tusea in sinuzita?

21-03-2009
sorina72
Nu este medic/terapeut
sorina72
cine ma ajuta si pe mine? tusesc de mult dar de acum 5saptamani cand am avut gripa tusesc mai rau in special pana vomit si scuip, nu mai pot sa respir la un moment dat, nu pot sa iau pastile, daca iau le vomit, stiu ca am sinuzita, tiroida polinodulara dar fac si crize biliare. In momentul cand iau si un nurofen pentru durere tusea este mai deasa incepe imi curge nasul si fac febra; nu sunt fumatoare.
10 comentarii
0
21-03-2009, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din cele descrise este clar ca inafara de faptul.. ca nu sunteti fumatoare.. inrest ati cam neglijat sanatatea!
O afectiune a tiroidei.. da peste cap sistemul hormonal si metabolizmul...
de aici pana la probleme gastrice sau respiratorii e un singur pas.
deasemenea sinuzite sunt de mai multe feluri.. daca e purulenta.. si dreneaza spre posterior.. va poate provoca si greata si voma...
Nu ati scris ce tratamente ati mai luat pana acum.
daca va intereseaza un tratament de moment ca sa va faca bine pentru 2-3 saptamani... pot sa va recomand ceva.. dar simptomele o sa revina..
Fiindca aveti nevoie de un trata, emt corect si complet.
1. pas.. este o radiografie SAF.. si de vindecat total sinuzita( tratamente, pounctii sau operatie!)
pasul 2. este problema cu tiroida.. dac la tratament cedeaza acei noduli.. bine.. dacNU.. trebuer scosi.. altfel nu o sa aveti niciodata unn metabolism normal.. si respectiv o viata linistita din punct de vedere a sanatatii!!!
0
21-03-2009, ora 14:58
sorina72
Nu este medic/terapeut
sorina72
Multumesc mult pentru raspuns, dupa o tomografie am aflat ca am sinuzita frontala, etmoidala si maxilara dreapta si mi s-a spus ca trebuie operata dar am fost in sesiune si a trebuit sa aman operatia iar pentru tiroida mi s-a recomandat mai demult eurotyrox dar imi era foarte rau chiar de la dozele mici si nu l-am mai luat, ce vreau sa va spun ca nu pot dormi, am dureri de cap si nu pot lua nici un calmant -tusea se accentueaza mai mult fac febra durerea de cap creste respir foarte greu si vomit in final tusea ajunge pana acolo.
Am si o gastrita mai veche, chist pe un rinichi, celelalt fiind deplasat, fac des crize biliare (bila strangulata),
Mii de multumiri, sper ca nu am deranjat cu mesajul meu. Unde ar trebui sa ma duc, cu ce sa incep?
tusea in sinuzita?
0
21-03-2009, ora 15:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu ai deranjat..
dar era bine daca dadeai toata informati acorecta si completa din prima( diagnostic si investigatii )
Acum e clar ca durerile de cap, secretiile care vin spre posterior.. greturile.. toate sunt de la Sinuzita.
Diagnosticul de sinuzita fronto- etmoido-maxilara.. este un diagnostic serios.. aveti Puroi in toate cavitatile sinusale pe dreapta( posibil de la o masea pe acea parte )... si acel puroi.. este la cativa milimetri de creer !!!
se produce o intoxicatie a organizmului prin patrunderea toxinelor in sange.. si nu e mult pana o sa se produca o osteoliza a peretelui osos care desparte sinusul de cutia craniana.. si sunteti la 1 pas de Meningita!
Urgenta este Sinuzita.
O internare Urgenta in clinica ORL este 1 pas.
tiroida o sa mai astepte!
0
21-03-2009, ora 17:30
sorina72
Nu este medic/terapeut
sorina72
Multumesc pentru raspuns, eu sunt din Bucuresti, imi puteti recomanda un doctor de aici unde m-as putea duce. Mii de multumiri inca o data.
0
17-09-2009, ora 11:55
sorina72
Nu este medic/terapeut
sorina72
Dl.doctor am mai vorbit cu dvstra, in luna mai am fost operata de sinuzita+deviatie de sept, dar durerile de cap inca exista si acum cand am facut controlul edoscopic mi s-a recomandat din un CT care sun cam asa:
"Examinarea CT cerebrala nativa nu evidentiaza leziuni spontan heterodense la nivelul substantei cerebrale din fosa posterioara sau etajul supratentorial, cu exceptia unei leziuni rotund ovalare de 0.9cm, cu densitati asemanatoare lichidului cefalo-rahidian, situat la nivel insular stang.
Sistem ventricular simetric, cu dimensiuni normale, situat pe linia mediana.
Ingrosarea mucoasei si prezenta de colectii lichidiene inchistate la nivelul sinusurilor maxilare, sistemului celular etmoidal, sinusului frontal stang si sinusului sfenoidal. Aplazie de sinus frontal drept."
Ce puteti sa-mi spuneti despre CT, eu nu am inteles prea bine dar -ca --nu sunt bine-- am inteles, ce sfaturi imi puteti da. Cu mii de multumiri, Sorina Dorobantu
0
19-09-2009, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
schimbarile din sinusuri.. pot sa se datoreze acelor interventii suferite si nu neaparat sa fie o acutizare.
ar trebui sa va vada mediucul care va operat asa este corect si logic. el stie ce interventie a facut si la ce rezultate sa tse astepte.
2. este bine ca acest CT sa fie vazut de un neurochirurg.. sa se dea cu parerea despre acel chist de 0/9 cm.
0
20-09-2009, ora 17:50
sorina72
Nu este medic/terapeut
sorina72
Multumesc mult Dl Doctor, bineanteles ca medicul care m-a operat a vazut la controlul endoscopic ceva de aceea mi-a dat din nou sa repet CT si a mai recoltat si o secretie nazala la care nu am inca rezultatul dar vroiam sa stiu de la dvstra ce se face in situatiile acestea, nu stiu ce inseamna "nivel insular stang", se face tratament sau o sa fie nevoie de o alta inteventie pentru sinuzita, am prea multe intrebari iar operatia n-a fost deloc usoara. Urmaresc raspunsurile dvstra si pentru alte boli, am vazut ca ne raspundeti la intrebarile noastre si va multumim foarte mult.
0
16-01-2012, ora 22:04
bustiuc
Nu este medic/terapeut
bustiuc
Buna seara,
Am facut radiografie SAF si rezultatul e;Aplazia sinusurilor frontale si ingrosarea mucoasei cornetelor inferioare.Pe langa o durere de cap, durere la muscatura hranei, nas infundat mereu, sensibilitate la lumina zilei si la cea artificiala, am o permanenta stare de impotenta... Stiu ca am sinuzita pe care am tratat-o incorect si mai stiu ca dreneaza mai mult pe gat..Va rog, mult sa mi dati niste sfaturi bune de urmat astfel incat sa nu imi mai agravez situatia. Va multumesc anticipat!
0
17-01-2012, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ar fi bine sa intelegi ca NU toate simptomele descrise se datoareaza sinuzitei
sunt si simptome neurologice si siptome ce tin de stomatologie sau Oro-maxilo- facial
sfatul meu este sa faci consult la Stomatolog.. sa vada dantura si articulatia temporo-mandibulara
sa faci examen fund de ochi la oftalologie siu cu acest rezultat sa mergi la Neurologie
pentru nas.. este suficieint sa faci inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie
0
18-01-2012, ora 21:00
bustiuc
Nu este medic/terapeut
bustiuc
Va multumesc foarte mult, Domnule doctor, pentru indicati... le voi urma. MULTA SANATATE VA DORESC!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •