Ueche si tampla umflata- sinus preauricular

27-02-2018
dark.moon
Nu este medic/terapeut
dark.moon
Buna seara!

Am din nastere, cate o gaura la ambele urechi. Fiecare gaura e situata pe partea superioara a urechii, pe cartilaj, aproape de fata. Denumirea gasita pe internet este "sinus preauricular".
Unul dintre aceste sinusuri se comporta normal, insa gaura din partea dreapta mereu mi-a cauzat neplaceri: mancarimi, uneori o secretie alb-galbuie cu miros ciudat, desi pastram o igiena stricta.
In ultimul timp s-a agravat, necesita si de 2-3 ori pe zi spalare si curatare (cu alcool, spirt..poate am gresit?!).
De ieri simt o durere puternica la urechea respectiva si tampla, mi s-a umflat zona din jurul gaurii, urechea este umflata sus, in zona unde atinge capul, e umflata si in spate. Ma doare din ce in ce mai tare si nici nu pot s-o ating, acum secretia este transparenta, ma doare capul, tampla, urechea.
S-a infectat? Este grav? Ce sa fac? Am citit pe internet ca se poate opera daca prezinta probleme.
Trebuie sa fac operatie? La ce medic sa merg sa ii prezint problema? Medic ORL, dermatolog, chirurg?

Va multumesc!
2 comentarii
0
28-02-2018, ora 09:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista chirurgie.. maxilo-faciala.. specializata, care combina si ORL si stomatologia
0
30-06-2018, ora 22:33
Iphnone
Nu este medic/terapeut
Iphnone
Buna, as dori sa stiu daca ai intervenit chirurgical dark.moon? Am avut aceeasi problema, am luat antibiotic si nimic...Am o umflatura chiar sub sinus. Nu arata deloc bine. Zici ca este sange coagulat in interior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.