca1996
Am diagnostic de Tulburare Obsesiv-compulsiva de la medic, dar vreau sa știu dacă sunt normale aceste lucruri in aceasta tulburare
1
29-04-2022, ora 16:45
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Din ce stiu eu aceste ganduri persistente si care apar brusc fac parte din simptomele TOC-ului si se numesc obsesii. Ganduri obsesive, deci da sunt simpome normale in cazul Tulburarii Obsesiv Compulsive.

Nu te speria deci, sunt doar ganduri obsesive intalnite in TOC. Ganduri care chiar daca sunt neplacute raman doar ganduri si nu reflecta realitatea.

Nu te speria. In urma tratamentului si o data cu timpul se vor imputina.

Tu incearca sa-ti repeti in minte cand apar ca sunt doar ganduri si nu fac nici un rau in realitate
1
29-04-2022, ora 17:58
Bianca1996
Nu este medic/terapeut
Bianca1996
Mulțumesc frumos pentru răspuns, dar este foarte urâcios sa ți se facă frica sau mai bine sa ți se schimbe dispoziția, de la toate fleacurile de la “ fiecare are stilul lui vestimentar “ pac frica și obsesie
1
29-04-2022, ora 18:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa priviti aceste ganduri ca pe niste pasari. Lasati-le sa treaca pe langa capul dv. fara a le lua in seama.
0
29-04-2022, ora 19:03
Bianca1996
Nu este medic/terapeut
Bianca1996
Eu nu vreau sa le bag in seama, dar trezește și un sentiment de frica /discoMfort și sa te zăpăcească toată ziua de cap nu este așa ușor …te întristează
1
29-04-2022, ora 19:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va cred. Tratament faceti?
1
29-04-2022, ora 20:06
Bianca1996
Nu este medic/terapeut
Bianca1996
Da, de aproximativ 5 luni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: