Umflatura in talpa piciorului plus durere

44 comentarii 1 2
0
22-10-2012, ora 18:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Actualmente fractura de calcaneu, mai ales daca exista participare articulara subtaliana, fie se opereaza, fie se trateaza functional (compresie elastica), imobilizarea gipsata fiind inutila si chiar daunatoare (produce ankiloza, redoare).
Actualmente ar trebuie cuantificata situatia printr-un computer-tomograf, comparat cu cel initial (absolut obligatoriu in orice fractura calcaneeana).
Numai dupa analizarea consolidarii radiologice se poate decide reluarea sprijinului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-10-2012, ora 21:19
alexandrumo
Nu este medic/terapeut
alexandrumo
va multumesc frumos pt raspuns
radiografii au fost facute la 60 de zile de la accident unde mi s a spus ca e totul bine
inca ceva.la recuperare ajuta cu ceva procedurile cu laser? (nu cunosc exact termenii)...va multumesc !
0
22-10-2012, ora 21:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ok, daca D-voastra considerati ca rezultatul radiologic este corespunzator, puteti incepe procedurile de recuperare.
Aceste constau 100% in exercitii de kineto-terapie (gimnastica medicala adaptata fracturilor de calcaneu imobilizate gipsat) si in nici un caz din fizioterapie sau alte proceduri. Sprijinul se reia progresiv, preferabil in piscina, cu un personal specializat in astfel de cazuri.
Consolidarea unei fracturi calcaneene se apreciaza prin Computer-Tomograf (care se compara cu cel initial, de la momentul fracturii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-10-2012, ora 23:15
alexandrumo
Nu este medic/terapeut
alexandrumo
va multumesc pentru informatii si sfaturi..saptamana viitoare voi mai face un CT...dupa care sper sa incep recuperarea...va multumesc frumos si o seara placuta !
0
23-10-2012, ora 08:59
PERIAN SORIN
Nu este medic/terapeut
PERIAN SORIN
BUNA ZIUA
Am varsta de 34 ani, am facut analizele la sange si nu sunt diabetic, am un inceput de varice iar acum 3 saptamani am fost operat a patra oara in talpa piciorului drept, dar din pacate acum pureaza din nou si am dureri in tot piciorul.
Nu stiu cum sa mai procedez si ce sa mai fac, v-am spus si in mesajul anterior de mai sus ce analize tre sa mai fac si unde sa merg.
Dupa cum am mai spus am aceasta problema de un an jumate si am urmat 3 tratamente cu antibiotice si 4 interventii chirurgigale si de fiecare data dupa 1 luna 1 luna jumate aparea din nou puroi.
Am facuta analiza la proba luata la puroi si a iesit negativ, dupa operatie au trimis de la spital ce au scos de acolo la anatomie patologica si a venit rezultatu dupa 21 zile cu 'infectie cronica'.

Va multumesc! si sper ca ma puteti ajuta.
0
23-10-2012, ora 14:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca nu este vorba despre un picior diabetic, mai curand este o metatarsalgie de origine mecanica
http://medlive.hotnews.ro/bataturile-plantare-nu-se-trateaza-la-cosmetician-sau-dermatolog-si-nu-se-indeparteaza-chirurgical.html
In acest caz interventiile chirurgicale la nivel plantar sunt profund daunatoare.
Trebuie decelata cauza acestei metatarsalgii, printr-un examen clinic de finete.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-10-2012, ora 14:52
PERIAN SORIN
Nu este medic/terapeut
PERIAN SORIN
Scuzati insistenta dar as dori sa-mi spuneti exact la ce doctor ar trebui sa ma duc tinand cont ca eu am fost deja operat de 4 ori si durerile persista la fel si purulenta.
Va multumesc si pentru raspunsul anterior.
Locuiesc in iasi si sunt agent vanzari, deci ma deplasez tot timpu, va multumesc inca o data.
0
23-10-2012, ora 17:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu sunteti insistent, eu am vrut insa sa evit sa va invit la mine in consultatie, nu ar fost tocmai OK pentru spiritul acestui site...
De fapt, eu ma ocup strict de Chirurgia ante-piciorului, adica problema D-voastra.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-10-2012, ora 22:27
irina_bogdan
Nu este medic/terapeut
irina_bogdan
buna seara domnule doctor, imi pare rau ca nu v-am raspuns imediat la a doua intrebare dar deabea acum m-am putut ridica din pat, la intrebarea dumneavoastra "

Din pacate, nu am inteles tocmai esentialul:
- sunteti diabetica sau nu??
- varsta, greutate/inaltime, status ocupational, antecedente traumatice, vasculare, neurologice/neurochirurgicale, metabolice, reumatologice;
- aveti o insuficienta circulatorie periferica??
Astept elemente relevante. "

nu sunt diabetica varsta 29 de ani, 120kg dupa o slabire de la140 kg in 10 luni inaltimea de 1, 67 cm si ma dor oasele la schimbari de vreme ceea ce cred ca am reoma si am avut un ulcer duodenal la varsta de 16 ani in rest sunt bine si nu am mai avut nici o boala si nici varice. azi ma simt mai bine deoarece am luat ibuprofen pentru umflatura piciorului pentru ca dupa ce v-am sris dumneavoastra m-i s-au umflat pana si degetele si ma duarea insuportabil gen arsura si sagetaturi pana in calcai si degete dar dupa ce am luat pastila ma lasat s-a mai si desumflat dar inca nu pot pasi deoarece am impresia ca m-i se rupe carnea pe mijlocul talpi. astept raspunsul dumneavoastra va multumesc.
0
23-10-2012, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Date fiind cele 65 kg in plus actuale, sunteti 99, 99% diabetica de tip 2, iar simptomele actuale pot face parte din aspectul tipic al piciorului Charcot diabetic (osteoartropatie distructiva).
Poate fi insa vorba si despre o fractura de stress a metatarsienelor, care sunt suprasolicitate de greutatea exagerata, asa cum poate fi vorba si despre o insuficienta vasculara periferica (varice), mult agravata de greutatea suplimentara, si care se poate complica cu o tromboza venoasa profunda.
In perioada urmatoare se impune evitarea la maximum a sprijinului pe piciorul afectat, gheata local, contentie elastica, evident un consult la diabetolog si un consult la chirurgul vascular.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-10-2012, ora 17:32
irina_bogdan
Nu este medic/terapeut
irina_bogdan
multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra dar as mai avea niste ultime intrebari : este bine ca iau ibuprofen ? si ar mai trebui sa mai iau si alceva ? si cat timp credeti ca ar fi nevoie sa stau la pat sau cu piciorul in aer la mers?in ceea ce priveste mersul la control am s-o fac indata ce ma simt mai bine deoarece pare destul de serios) va multumesc mult. sanatate multa si dumneavoastra!
0
25-10-2012, ora 20:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Antiinflamatorul poate fi util (combaterea durerii si a inflamatiei), insa poate fi si daunator, ascunzand simptomele revelatoare ale unui diagnostic potential.
Evident ca repausul relativ si pozitia procliva (piciorul mai sus) sunt utile, ca si aplicarea de gheata local, contentie elastica (protocol RICE).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-11-2012, ora 22:21
adry86
Nu este medic/terapeut
adry86
Buna seara.
Am 26 ani, 1.72 si 95 kg...nu sufar de nici o boala. De vreo 3 luni am o problema cu talpile. Imi apare o umflatura(galma) in talpa si nu mai pot sa pasesc pentru ca mi se umfla laba piciorului si ma doare puternic toata talpa.Mentionez ca umflatura si durerea imi apar atunci cand stau mult in picioare. Este posibil sa fie greutatea de vina sau sa fie de la pantofi? Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac, unde sa ma duc sau ce medicament/unguent sa folosesc ca sa nu ma mai doara.
Cu respect
Adriana
0
25-11-2012, ora 10:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este mai mult decat evidenta supra-incarcarea mecanica a structurilor anatomice ale piciorului, cauzata de cele 35 kg in plus.
Prin urmare, orice medicament sau unguent este nu numai perfect inutil, dar si profund daunator. Prin efectul paleativ, de ameliorare temporara a suferintei, va distrage atentia de la adevarata problema: GREUTATEA (+35 kg fata de normal).
In perioada urmatoare, pana la normalizarea greutatii (-35 kg), singura sansa de ameliorare consta in reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Daca nu veti intelege imperativul celor 35 kg, va veti confrunta foarte curand cu dureri importante si invalidante la nivelul genunchilor, cauzate de distrugerea definitiva a cartilajului articular (gonartroza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •