Tulburarea afectiva bipolara (sectiunea a IV-a)

115 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
07-04-2011, ora 17:08
andreea ionescu
Nu este medic/terapeut
andreea ionescu
ma numesc andreea, am 18 ani, am fost diagnosticata cu tulburare afectiva bipolara, ma simt singura si as vrea sa socializez cu unii dintre voi.daca vreti -*.multumesc mult



(*modificat de admin)
0
13-10-2011, ora 11:13
Alin-CS
Nu este medic/terapeut
Alin-CS
si eu am TAB, am 25 de ani... as vrea sa socializez cu cineva despre aceasta boala, pe messenger sau altfel
0
13-10-2011, ora 13:51
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Alin CS
iti dau acum un mesaj privat
0
18-10-2011, ora 13:45
Alin-CS
Nu este medic/terapeut
Alin-CS
Multumesc mult lui Rica Venturiano, hopeforbipolars si clara_p care mi-au raspuns atat pe privat cat si pe messenger ! :) Multumesc mult !
0
04-04-2013, ora 14:08
Ommy
Nu este medic/terapeut
Ommy
Buna ziua tuturor!

As dori sa ma adresez domnului Adrian a.k.a. Noris_Keane( si oricui ar putea sa ma ajute cu vreo informatie in acest/alt sens), multumind anticipat pentru orice raspuns.
Spuneati intr-un post despre fundatia Estuar precum ca ar avea o filiala si la Constanta. Ati mai aflat ceva in acest sens?(daca intr-adevar activeaza si la C-ta, daca ati apelat la ei pana la urma etc). Sau poate aveti parte de ajutor din alta parte (tot in Constanta) pentru afectiunea dumneavoastra ? Locuiesc in Constanta si am dedus din posturile dv ca si dv locuiti in Constanta. Daca am presupus aiurea, imi cer scuze.

Va doresc o zi minunata, plina de pace!
0
04-04-2013, ora 14:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ommy

Numai la Bucuresti, Cluj, Ploiesti, Giurgiu.
Puteti intra pe site-ul lor sa va documentati.

http://www.estuar.org/

Incercati la Asociatia Colfasa. Sunati, vedeti daca au sucursala in Constanta si vedeti cu ce va pot ajuta.

http://www.colfasa.ro/index.php/en/cine-suntem/contact
0
04-04-2013, ora 15:28
Ommy
Nu este medic/terapeut
Ommy
Va multumesc, Clara, pentru raspuns. Am intrat deja pe site-ul celor de la Estuar si am vazut ca nu mentioneaza nimic despre filiala in C-ta. Am gasit pe un alt site precum ca ar fi, undeva pe bd. Mamaia, dar daca pe site-ul lor oficial nu confirma acest lucru.Iar dl. Adrian scrisese despre faptul ca auzise dumnealui ceva despre deschidere acestei filiale si in orasul meu. Despre Colfasa inca nu stiu nimic dar multumesc, din nou, pentru sugestie!


O zi minunata si sanatate multa!
0
30-04-2013, ora 15:53
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Salutare! Am citit toate partile legate de tulburarea bipolara. Si eu am contact cu aceasta boala teribila. Persoana bolnava este prietena mea.
Totul a inceput anul trecut cand a intrat intr-o depresie severa care a durat in jur de 4 luni. A luat tratament cu antidepresive, antipsihotice(avea ganduri negre), a facut psihoterapie si acupunctura pentru insomnii. Dupa ce a trecut totul, se ingrasase cu 20 de kg. A renuntat la pastile, si a inceput o cura sanatoasa si un mod de viata sanatos.mod de viata pe care il avea si inainte de a se declansa depresia.
Totul ok pana acum o sapatamana cand a cazut intr-o stare foarte ciudata...vorbea NON STOP, foarte tare si facea tot felul de planuri care erau greu de realizat(nu imposibile, dar ar fi necesitat foarte mult timp si bani investiti). Eu am crezut ca este doar entuziasmata de un nou proiect de care se apucase si nu am dat atentie prea mare. Totul pana intr-o zi, cand am gasit-o la 2 dimineata la calculator si cand am intrebat-o ce face si de ce nu se culca a inceput sa imi zica o poveste ciudata cu o anume persoana care este publica si pe care o cunoaste, ar putea sa o ajute pe ea in proiect(delira). A doua zi si a treia zi starea ei s-a agravat si a devenit foarte agresiva verbal(amenintari ca se omoara daca nu face toata lumea ca ea) si a trebuit internata pentru ca era clar ca asa nu putea sa stea. In fine cam asta este povestea pe scurt.
Eu personal cred ca a luat otrava pentru tot restul vietii nu este o solutie. In depresie, primul gand negru i-a aparut la 2 zile dupa ce a luat primul antidepresiv.doctorul a spus ca mai devrememe sau mai tarziu oricum i-ar fi trecut prin cap asa ceva. In fine...nu mai conteaza acum. Intrebarea mea este...nu zice nimeni nimic despre empowerplus sau cura cu vitamine?? A incercat cineva asa ceva?? S-au vazut ceva rezultate?? Eu tot ma gandesc ca in cazul prietenei mele cumva s-ar lega, pentru ca ea avea un stil de viata vegetarian(fara carne, oua, lapte, branzeturi) si am inteles ca acest gen de cura poate provoca o deficienta de vitamina B.
0
30-04-2013, ora 16:51
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daca vreti sa mergeti pe suplimentarea cu Empower Plus ati facut o alegere buna numai sa gasiti de unde sa achizionati acest produs.Presupun ca ati vazut destule despre el, nu este mult discutata aceasta tema pt ca nu se da gratuit si in principiu pe linga bani vine si o anume mentalitate.
Se discuta si la vegani lipsa vit.B12 care se gaseste in cantitati mici in Soia, Castraveti amari, deci aportul e mic sau deloc.Daca chiar este serioasa relatarea despre B-uri, suplimentarea ar fi necesara, puteti sa faceti si investigatii, nu intotdeauna sunt elocvente, deci se merge si prin tatonare sa vedeti cum se simte.
http://www.youtube.com/watch?v=PWCjB4nwCfA
0
30-04-2013, ora 18:42
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Multumesc pentru raspuns. Aveti idee ce tip de analize se pot face pentru a observa o deficienta de vitamin? Daca exista analize pentru acest lucru?
0
30-04-2013, ora 21:56
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Apelati la procedura clasica de analiza a singelui, pt minerale exista Ionograma(din singe, urina sau ambele).
Biorezonanta, dupa parerea mea, este o procedura buna in care se poate stabili deficitul substantelor din organsim si in acealsi timp se actioneaza pe recuperare, dar este bine sa intrebati la un astfel de cabinet daca cineva cu problema mentionata ar putea apela, sunt citeva persoane care dupa ce au trecut prin episod psihotic si au apelat la biorezonanta sustin ca nu s-au simtit bine, influenteaza biocimpul magnetic.
Daca va ginditi la un consult terapie ortomoleculara:
http://www.farmaciaortomoleculara.ro/Despre_noi/Consultatii_de_Nutritie_Medicina_Ortomoleculara_cu_dr_Albu_Horatiu-25-107.html
0
30-04-2013, ora 22:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ george_2003

Nu prea inteleg ce vreti sa spuneti. Vreti ca dupa ce iese din spital sa treaca numai pe acest Empower Plus sau cum ?

A lua otrava in tulburarea afectiva bipolara pentru tot restul vietii nu este o solutie dar este o realitate cu care se confrunta bolnavii de tab. Foarte foarte rar mai apar remisii ale bolii. Daca nu luam medicamente viram in episodul maniacal/psihotic, cel prin care trece prietena dv. acum. Antipsihoticele=neurolepticele sunt cele care actioneaza ca o frana si au rolul de a preveni acest episod maniacal. Feriti-va sa lasati sume de bani mari cand ea se afla in acest episod (sau carduri cu descoperit de cont) deoarece logica unui astfel de pacient se pierde si se pot cheltui nejustificat zeci si sute de milioane. Este o trasatura caracteristica acestei boli, mai precis a episodului maniacal.

Eu sunt bolnava de tab de 19 ani si va pot spune ca in spital i se vor administra un neuroleptic (el este cel care produce ingrasarea in mare parte; dar este necesar sa o faca sa iasa din psihoza) si valproat de sodiu (Depakine; Orfiril, Convulex - sunt toate acelasi lucru).

Va sugerez ca intre timp sa incercati sa ii procurati prietenei dv. din strainatate Carbonat de litiu (care este natural si care nu produce ingrasare), sa gasiti un medic care sa stie sa lucreze cu acest medicament iar dupa iesirea din spital, concomitent cu reducerea medicatiei de la spital sa treaca si ramana numai pe acest Carbonat de litiu care este cel mai bun medicament (si fara efectele secundare pe care le dau celelalte medicamente).
0
01-05-2013, ora 08:52
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Cred ca m-am exprimat eu gresit...dupa ce iese din spital in nici un caz nu o sa renunte la medicamentatie, dar dupa o vreme in mod sigur nu o sa vrea ea sa le mai ia. Asa s-a intamplat si cu depresia. Dupa 4 luni cand se simtea bine, a renuntat la pastile pentru ca s-a ingrasat foarte mult si nu tinea minte. Dupa ce nu le-a mai luat i-a revenit memoria, s-a dus la acupunctura care incredibil i-a reglat si somnul, dar au fost doar 10 sedinte dupa care doctorul i-zis sa revina dupa 1, 2 luni pauza si bineinteles ca nu s-a mai dus nici acolo. Incet incet au inceput iar insomniile dar avand in vedere ca nu avea ganduri negre, radea, socializa am zis ca nu e mare lucru. S-a implicat intr-un proiect si de aici lucrurile s-au agravat treptat. Am tot citit ca vegetarienii au o deficienta de vitamina B care da acest gen de simptome si m-am gandit ca poate ar functiona.
0
01-05-2013, ora 09:10
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Ca tratament primit am retinut seroquel si diazepam la nevoie.
0
01-05-2013, ora 11:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ george_2003

Seroquel este un neuroleptic pe care cu siguranta nu il ia singur, ci cu un stabilizator de dispozitie.
Si seroquel este un medicament care predispune la ingrasare.

In momentul in care intrerupe medicatia, insomnia, lipsa poftei de mancare si o buna dispozitie accentuata (o vitalitate crescuta) inseamna semnele aparitiei episodului hipomaniacal care se transforma in episod maniacal (acesta care necesita spitalizare).

Combinatia dintre seroquel si litiu este considerata cel mai bun tratament pentru tab in America.
Eu am urmat 13 luni tratament numai cu acest Carbonat de litiu (care este natural, nu e chimizat precum Seroquelul) si mi-a mers mai bine decat cu toate neurolepticele pe care le-am luat pina acum. Nu sedeaza, nu m-a ingrasat, nu dormeam toata ziua si toata noaptea cu el, nu tremuram din toata incheieturile cum tremur cu Seroquelul.

Inca o data subliniez ca tratamentul tulburarii afective bipolare este pe terment lung. Eu am facut la fel ca prietena dv. si am intrerupt de "10" ori tratamentul. Rezultatul a fost ca am ajuns de "10" ori in spital pentru ca am virat. Un astfel de episod lasa urme in creier, chiar daca pacientul a luat tratament si a iesit din el. O memorie care nu mai este ca la inceput este cauzata si de aceste episoade. Nu o mai lasati sa se lase de medicatie si incercati sa procurati litiu. In Ungaria o cutie e pina in 15-20 lei.
0
01-05-2013, ora 16:07
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Multumesc pentru sfaturi. E placut sa ai pe cineva cu experienta cu care sa vorbesti. Intr-adevar pe langa seroqel ii mai da ceva, dar nu am retinut ce anume. Acum vin de la ea...este mai calma, dar face tot felul de conexiuni fara sa aibe legatura cu realitatea. Spre ex mi-a spus ca ieri a consultat-o fratele geaman al doctorului. Cand am intrebat-ocum i-a venit ideea asta, mi-a spus ca este parerea ei. Ca nu era doctorul, ci fratele geaman. Pe de alta parte este foarte lucida...face adunari fara probleme, etc...doar ca ii vin niste idei ciudate. Efectiv nu inteleg cum de ii vin.sunt total ilogice si nu sunt bazate pe realitate.
0
01-05-2013, ora 16:14
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@george_2003
Admirabila atitudinea de a te implica intr-o problema destul de dificila.
Evitarea psihozelor va ajunge un tel in viata prietenei, eforturile fizice, intelectuale si intensitatea emotiilor trebuie sa fie moderate.Psihoza lasa urme in creier, medicatia pe termen lung lucreaza si ea in acest sens, chiar unul mai vast.De preferat sa iei cei mai putin nociv, adica sugestiv tranchilizantele in starile de nervozitate pt ca nu e deloc bine sa se piarda celule nervoase, dar hrana creierului se indreapta spre factorul Omega si corectarea deficientelor nutritionale.
Medicatia nu vindeca, pune in balanta totul si concluzioneaza singur sau in echipa.
Prietena are in familie pe cineva cu o astfel de afectiune sau una asemanatoare?
0
01-05-2013, ora 17:05
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Mama ei a avut un episod depresiv destul de lung, dar intr-o zi pur si simplu s-a trezit si a simttt ca nu mai are nimic. Zice ca a fost ca si cum s-a ridicat ceata si dintr-o data a inceput sa aibe chef de viata. Nu isi da seama cum de s-a intamplat asa brusc...a fost un fel de click in capul ei si gata. A renuntat la medicamente si acum dupa 2 ani se simte excelent. In rest nu cred ca au mai avut cazuri asemanatoare in familie. Si mama ei nu a avut niciodata simptom maniacal. Nu inteleg cum se poate declansa boala asta la o persoana care are un stil de viata foarte sanatos, manca o gramada de fructe, salate, brocoli, etc. Nu avea stres, nu era abuzata, certata sau chestii de genul. Familia ei o iubeste enorm, deci nu a suferit din pct asta de vedere. Singura problema majora din viata ei a fost decesul tatalui ei, dar asta s-a intamplat cu muuulti ani in urma.
0
01-05-2013, ora 22:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ george_2003

Ati afirmat ca face conexiuni fara sa aibe legatura cu realitatea.
Iesirea completa din episod se face in circa 30-60 de la instaurarea tratamentului medicamentos.
Trebuie sa aveti putina rabdare cu ea si sa nu o contraziceti.

La bolnavii cu tab, ventriculii cerebrali (lateralii) sunt mariti si substanta alba este mai abundenta in lobii temporal si frontal. Realitatea nu se mai formeaza in partea de sus a capului ci coboara in jos, aproape de frunte. Ei traiesc deci intr-o alta realitare pe care, orice le-ai zice si oricate le-ai explica, o cred adevarata. Medicamentele au rolul de a reface aceasta structura si incet incet veti vedea cum conexiunile pe care le face vor fi din ce in ce mai putine, pina la disparitia totala.

'Nu inteleg cum se poate declansa boala asta la o persoana care are un stil de viata foarte sanatos, manca o gramada de fructe, salate, brocoli, etc. Nu avea stres, nu era abuzata, certata sau chestii de genul. Familia ei o iubeste enorm, deci nu a suferit din pct asta de vedere. '

Exista o dereglare genetica pe cromozomii 6 si 8 la cei cu tab.

http://forum.romedic.ro/prod/TAB_-_dereglare_genetica_pe_cromozomii_6_si_8_048264.html
0
01-05-2013, ora 22:27
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Multumesc pentru informatii. Inca o intrebare: episoadele au vreo legatura cu stresul, stilul de viata sau pot aparea din senin? Spre ex anul trecut depresia a inceput in mai...deci aproape in aceeasi perioada ca acum.
0
02-05-2013, ora 00:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ george_2003

Episodul are legatura cu faptul ca s-a lasat de tratament.
Daca au intervenit si factori stresori, cu atat mai mult.

Doctorul Adrian Ionescu din Buzau, unul dintre cei mai mari medici psihiatri de la noi din tara, cu peste 40 de ani de experienta, afirma:

"Stiu insa ca pacientii care au facut temeinic tratamentul medicamentos si au frecventat si biserica in acelasi timp, rugandu-se pentru sanatate si iertarea pacatelor, au avut rezultate extraordinare. De fapt, aceasta aplecare catre credinta se conjuga foarte bine cu scaderea expresivitatii emotionale a grupului de ingrijire al pacientului. Daca el merge impreuna cu familia la biserica si se descarca de tensiunile interioare prin rugaciune, e clar ca efectul va fi pozitiv in cazul unei situatii de conflict, incordare, criticism, agresare verbala. De asemenea, invataturile crestine ii vor infrana bolnavului tendinta de suicid sau fapte antisociale."

http://www.formula-as.ro/2003/591/sanatate-35/dr-adrian-ionescu-4538
0
02-05-2013, ora 08:57
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Primul tratament a fost cu antidepresive care am inteles ca mai rau fac in cazul depresiei bipolare. Sper ca dupa ce isi revine sa gasim un psihoterapeut care sa o ajute sa isi cunoasca organismul, sa vada daca are ceva frustrari sau nemultumiri pe care trebuie sa le rezolve, si impreuna cu medicamentatia sa gaseasca un echilibru constant. Am observat ca un trigger la ea este insomnia. Ambele episoade au inceput cu insomnii.
Ea se comporta acum, exact cum zicea un user mai vechi "hopeforbipolar"...vrea sa ajute, vorbeste cu ceilalti oameni despre problemele lor. Chiar zice ca de asta nu poate iesi deocamdata din spital.ca doctorul i-a zis ca trebuie sa ii vindece pe toti :)
Este o boala foarte complicata si cu cat citesc mai mult cu atat aflu ca stiu mai foarte putin despre aceasta afectiune. Sanatate la toata lumea.
0
02-05-2013, ora 12:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
" Si mama ei nu a avut niciodata simptom maniacal. Nu inteleg cum se poate declansa boala asta la o persoana care are un stil de viata foarte sanatos,.."

George, am inteles ca in familia prietenei tale nu au mai fost cazuri de acest gen (manii) insa intereseaza-te daca au existat de afectiuni renale suparatoare ( pietre, dureri etc ) este vorba de mama, tata si fratii lor ( unchi, matusi) !
0
02-05-2013, ora 16:30
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
I-au venit si analizele de sange...cica sunt ok; nu sunt dereglari.
Am sa intreb si de afectiuni la rinichi, dar sincer cu totii avem pe cineva cu probleme renale :)
0
02-05-2013, ora 17:25
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@george_2003
Istoria unei manii nimeni nu stie exact unde a inceput si unde se termina.
Analizele nu sunt intotdeauna relevante, dar nu poti nici sa stai prins numai investigind.Daca ai aceasta dispozitie de a aprofunda e favorabil prietenei, cintareste-ti si tu puterile sa poti estima cam cit de departe poti merge fara sa te afecteze.Nu renunta la ideea cu Empowerplus si la acupunctura atit cit este posibil.
De psihiatrul Abram Hoffer si metoda de corectare a deficientelor nutritionale presupun ca stii si tu:

http://www.youtube.com/watch?v=naweamfmhUI
0
02-05-2013, ora 20:56
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Citisem de vitamina B3, dar de Abram Hofer nu am gasit. M-am uitat la filmulet...foarte interesant si mse merge pe aceeasi idee ca empower...ca ar fi o deficienta de vitamine. Din ce am vazut poti gasi si pe la noi complex de vitamjna B. A incercat cineva? Se simte vreo diferenta? In timpul depresiei prietena mea a incercat sa ia valeriana pentru a putea dormi, dar din pacate nu a avut nici un rezultat.
0
02-05-2013, ora 22:25
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Pt insomnia cronica din psihoza e de preferat Melatonina, descarcarea ei necontrolata in aceasta perioada determina lipsa acuta a somnului.
Asa pe bijbaite poate suplimenta pt inceput cu B12 incepind cu 100mg plus un Omega3 macar 1g/zi.
In filmuletul pe care l-ai vazut este chiar dr.Abram Hoffer, ca psihiatru s-a orientat in directia aratata pt.realinierea dezechilibrelor chimice si nutritionale.Marea diferenta consta in faptul ca pacientii erau internati(in Clinica Naturopata).li se faceau periodic investigatii, monitorizarea si stabilirea rezultatelor era un scop real.
Daca doresti mai multe informatii le trimit in privat.
0
02-05-2013, ora 23:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ george_2003

Antidepresivele se dau foarte rar in tulburarea bipolara, sub supravegherea atenta a medicului si a familiei, pentru ca pacientul poate vira oricand.
Semnele virarii sunt insomnia si lipsa poftei de mancare. Pacientul are o energie debordanta si nu poate fi oprit.

@ k.v.

Poate sa inghita melatonina, dar el nici nu se poate pune in pat sa doarma, asa energie are, si fizica, si mentala.

@ george_2003

Las-o sa vorbeasca despre ce vrea. Face parte din delir. Ti-am spus ca iesirea din episod se face in 30 - 60 de zile. Ai rabdare si nu iti pune intrebari. Se fac dpar conexiuni gresite in creier.
Ai pomenit de insomnii. Aveti grija ca si cu tratament poate vira. In momentul in care apare lipsa aceasta a poftei de mancare, concomitent cu insomnia si vioiciunea, trebuie marita medicatia.
Tab este o boala foarte delicata. Esti intotdeauna pe muchie de cutit si trebuie sa iti ghicesti medicatia la miligram. Nici doctorii (daca te lasi pe mana lor si nu iei decat ce zic ei) nu pot spune care este medicatia potrivita pentru pacient in fiecare zi.
0
03-05-2013, ora 08:38
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Buna dimineata la toti.
Ieri a fost o zi agitata pt ea. Vorbea incontinuu si fara sens...era foarte agitata si nervoasa. Conditiile din spital sunt mai ok decat ce am mai citit pe net. Asistentele sunt ok, doctorul la fel. Probleme sunt la baie care este extraordinar de jegoasa si nu mi se pare normal faptul ca nu sunt scosi afara supravegheati...sau macar sa ii lase cu familia 5 minute. Toti se plimba obsesiv pe un culoar micut fara ca nimeni sa scoata vreun cuvant. Este un peisaj straniu.

@clara_p

Asa fac...o las sa vorbeasca ce vrea...doar cand o mai ia pe aratura incerca sa schimb discutia. Se cam enerveaza cand fac asta...zice ca nu o las sa vorbeasca. :)

@ k.v

Daca mai ai informatii despre acest subiect te rog trimite-mi-le pe privat. Chiar ma intereseaza.
Mulumesc
0
03-05-2013, ora 12:51
george_2003
Nu este medic/terapeut
george_2003
Iesirea din episodul maniacal este brusca sau in timp; si dupa ce ai iesit, iti mai aduci aminte ce ai facut si ce ai spus in timpul episodului??
Adaugă un comentariu / răspuns
115 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distincția între episoadele depresive din cadrul tulburărilor bipolare și tulburarea depresivă majoră
  •