Umflare labei piciorului

01-08-2017
David16
Nu este medic/terapeut
David16
Buna. Va scriu in legătura cu problema mamei mele. Muncește intr-o croitorie dar fiind maistru este mereu in picioare. De vreo 6 luni are fasceita plantara și tot de atunci ii se umfla foarte tare piciorul iar noaptea are cârcei insuportabili (plânge de durere). A fost la doctor, i s-a recomandat pantofii Ortopedici, dar nu o ajuta prea mult. Piciorul ii se umfla in continuare. Unde as putea sa o duc sau ce ne romandati? Mulțumesc mult!
8 comentarii
0
01-08-2017, ora 12:02
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Incercati terapie cu unde de soc sau stretching pt tendonul ahile
0
01-08-2017, ora 12:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cauza fasceitei (aponevrozitei) plantare este supra-solicitarea mecanica a aponevrozei.
Prin urmare, orice mijloc de a combate durerea este inutil si contra-productiv cat timp se eludeaza cauza aparitiei suferintei.
Tratamentul consta, logic, din reducerea drastica a ortostatismului (stat in piciooare).
Nu exista nici un mijloc prin care sa poata sta la fel de mult in picioare fara sa resimta durere calcaneeana.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: ce greutate/inaltime are?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-08-2017, ora 21:48
David16
Nu este medic/terapeut
David16
Buna seara. Înălțime 172 cm și greutatea 94 kg.
0
01-08-2017, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti perfecta dreptate: la cele 30 kg in exces nu prea ar trebui sa stea in picioare, deoarece structurile piciorului se distrug ireversibil (articulatii, ligamente, aponevroze etc).
Prin urmare, logic, se impune renuntarea la 30 de lg si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare).
Nu exista si nici nu poate fi imaginat un alt tratament, care sa ignore cauzele reale (sa evite reducerea ponderala si scaderea drastica a efortului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-08-2017, ora 23:02
David16
Nu este medic/terapeut
David16
Mulțumesc mult domnule doctor. Mama mea este la un regim alimentar in acest moment. Spera sa poată slabi deși e puțin cam greu la vârsta ei. (56) va doresc o seara frumoasa!
0
02-08-2017, ora 00:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu exista si nici nu poate fi imaginat un alt tip de tratament, care sa ignore cauzele reale (greutate excesiva, efort exagerat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-08-2017, ora 09:19
Parme
Nu este medic/terapeut
Parme
Buna ziua!
Am 23 ani, lucrez intr-un birou in care stau aprox 6 ore pe zi numai pe scaun si am observat de o saptamana ca imi este umflat membrul inferior stang in zona maleolei interioare, spre calcai. Cateodata simt si o durere in timpul mersului care pleaca din calcai si merge pana aproape de genunchi (la acelasi picior). De asemenea, genunchiul imi produce un disconfort cateodata, o durere asemanatoare cu cea reumatica, si in unele cazuri, simt caldura in genunchi. Mentionez ca nu am probleme cu greutatea. Ce imi recomandati si care ar fi cauza?
0
03-08-2017, ora 10:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de precizat cauza suferintei fara o examinare clinica directa.
E foarte posibil sa va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare (efort sportiv exagerat), poate fi o problema vasculara (insuficienta venoasa periferica) sau alte zeci de cauze posibile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Fasceita plantara

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fasciita plantara - primul ajutor
  •