Umflatura ciudata in zona inghinala

25-06-2016
lala002
Nu este medic/terapeut
lala002
Buna seara, Va scriu in speranta ca cineva s-a mai confruntat cu problema mea si mi-ar putea sugera incotro sa ma indrept mai departe si ce analize sa-mi fac.

Acum doua seri am sesizat o umflatura ciudata, de dimensiuni reduse (aprox. cat un bob de fasole), undeva in zona inghinala, chiar la incheietura piciorului. Da senzatia ca s-ar deplasa pe sub piele si e oarecum solida, nu stiu exact cum sa explic. Mentionez ca nu ma doare, nu ma incomodeaza absolut deloc. Am observat-o intamplator, in timp ce faceam dus si initial am crezut ca este un cos pentru ca parea ca are un fel de capat albicios. Recunosc, am inrautatit situatia, incercand sa-l storc. N-a dat niciun rezultat, umflatura a ramas neschimbata, doar pielea de deasupra si-a schimbat usor culoarea (e mai rosiatica, spre mov). Dar, repet, nu doare absolut deloc. Ma incomodeaza foarte putin, aproape deloc, si asta doar atunci cand apas cu degetul pe ea.

Nu cred ca este nici furuncul, pentru ca nu ustura si nu deranjeaza. Mi-e greu sa cred ca ar fi vorba de hernie; din ce am citit pe net, hernia este provocata de efortul fizic intens, iar eu n-am facut cine stie ce efort in ultima perioada si, in general, sunt o persoana sedentara. Am si ceva probleme cu tensiunea... De curand am avut ceva probleme si cu dintii, din cauza curentului (am dormit cu geamul deschis). Sa fie un ganglion inflamat din cauza asta? Desi mi se pare ciudata zona... Chiar nu stiu ce sa mai cred. Mama tot insista ca poate e o formatiune de grasime si ca ar trebui sa mai astept o saptamana sau doua, sa vad cum evolueaza sau daca dispare (Doamne ajuta!) si abia apoi sa merg la doctor. Ce ma sfatuiti sa fac?

Eu am probleme destul de mari cu anxietatea si m-am panicat cand am citit de tot felul de topicuri care trimiteau la cancer... Chiar nu stiu ce sa fac... Astept un raspuns. Multumesc!
4 comentarii
0
26-06-2016, ora 00:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te stii cu vreo boala cu transmitere sexuala ?
0
26-06-2016, ora 01:35
lala002
Nu este medic/terapeut
lala002
Nu. Nu am avut niciodată contact sexual cu cineva... Deci ar fi imposibil...
0
26-06-2016, ora 15:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi un ganglion.
Mergeti la medicul de familie sa verifice si daca considera ca e nevoie va da o trimitere la Boli infectioase sa faceti niste analize.
Ganglionii de obicei apar cand in zona e o infectie.

Daca mai aveti probleme cu dintii rezolvati-le inainte. Poate se retrage automat.
0
26-06-2016, ora 17:10
lala002
Nu este medic/terapeut
lala002
S-a mai retras, ceea ce ma bucura enorm, pentru ca incepusem sa-mi fac fel de fel de scenarii ciudate. Nu mai e la fel de vizibil ca ieri. Si-a redus dimensiunile considerabil si pielea e din nou normala.

Cred ca e o problema din cauza dintilor. O sa merg si la doctor, doar ca sa ma asigur ca nu e altceva :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.