tulburarea obsesiv-compulsiva

711 comentarii 1 2 ..... 222324 Înainte ›
0
03-01-2018, ora 16:15
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
si eu sufar de nevroza obsesiva post-partum...am niste ganduri ciudate si urate despre copilul meu, de mi-e o jena, rusine si vina enorma...am impresia ca nu voi scapa niciodata de obsesiile astea. Momentan sunt la inceputul tratamentului cu jumatate de doza de seroxat. Mi-e frica sa ma uit la copilul meu de teama ca iar voi vedea imaginile obsesive. O perioada am evitat-o, de teama sa nu ii fac ceva rau. M-am simtit ca si cum se prabuseste lumea pe capul meu. Mi-era si rusine sa zic gandurile mele psihologului.
0
03-01-2018, ora 17:08
Ionutz1994
Nu este medic/terapeut
Ionutz1994
Buna alexa. Jumatate de doza insemnand cat? Nu esti singura. Cumva vorbesti in gand mult cu tine? Repeti anumite cuvinte sau conversatii auzite in gand? Si eu sunt la fel. Eu iau 30mg de paroxetina(seroxat). De cat timp iei tratamentul? Noaptea dormi bine?
0
03-01-2018, ora 22:22
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
salut, iau 10 mg. Am inceput tratamentul de pe 22 decembrie. Mi s-au accentuat starile anxioase in ultima luna de sarcina si se pare ca tot continua. Cand imi privesc bebelusul, imi apar tot felul de ganduri negative, unele atat de rele ca ma sperii groaznic. Iau si anxiar 1 pe zi.

Mai demult luasem tratament cu fevarin si venlafaxina, cu care m-am simtit f. bine. Nu stiu de ce mi-a dat paroxetina.. Da, de obicei, de mica vorbesc mult in gand. Iar gandurile negative imi vin automat doar cand imi vad bebelusul, imi mai apar si cand nu sunt in preajma ei. Noaptea dorm bine, probabil de la medicamente. Am si o stare somnolenta din cauza lor pe timpul zilei.
Pur si simplu nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la acele lucruri urate de bebelusul meu, am impresia ca mereu cand ma voi uita la ea, imi vor aparea in minte. La inceput erau doar niste ganduri, vreo doua, trei, dar dupa mi-au mai aparut altele si altele, pur si simplu unele imi veneau ca ganduri automate, ma infioram cand vad cutitele...Ma simt o mama groaznica, de aceea evit sa stau in preajma ei...Stiu ca nu e ea de vina, dar sunt speriata ca mereu cand ma voi uita la ea, imi vor veni imaginile astea groaznice in minte. Nu inteleg de ce nu ma pot abtine sa creez si alte imagini terifiante in care e implicat bebe.
0
03-01-2018, ora 23:23
Ionutz1994
Nu este medic/terapeut
Ionutz1994
I.ai povestit medicului despre aceste ganduri? Si eu mai am ganduri chiar si la aceasta doza de 30mg. De obicei, doza este mai mare in aceasta tulburare, de obicei 40 chiar 60mg, desigur, medicul decide cum si cand o creste. Trebuie sa astepti undeva la minim 3 luni ca sa vezi efectele pe aceasta tulburare a medicatiei. Insa, daca nu iti mareste doza si te simti tot asa, mergi si spune doctorului. Este buna paroxetina insa iei o doza prea mica pentru toc. Si eu am doar doua luni aproape de cand am marit doza de la 20mg la 30mg. La fiecare marire a dozei trebuie asteptat acelasi timp pana se va vedea efectul. Desigur, nu incerca sa gasesti un raspuns logic la acele ganduri deoarece insasi tulburarea este ceva ilogic. Cand iti vin, concentreaza.te pe altceva. E greu. Stiu. Insa, in literatura de specialitate este specificat faptul ca aceste ganduri si imagini din aceasta tulburare nu s-au implinit si nu se vor implini niciodata. Si eu imi realizez gandurile si de aici alte ganduri ca voi innebuni si asa mai departe. Si desi stiu ca nu e asa, toc ma face mai mereu sa cred si sa imi fie frica, de asta spun ca incercrea de a gasi o explicatie nu merge. Lasa gandurile acolo si incearca sa nu eviti nimic. Chiar daca te simti rau, nu uita, nimic nu se va intampla din ceea ce iti vine urat in minte. App, ce varsta ai si de unde esti?
2
03-01-2018, ora 23:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt doar ganduride toc. Nu o sa-i faceti rau copilului.
0
04-01-2018, ora 12:19
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Stiu ca sunt doar gandurile TOC, si cateodata cand ma simt asaltata sau simt un impuls de a-i face rau..ies din camera undeva sa ma linistesc si imi repet ca sunt doar ganduri. Anxietatea e cea care ti le magnifica foarte mult.
Da, i-am povestit medicului. Fac si psihoterapie.

Iau temporar doar 10 mg pe zi. Voi creste treptat la 20 mg, cum m-a sfatuit dr. Voi merge si la control pe 20 ian.

Ce ma sperie e ca cateodata simt impulsul fals creat de mintea mea de a produce acel fapt groaznic. Ca si cum doar infaptuind gandul se va duce obsesia. Cand aveam momente in care obsesiile nu apareau, ma simteam de parca " wow, nu m-am gandit la x. Trebuie sa ma gandesc.."
Am 29 ani sunt din C-ta.

Stiu ca totul e doar mental, eu sunt mereu fascinata de cat de putin stim despre creierul nostru. Cat de mult iti poate schimba starea dintr-un moment intr-altul.
Cand eram in bucatarie si vedeam cutitul, ma apucau imaginile, impulsul de a lua cutitul chiar in momentul ala.
Ca si cum TOC mi-ar fi spus, da esti in stare sa faci lucrul asta si chiar vrei sa il faci. E chiar atat de usor...
Ceva de genul.
Nu inteleg de ce totul s-a axat pe bebe. Din cauza gandurilor TOC, o perioada buna am evitat-o pe Eve, fetita mea, de teama ca ii voi face ceva rau. Si mental simteam un blocaj mare intre mine si ea din cauza TOCului si a anxietatii enorme. Nu mai simteam nimic fata de ea, o tratam cu raceala, nu ii mai vorbeam, aveam senzatia ca imaginile imi vor aparea mereu cand ma voi uita la chipul ei.o evitam de parca credeam ca ea e cauza. Am avut ganduri de sinucidere, am zis ca doar asa se vor opri gandurile.
Dar atunci mi-am zis STOP. Am nevoie de ajutor. Bebe are nevoie de mine. Am crezut ca nu se crease legatura dintre mine si ea, simteam ca si cum o dadeam pe ea la o parte, pe urma sa recunosc ca primul semn de iubire fata de copilul meu, e sa am grija de mine, sa fiu eu bine, ca sa fie si ea bine.
0
12-01-2018, ora 11:43
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Buna ziua. Si eu sufar de aceasta tulburare..de ex...la revelionul din 2015, fix la 12 noaptea mi-a trecut prin cap ca baiatului i se va intampla ceva rau..ei bine tot anul 2016 am umblat cu gandul asta in cap, asa ca am devenit paranoica cred.la mine gand rau inseamna ca, copiii patesc ceva-alceva nu ma afecteaza. Asa ca acum incerc sa-mi ocup ziua cat de mult pot sa nu mai am astfel de ganduri( desi se mai strecoara ele cateodata, dar imi zic in sinea mea ca nu-s zdravana la cap si trec peste), si acest lucru ma avantajeaza caci seara pic lata, nici nu mai pot gandi la cat de obosita sunt. Incercati si asa, poate ajuta...nu stiu...
Toate bune va doresc.
1
12-01-2018, ora 18:21
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Alexa198, felicitari pentru lupta cu TOC. Este o tulburare chinuitoare rau, dar nu se moare din asta. Si eu am avut la fel, aceleasi impulsuri violente, uneori le mai am, dar la o scara mult mai mica.
Cauta postari de ale mele sau ale colegilor de grup, era un grup la un moment dat cu multe sfaturi in lupta TOC.

Odihna si sanatate multa iti doresc
0
12-01-2018, ora 22:22
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Ionutz, cum stai cu somnul?
Mi-a crescut doza la 30 mg si ma simt ok.iau si
Anxiar.
Cand luam seroxat fara anxiar nu puteam dormi. Tu ai insomnii?
0
12-01-2018, ora 23:08
Ionutz1994
Nu este medic/terapeut
Ionutz1994
Eu am crescut de azi la 40mg. In general, inainte sa il intrerup dormeam. Acum si eu iau bromazepam. Dupa ce se stabilizeaza insa in corp, cam dupa minim o luna voi scoate bromazepamul si cred ca voi putea sa dorm. Inainte de a lua seroxat dormeai? Posibil insomniasa fie ca efect secundar pana se stabilizeaza, de asta ti-a dat anxiar. Nu iti face probleme, daca iti merge bine ia-le asa cum zice medicul si dupa un timp o sa iti scoata anxiarul treptat. Nu te mai gandi acolo ca nu se intampla nimic, stiu, este greu dar va trece si asta, chiar daca va trebui sa luam pastile mereu. Pana la urma este ca si cum ai lua pt diabet, hipertensiune etc. Cu orice ai nevoie te ajut :)
0
13-01-2018, ora 08:18
ELISABETA80
Nu este medic/terapeut
ELISABETA80
Bună dimineața tuturor! Și eu am avut probleme cu toc în urma cu 4 ani dar acum sunt bine. Va inteleg perfect ptr ca am trecut exact prin aceeasi situatie. Pe mine m-a ajutat mult psihoterapia precum și tratamentul cu elopram pe care încă îl mai urmez deoarece am avut și recăderi.Pot spune ca după fiecare recădere este mult mai bine și sunt mult mai încrezătoare în mine. Este greu dar aveți încredere c-o sa reușiți. Cred ca cel important este sa acceptam aceste gânduri și sa învățăm sa trăim cu ele la fel ca și cu celelalte gânduri care ne trec prin minte în fiecare zi. Nu uitați Mintea Minte! Faceți ceea ce va spune inima nu mintea! Doamne ajuta și toate cele bune!
0
13-01-2018, ora 20:59
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Nu am inteles de ce au aparut tocmai cand s-a nascut fetita mea.care e legatura?
Ma simt ok acum cu 30 mg de paroxetina, iau si anxiar.
Cand luam paroxetina fara anciar nu puteam dormi deloc. Cum am luat anxiarul mi a revenit somnul. Si psihiatra zicea ca insomnia nu e cauzata de seroxat ci de obsesii. Mai am si acum cateva ganduri dar trec aproape neobservate.
Voi cum va simtiti cu aceasta boala?
1
13-01-2018, ora 21:29
Ionutz1994
Nu este medic/terapeut
Ionutz1994
Nu are legatura cu faptul ca s-a nascut fetita ( sa iti traiasca sa fie sanatoasa). Atunci cand nasc femeile, in corpul lor au loc anumite modificari. Unele fac depresie altele anxietate, altele nu fac nimic psihic dar se deregleaza vitaminele si mineralele din corp, etc. Eu sunt baiat, mi s-a declansat in urma stresului intens si problemelor familiale care m-au marcat. Da, poate sa nu dormi din cauza gandurilor, dar acum ca nu prea mai ai, dupa cava timp o luna doua o sa iti scoata anxiarul. Oricum nu iti fie teama ca iei medicamente, important este sa fim bine.
0
13-01-2018, ora 22:45
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
am trecut pe anxiar 1/2-1/2-1, iar seroxat 30 mg. e mult mai bine, dar parca simt ca se poate si mai bn.
Imaginile si gandurile urate imi apar doar cand ma uit la fetita mea. Era dragut, daca exista si un grup de suport TOC live. Tie cat ti-a zis ca va trebui sa iei medicamentele?
1
14-01-2018, ora 10:30
Ionutz1994
Nu este medic/terapeut
Ionutz1994
Alexa, trebuie sa iei doza de seroxat marita minim 10-12 saptamani pana actioneaza pe ganduri. Mai asteapta, nu cere sa iti mareasca doza pana nu trec macar 3 luni si daca inca mai ai ganduri care te deranjeaza rau, atunci poti discuta cu medicul despre o posibila marire. Din pacate pt aceasta tulburare este posibil sa luam mereu, dar, hey, important este sa fim bine, nu conteaza ca luam. E ca si cum am lua pt diabet. Imi poti trimite in privat cum esti pe fb?
0
15-01-2018, ora 00:41
jullia26
Nu este medic/terapeut
jullia26
Și eu sufăr de această problemă(TOC), mă confrunt zilnic cu fel și fel de gânduri, frica de moarte, de a nu fi rănită sau de a muri prematur, de fiecare dată când mă simt stresată mă duc în fața oglinzii și încep să îmi caut “așa-zise” coșuri, puncte de grăsime sau orice altceva pt a le rupe, e un sentiment eliberator( dar de auto-mutilare), pt ca mai apoi mă uit ce mi-am făcut pe față și-mi vine să mă plesnesc pt că efectiv nu pot controla acest lucru... Altă obsesie, pe care o am de mult mult timp este aceea de a-l suna pe iubitul meu la modul cel mai enervant de (40/50 ori) asta în momentele de nesiguranță în care știu eu sau bănuiesc că e sau vorbește cu șefa lui cu care în trecut a întreținut relații sexuale, efectiv mă obsedează acest gând. Altceva ar mai fi faptul că sunt obsesivă în ceea ce privește anumite lucruri care mi se par mie că nu stau la locul lor și le aranjez în funcție de cum mi se pare mie ok... am și tendința de a uita ft des, la ordinul minutelor sau orelor... Menționez că am fost la psihoterapie, însă fără rezultat... probabil ar fi trebuit să merg la mult mai multe ședințe..În urma terapiei, mă calmez, apoi după ce încetez să merg, îmi revin din nou gândurile, acțiunile și anumite stări anxioase..

Am fost și la psihiatru și mi-a recomandat Anxiar și Cipralex pt stările anxioase și pt depresia cronică pe care o am de ceva ani buni (apărută fără motiv), însă nu m-am atins de ele tot de teamă de a nu mă simți cumva robotizată pt că și așa mă concentrez mai greu, conduc și zilnic, am examene de dat și de învățat pt ele, iar alt motiv cum am menționat mai sus, din cauza fricii de a nu păți ceva...
Sunt ft conștientă de tot ce fac și de faptul că acțiunile mele sunt iraționale, însă nu le pot controla.. Ceva sfaturi ?!...Mulțumesc !!
0
15-01-2018, ora 08:12
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Jullia, ia tratamentul prescris de psihiatru. Boala se cronicizeaza mai tare daca nu urmezi tratamentul dat de el. Si nu intrerupe cand "pari" ca te simti bine. Eu iau anxiar si seroxat si ma simt bine. De ce sa nu profiti de medicina actuala daca te ajuta sa te simti bine?
Eu in trecut am intrerupt brusc tratamentul dat si a fost mult mai rau, am recividat. Si psihoterapia psihanalitica te va ajuta, dar efectele se vad dupa o perioada lunga posibil ani. Nicio depresie nu apare fara motiv.
0
15-01-2018, ora 12:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati medicamentele o luna, doua ca sa vedeti cum va simtiti cu ele. Daca va simtiti mai bine, le luati in continuare. Terapia in toc e compusa din tratamentul medicamentos si psihoterapie.
0
14-02-2018, ora 10:48
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna, am revenit din nou.sunt mai binisor insa fac tratament...uneori am halucinatii vizuale in intuneric sa zikem...si ziua vad uneori puncte negre care se misca o data cu miscarea ochiului si dispar...doamna doctor mi.a zis ca nu e schizofrenie ci ca e un sindrom anxios depresiv...fac tratament cu cipralex, anxiar si haloperidol 3 picaturi seara pt halucinatii...intrebarea este de ce nu imi dispar totusi halucinatii...mentionez ca nu sunt foarte bn sunt zile in care sunt mai trista din cauza bolii si gandurilor urate, zile in care sunt mai bine...in fine.doamna doctor mi.a zis ca am nevoie neaparat de angajare pt a ma concentra si pe alte lucruri si am reusit sa ma angajez ca consiler vanzari credite, asta ma bucura foarte mult...
Multumesc
0
14-02-2018, ora 12:44
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Punctele alea negre (ca niste musculite) nu-s halucinatii, sunt mici defecte in corpul vitros al ochiului, poti merge la oftalmolog sa verifici. Am si eu unul, nu am primit niciun tratament. La inceput il vedeam mereu, acum uit de el cu saptamanile.
0
14-02-2018, ora 13:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ai halucinatii.
0
14-02-2018, ora 14:24
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Pai de ce seara mi s.a parut ca vad ca o umbra sau un chip pe perete?astea cred ca sunt halucinatii.doctorita mi.a zis ca sunt din cauza fricii mele si ca daca ar fi dupa ea m.ar scoate de pe tratament dar i.am zis ca imi este frica si ca vreau sa iau in continoare...mentionez ca ambii medici la care am fost imi spun aceleasi lucruri.
Multumesc pt raspunsurile incurajatoare.
Aproape tot timpul sufar la gandul ca o sa ajung mai rau de atat si ca nu o sa pot face fata sa merg la servici...dar cu ajutorul lui Dumnezeu cred ca voi reusi.
0
14-02-2018, ora 15:03
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
As mai avea o problema:m-am ingrasat foarte tare +20 kg...daca tin vreo dieta oare slabesc?stiu ca cauza sunt pastilele...sau as putea administra vre.un supliment alimentar pt slabit?
0
15-02-2018, ora 14:12
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Sufar si eu de depresie si anxietate aparute pe fondul unui soc suferit acum 4 ani. Tot atunci am cazut si in patima alcoolului (bere) si de aceea am fost internat la psihiatrie. Desi le-am povestit doctorilor de acolo de faptul ca sufar si de anxietate si depresie acestia nu mi-au prescris medicamente decat pentru alcoolism. Am fost la mai multi psihiatri de atunci insa niciunul nu mi-a descoperit tratamentul corespunzator. Acum mi-am facut din nou programare la psihiatru sa vedem ce imi va prescrie si acesta. Momentan in urma unei internari de 2 zile la psihiatrie urmez un tratament cu Carbamazepina si Triapidal insa ma simt destul de rau de la acestea: somnolenta, agitatie, somn neodihnitor, lipsa puterii de concentrare, duderi de cap etc. Am si atacuri de panica insa mai rar de cum aveam inainte. Voi incerca sa urmez si psihoterapie cognitiv comportamentala insa sper sa primesc si medicatia corecta. Poate dintre voi imi puteti recomanda un medic psihiatru bun cu rezultate in aceasta boala. Multumesc
0
15-02-2018, ora 20:01
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Nu inteleg de ce apare in general la proaspetele mamici impulsul/nevoia/dorinta de a-si rani bebelusul...
Mai am stari anxioase mai ales cand o tin in brate si ma uit la ea.Momentan iau tratament antidepresiv si ma simt mult mai bine ca inainte, dar tot mai am stari ciudate.
0
16-02-2018, ora 08:16
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Neata alexa198 probabil asa este aceasta tulburare.si eu mai am astfel de ganduri.Cand eram mik gandeam asa despre fratele meu acum gandesc despre sotul meu...eu incerc sa nu bag in seama gandurile si cand am astfel de ganduri i le zik sotului meu ca parca imi e frica daca chiar o sa ii fac rau dar stiu ca nu o sa ii fac nimic rau.cred ca aceste ganduri le avem in legatura cu persoanele dintre cele iubite mai mult de noi.
1
16-02-2018, ora 08:18
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Stiu ca e chinuitor dar asta e destinul nostru pt a ne confrunta cu diferite boli.capul sus nu o sa ii faci nimic copilului...
0
25-02-2018, ora 16:56
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna..am revenit iar, de exemplu azi iar este o zi proasta de a mea...am si eu chestiile astea ca zik ca ii fac ceva cu cutitul sotului meu zik asa"acum il omor"si stiu ca nu i.as face ceva rau si ii zik si lui"iar am zis xuvintele alea dar nu e adevarat"...mai am iar o chestie"zik k i.am pus ceva in mankre"si parca daca nu ii zik si lui ce gandesc simt ca ii ascund ceva si ca nu il iubesc dar il iubesc foarte mult si nu i.as face rau nikiodata...oare este toc???
Multumesc,
1
26-02-2018, ora 15:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ rox4

Nu cred ca e bine sa ii spuneti astfel de lucruri sotului dv. Mai bine le discutati cu psihiatrul sau cu un psiholog.
0
26-02-2018, ora 16:49
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Dar oare este sindrom anxios despresiv, toc cum a zis medicul sau o fi schizofrenie?
Adaugă un comentariu / răspuns
711 comentarii 1 2 ..... 222324 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: