Umflatura sub limba

19-03-2011
PaulV
Nu este medic/terapeut
PaulV
Acum 3 luni am sesizat o umflatura sub limba, ma durea cand duceam limba in cerul gurii. Am tot mers la medici, am facut ecografii(glada submaxilara dreapta imflamata cma cu 20 mm), diagnosticul a fost de submaxilita acuta. Acum am umflatura sub limba nu ma doare sub limba, dar simt o jene, ca o iritatie pe interiorul obrajilor, spre coltul gurii ( o pielita alba pe care tot o musc ) Am facut tratament cu glicerina boraxata, cu ceai de musetel, dar in zadar. Simt aceasta jena si deasemenea simt si ca o presiune in gat din cand in cand. Am 19 ani, si nu am fumat mai mult de 10 pachete de tigari in toata viata mea. Acum nu mai fumez. Va rog un medic poate stie despre ce este vorba si'mi poate spune. Am citit tot felul de articole despre cancer si incep sa fiu paranoic. Astept un raspuns, va multumesc frumos
10 comentarii
0
20-03-2011, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inflamatiia glandelor salivare tine de regimul alimentar.
tot ce acru, acidulat, condimentat, citric sau uscat.. irita si provoaca exes de salivatie
asa ca trebuie sa.ti schimbi radical obiceiurile alimentare
NU cipsuri, si alte rontaieli, nu fructe citrice, bauturi acidulate, muraturi, otet..., nu lapte si dulciuris.a
multe lichide calde, apa nplata, mancare calda gatita acasa
gargara dupa fiecare masa
0
21-03-2011, ora 09:14
PaulV
Nu este medic/terapeut
PaulV
Multumesc ca m-ati ascultat. Iritatia care o am din cand in cand pe obraz, jena in gat, gura "nisipoasa " dimineata sunt efecte ale aceste afectiuni de la glanda ? Problemele au inceput cam de cand sunt la facultate ( mancare porasta, microbi s.a) Am sa incerc sa mananc cat mai multa supa si mancare sanatoasa. Voi scapa de aceasta afectiune doar pe calea acestei diete ?
0
21-03-2011, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ossidenta.. apa de gura dupa fiecare masa
glicerina boraxata.. sau Vit A ulioasa...badijonaj pe mucoasa bucala
0
22-03-2011, ora 00:11
PaulV
Nu este medic/terapeut
PaulV
am sa cumpar aceasta apa de gura. Incep sa cred si eu ca alimentatia este de vina si ca nu am nimic grav. Sper sa scap cat de curand de aceste galme de sub limba
0
11-04-2011, ora 20:51
PaulV
Nu este medic/terapeut
PaulV
au revenit intepaturile sub limba, si in plus simt simt o presiune in colltul gurii ( maxilar sau mandibula nu imi pot da seama) cand misc. Puteti sa imi recomandati un spital sau cabinet unde se poate ocupa cineva de mine ? Am fost la Spiridon la maxilo-faciale acum cateva luni si nu am rezolvat mare lucru. Astept parerile dumneavoastra si recomandarile. Apa de gura Osidentaam folosit, acum am luat flacon concentrat (prima a fost deja preparata) si incerc alimentatie sanatoasa in continuare
0
11-04-2011, ora 23:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa 18.04 vii la pascani
acum sunt in concediu
0
15-04-2017, ora 14:27
chcwins
Nu este medic/terapeut
chcwins
Buna ziua. Am o umflatura sub limba pe partea stanga. Am avut un dinte(al cincilea de jos) spart cu infectie care mi s-a umflat si durut. Am luat augmentin 5 zile dupa care durerea a disparut. La vreo 2 saptamani aceeasi problema numai ca de data asta doar dupa 3 zile de antibiotic a trecut. A treia oara, mi s-a umflat, am luat iar antibiotic,
, am fost la dentist, mi s-a curatat dintele dar nu s-a putut drena infectia. Inainte sa merg la dentist mi s-a desumflat falca iar umflatura a trecut sub limba in dreptul dintelui. Aproape ca durerea a trecut dar umflatura inca este acolo. Medicul mi-a prescris rocefin injectabile. La palpare acea umflatura nu pare a fi un saculet de puroi ca in cazul unui abces ci doar inflamat si foarte jenant mai ales atunci cand mananc. Se simte ca si cum as avea o rana in gura. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc
0
05-05-2018, ora 08:17
Maia5
Nu este medic/terapeut
Maia5
De cateva zile am o umflatura sub limba, in partea dreapta care ma tine cand inghit. Inainte de aceasta umflatura am avut dureri de ureche, maxilar si masele.. e ceva grav?
Atasez si o poza.
[IMG]http://i65.tinypic.com/de2mfk.jpg[/IMG]
0
05-05-2018, ora 10:01
Maia5
Nu este medic/terapeut
Maia5
https://imageshack.us/i/pnkpacruj
0
01-01-2019, ora 17:50
C. Alexandra
Nu este medic/terapeut
C. Alexandra
Bună Maia5! Ce era umflatura aceea de sub limba? Te ustura?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •