Tuse nocturna si matinala insuportabila

10-07-2014
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
Buna ziua, de 2 saptamani am contactat o gripa, a debutat cu dureri foarte mari in zona dintre nas si cerul gurii, durere la inghitire. Am luat tratament cu paracetamol si strepsils plus si a trecut, dar din nefericire am avut concediul programat la 2 zile dupa ce m-a luat. Cand m-am intors din concediu m-a intors si raceala de 2 ori mai tare. Am facut si febra dar doar 1 seara.Mi s-a umflat si o ureche in interior timp de vreo 2-3 zile cu dureri destul de mari dar acum s-a vindecat urechea, nu mai doare si nu mai este umflata. Problema e ca m-am pricopsit cu o tuse parca venita din iad. Seara dupa ora 21 se dezlantuie si tine aproximativ 6 ore, 6 ore in care tusesc de imi vine sa imi dau plamanii afara. Si dimineata la fel ma ia pe la ora 6 cand ma trezesc. Am luat paxeladine cateva zile nu m-a ajutat deloc. Ieri am fost la medicul de familie mi-a dat reteta cu Eurespal+Aerius parca m-ai rau mi-a fost cu tusea. Simt ca ma gadila ceva in gat si trebuie sa tusesc, nu am cum sa ma abtin. Seara este o tuse seaca, iar dimineata sa zic ca e un pic productiva. Ce as putea lua de urgenta ca sa imi amelioreze tusea? Ma doare capu, imi ies ochii din orbita, ma doare tot spatele de la atata tuse. Am 25 ani, sex M, fara antecedente respiratorii. Ultima mea raceala a fost acum mai bine de 1 an.
3 comentarii
0
10-07-2014, ora 11:06
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
Am incercat aseara si un remediu natural, ceai de ceapa, nu m-a ajutat deloc...
0
10-07-2014, ora 21:27
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
am fost la urgente la floreasca si mi-a spus ca am sinuzita. Se poate de la sinuzita sa am tusea aceasta?
De unde simt ca pleaca tusea e din nasofaringe, acolo simt ca ma gadila de imi vine sa tusesc pana vomit. Senzatie de parca imi bag '2 degete in gat'.
poza cu radiografia saf : https://drive.google.com/file/d/0B9quU_3_iXG1S0p4OXdoZzN1TkU/edit?usp=sharing
0
11-07-2014, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut radiografia
pe partea cu sinusul afectat ai o masea sus.. tratat sau imbracata
cred ca la radacina acelui dinte sau unul alaturat mai exista un focar de infectie care mentine sinuzita
faci radiografii la radacina dintilor de sus si mergi la un stomatolog bun
tusea este de la secretiile care cobor din nas.. sau de la acidul gastric care urca de la stomac si irita faringele asa ca ai grija si la mancarea aacra, caida, citrice si mai cu seama la acidulate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •