tuse expectoranta

11-11-2008
elamiha
Nu este medic/terapeut
elamiha
Fetita de 4 ani are dimineata o tuse cu expectoratie, de vreo luna de zile in restul zilei nu tuseste, decat in anumite momente, dupa masa. Tratament i-am facut cu eurespal, mucosin si acc100 timp de 10 zile. I-am facut si aerosoli cu dexametazona si bixtonim pt ca in urma cu o luna avea pe langa tuse si probleme cu nasul, era foarte inflamat si cica ar avea si polipii inflamati. Acum ce nu inteleg eu de ce a ramas cu aceasta tuse si ce pot face ca sa-i treaca, de respirat acum respira pe nasuc.
8 comentarii
0
11-11-2008, ora 20:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
A consultat-o cineva la plamani?Poate e necesar si un antibiotic.Alaturi de acesta iti recomand Erdomed sirop si Rhinathiol 2%, sunt eficiente la copii.Mergi la medicul de familie sa o vada sau apeleaza la un pediatru Numai bine!
0
11-11-2008, ora 20:55
elamiha
Nu este medic/terapeut
elamiha
multumesc, a consultat-o si la plamani si nu are nimic am fost si la pediatru si la orl de la ei am avut tratamentele. raspunsul orlist-ului a fost ca se aduna secretii din cauza polipilor. Dar eu nu cred ca daca ar fii de la polipi zic ca ar respira pe gura si ar avea si alte simptome.
0
11-11-2008, ora 21:34
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Urmariti reactia la dulciuri... Daca tuseste mai des dupa dulciuri, poate fi o candidoza si daca a si luat in perioada anterioara destul de des antibiotic, nu este exclusa aparitia acesteia... Este recomandabila cresterea imunitatii prin aport de antioxidanti ( laptisor de matca, vitamina C cu bioflavonoide etc) si tratament intensiv cu acidophilus... Este preferabil ca toate produsele recomandate sa fie naturale! Multa sanatate!
0
12-11-2008, ora 14:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Solicita din nou trimitere la pediatrie si fa-i copilului si o radiografie toracica.
0
13-11-2008, ora 15:01
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Acidophilus-ul este antibiotic natural.daca va ganditi sa i-l dati este bine sa nu o faci in combinatie cu alte antibiotice caci ii anuleaza efectul.nu uitati sa o hidratati bine pentru eliminarea toxinelor si umidificarea mucoaselor.
Daca ar fi copilul meu eu i-as administra capsule(continutul)de Acidophilus cu/sau Garlic, cate o capsula pe zi din fiecare.lucreaza atat pe bacterii cat si pe virusuri.
0
15-11-2008, ora 20:12
elamiha
Nu este medic/terapeut
elamiha
Multumesc pentru raspunsuri, am fost din nou la medic si mi-a spus sa las copilul sa nu-i mai dau nici un tratament ca intr-o saptamana ii va trece, si sa ii fac umiditate in camera si intr-adevar sa o hidratez forte bine.
0
16-11-2008, ora 13:10
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Daca persista si peste o saptamana nu ezitati sa reconsultati medicul.Sanatate si multa iubire!
0
12-04-2010, ora 09:28
ioanamadelena
Nu este medic/terapeut
ioanamadelena
buna ziua, bunica mea in varsta de 86 de ani are de o luna o tuse expectoranta, oboseste foarte mult, nu are pofta de mancare, la inceput respira greau acum respire bine a luat amoxicillin.C e putem face ca sa-i treaca?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •