Tumori limba

31-03-2022
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Exista posibilitatea ca o tumora pe limba sa apara in mai multe locuri pe aceasta?Adica sa apara leziune si pe partea laterala si undeva la baza in zona amigdalelor linguale fara a exista continuitate intre leziuni?Amigdala linguala poate fi vazuta daca scoti mai mult limba afara?
Tumora poate da senzatia de gat uscat?
11 comentarii
0
31-03-2022, ora 15:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Prea multe intrebari
Inutile
Dacă ai o frica de cancer. Mergi la psiholog. Psihiatru
Dacă ai gat uscat și iritații pe gat. Mergi la Gastrologie. De acolo vine acidul gastric în somn. Irita. Usucă. Inflameaza și în 30.50 de ani. Împreună cu fumatul. Da. Duce la cancer
Dacă te alimentezi corect și tratezi digestia. Nu faci cancer
0
31-03-2022, ora 16:26
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Imi cer scuze pentru aceste intrebari, dar cui nu ii e frica de cancer???Pentru mine omul simplu de rand mi se pare ceva...incredibil ca acest acid gastric in somn poate veni din stomac tocmai in gura...irita asa rapid fara sa-l simti.Acest acid poate urca in gat, gura si ziua fara sa l simtim?Acestea se pot maligniza in ani...nu imediat.Cum putem trata pe langa cauza si aceste iritatii??
0
31-03-2022, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
În ani.. Multi
Cunoști faptul
ca nu se consuma seara fructe di dulciuri după cina??
Ca nu se consuma la cina nimic cu Oțet. Lamai. Usturoi??
Vârstă. Sex. Înălțime. Câte kg ai??
De unde ești??
0
31-03-2022, ora 20:11
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Varsta 65, sex M, 1, 76, 80 kg...intradevar seara mancam cam tarziu...si dulciuri.Cu pandemia cred ca am facut seara si ziua prostia band mult ceai de ghimbir cu miere si lamaie.De langa Galati.Pe langa faptul ca nu inteleg cand ajunge in gura acel suc, nu inteleg cum de a iritat doar pe partea dreapta.Uneori acele iritari ustura uneori parca nu am nimic.Foarte des la cateva minute dupa ce beau in special lichide si daca ma si intind simt cum o mica cantitate vine inapoi in gat si foarte des usturime in zona epigastrica.
0
31-03-2022, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ooooo. Ce simpku este.
Dacă va uitați pe google
Stomac. Esofag. Poze
O S vedeți ca stomacul e ca un căus.castron.. Cu curbă pe stânga. Când se doarme pe stânga. Acidul. Rămâne acolo în stomav
Când dormim pe dreapta. Stomacul se întoarce cu fundul în sus. Și tot acidul prin Esofag. Urca. Și arde tot.
Trebuiea sa știr asta de la Biologie
0
01-04-2022, ora 07:32
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Cu rabdarea si explicatiile Dtra am reusit sa inteleg cum actioneaza, ne afecteaza acest acid, da si cu ajutorul nostru care neglijam stilul de viata.Si totusi daca se ajunge la lezarea limbii, faringelui acestea sunt reversibile daca tinem regim avem grija ce mancam?Cu ce le tratam, ajutam mucoasele, tesuturile sa se refaca, cum scapam de usturimi si acel gat uscat?
0
01-04-2022, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Găsiți pe forum mii de sfaturi
Tratamentul se da. După consultatie
0
03-04-2022, ora 12:08
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Voseptolul este contraindicat la aciditate crescuta, ajuta cu ceva la aceste inflamatii?
0
06-04-2022, ora 19:56
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Pentru gatul iritat, uscat in afara de dexametrazona cu ce ceaiuri, preparate putem face aerosoli?Multumesc!
0
06-04-2022, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care Vede Gatul..spune cu Ce medicamente este recomandat sa se faca aerosoli
0
07-04-2022, ora 07:16
enache2000
Nu este medic/terapeut
enache2000
Medicul mi -a dat sa fac cu o fiola de dexametaxona si una cred ser fiziologic amestecate.Totusi am vazut pe net comentarii ca nu ar fi indicat, util dexametazona in nebulizator si de asta intreb daca se poate folosi si alta ceva..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.