umflatura genunchi

29-07-2015
Livia18
Nu este medic/terapeut
Livia18
Buna ziua,
Va scriu in legatura cu baieteleul meu (are 4 ani). In urma cu o saptamana am sesizat o umflatura pe partea exterioara a genunchiului stang. Fiind mic alearga mult si mai si cade, sare. Am fost la medicul ortoped, am facut si o radiografie si ni s-a spus ca 'este ceva pe ligamentul de crestere datorita lipsei de calciu si vitamina D si un inceput de rahitism'. Ni s-a recomandat calciu, vitamina D si tinut sub observatie.
Cand am cerut un diagnostic, asistenta mi-a scris pe foaie Hemartroza. Doctora de familie mi-a spus ca pentru hemartroza ar trebui si un antiinflamator(Nurofen).
Stiu ca fara o rafiografie este greu de pus un diagnostic (radiografia au oprit-o in spital) insa as vrea sa stiu daca din lipsa de calciu poate aparea 'ceva' la ligamente? Pana la urma nu stiu exact daca este rahitism, hemartroza ( genunchiul nu este dureros, il poate misca normal, in schimb cand il palpez mi se pare usor mai cald fata de celalalt) sau este cazul pentru o a doua opinie.
Va multumesc!
2 comentarii
0
29-07-2015, ora 23:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista in Romania o marota ( o obsesie) a "lipsei de calciu".
De fapt, aceasta " lipsa de calciu" este de un milion de ori mai rara decat va inchipuiti...
Pentru linistea D-voastra, puteti apela la o a doua opinie, respectiv un alt ortoped pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-07-2015, ora 23:14
Livia18
Nu este medic/terapeut
Livia18
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •