Umflarea piciorului stang

04-06-2016
ValeriaP
Nu este medic/terapeut
ValeriaP
Buna ziua! Am 62 de ani, 15 kg in plus ca si greutate, dureri ale genunchilor mai ales la coborarea scarilor, dar de doua zile, sunt putin nelinistita.piciorul stag s-a umflat vizibil de la genunchi pana la deget. Ca si durere, este o durere usoara..asa ca de disconfort.Ce s-a putut intampla, care ar fi cauza, ce specialitate medicala in domeniu, sa consult, tratament de ameliorare, indicatii ?? Va multumesc pentru raspuns! O zi frumoasa va doresc !
4 comentarii
0
05-06-2016, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie, va prezentati la un Ortoped de Policlinica sau de spital. Unde va e mai usor.
0
06-06-2016, ora 10:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fiind vorba doar despre un singur membru, cel mai probabil este o insuficienta venoasa periferica (de competenta chirurgului vascular).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg esentialul: greutate/inaltime, eforturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-06-2016, ora 18:36
ValeriaP
Nu este medic/terapeut
ValeriaP
Buna ziua, dl.dr.Marius Uscatu, va multumesc foarte frumos pentru raspuns! Vin cu completarea ca: am 170 cm inaltime, 95 kg, nu am avut antecedente traumatice, vasculare..chiar nu sunt un om care sa sufere de vreo boala...cu exceptia starii de acum-aceasta umflare a piciorului stg., durere a genunchilor-durere care este aproape permanenta, mai ales la coborarea scarilor. si a unei lombosciatice (durere pe care am avut-o in aprilie 2015-pentru care am mers la spitalul de recuperare Bradet Arges) Sunt pensionara si nu fac eforturi exagerate, treburi cotidiene.Va multumesc foarte frumos pentru interesul aratat si va doresc o zi frumoasa !
0
07-06-2016, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cele peste 35 kg in exces au produs:
- distrugerea articulatiei genunchiului, manifestata prin edemul gambei si al gleznei;
- distrugerea articulatiei gleznei, manifestata prin simptomele descrise;
- insuficienta venoasa periferica, manifestata prin edemul gambei;
- edem de origine cardiaca (sunteti 100% cardiaca la aceasta greutate);
- edem de origine renala (aveti 100% afectare renala la aceasta greutate);
- macro- si micro-angiopatie diabetica (la aceasta greutate sunteti 100% diabetica).
Prin urmare, cea mai importanta preocupare a D-voastra trebuie sa fie greutatea excesiva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Picior roșu și umflat - ce ar putea fi? (diagnostic diferențial)
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •