Tumefierea articulatiilor

13-07-2012
lauravalentina
Nu este medic/terapeut
lauravalentina
De aproximativ 2 ani am redori la nivelul incheieturilor mainilor.Intr-o perioada sufeream si de o instabilitate la nivelul genunchilor, mai exact la un sprijin mai fortat rotula in facea o rotatie si cadeam jos.Acum o saptamana mi s-a intamplat ceva foarte ciudat.A inceput sa mi se tumefieze incheieturile mainilor cu reducerea totala a mobilitatii, iar in ziua urmatoare in cateva aproximativ 6 ore mi s-au tumefiat genunchii, mobilitatea pa flexie fiind aproape inexistenta, Am luat antiinflamatoare, In 5 zile mobilitatea a revenit la normal.Mentionez ca mi-am facut analizele pentru reumatism si toate sunt in limite normale.Nu inteleg care a fost cauza acestor simptome din moment ce analizele sunt bune.Ar trebui sa mai fac analize pentru boli autoimune?
4 comentarii
0
15-07-2012, ora 18:09
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
da, sunt utile analize pt boli autoimune si radiografie maini bilateral. In prima faza tb facute: HLG, VSH, PCR, Factor reumatoid, electroforeza proteinelor serice, fibrinogen, urocultura, ex sumar urina, acid uric, ASLO
0
15-07-2012, ora 18:22
lauravalentina
Nu este medic/terapeut
lauravalentina
Mi-am facut toate analizele pentru reumatism si sunt in limite normale
0
15-07-2012, ora 18:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti dreptate, foarte adesea afectiunile inflamatorii de tip reumatologic-autoimun evolueaza mult timp cu analize perfect normale.
Aceste afectiuni se diagnosticheaza preponderent clinic, prin consult la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-07-2012, ora 21:58
lauravalentina
Nu este medic/terapeut
lauravalentina
Buna ziua.Revin cu niste completari referitor la analizele facute:Leucocite 7, 94x10;Eos(eozinofilele) sunt 5, 2% ;Hemoglobina eritrocitara medie 25pg;Indice de distributie a trombocitelor 14%Din cate am citit ar fi o problema faptul ca eozinifilele sunt crescute.Ce am de facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Reumatismul pe înțelesul tuturor
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul plantelor aromatice și al condimentelor în tratamentul bolilor reumatice
  •