Un medic va rog!!!

15-11-2013
mandarina89
Nu este medic/terapeut
mandarina89
Am nevoie de cateva pareri specializate, am fost diagnosticata in urma unor culturi vaginale cu staph.aureus meticilino-rezistent, doctorita mea mi-a dat tratament 7 zile avelox, a zis ca partenerul nu trebuie sa faca tratament pentru ca poate sau nu poate sa aiba bacteria! Intrebarea mea este, din moment ce am acest staph.nu i l-am transmis automat si partenerului? SImptomele care m-au trimis la doctor au fost urmatoarele: usturime la urinat care mi se repeta aproape dupa fiecare contact sexual la diferite perioade de timp 1, 2 luni si tot asa( am eliminat problemele de natura urologica deoarece nu de acolo era problema) secretie cu miros urat, inflamarea labiilor si o uscaciune permanenta, usturime in timpul contactului sexual! Poate acest staph. sa produca astfel de simptome? Restul analizelor mi-au iesit ok, negativ chlamydia, trichomonas, mycoplasma, ureaplasma, fungi, bacterii!
3 comentarii
0
16-11-2013, ora 01:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
S. Stafilococul auriu este un germene destul de larg raspandit. Este posibil, chiar foarte probabil, sa fi transmis acest microb partenerului. Asta nu inseamna, insa, ca trebuie sa se trateze si el. Cauza marii majoritati a bolilor infectioase nu sunt agentii infectiosi (microbii), ci interactiunea dintre un microb si un teren sensibil.

Referitor la cealalta intrebare: cel putin unele dintre semnele descrise, precum secretia cu miros urat, inflamarea labiilor, usturimea la urinat, pot fi rezultatul infectiei cu Stafilococ Auriu. Dar pentru alte simptome, precum uscaciunea si usturimea la contact sexual, corelatia e mai putin evidenta.

Asadar, trebuie vazut ce simtome raman DUPA tratamentul cu Avelox. Si, pentru a evita recidiva, nu mai purtati niciodata tampoane interne (o.b.-uri). Este deprinderea care-i place cel mai mult acestui microb.
0
16-11-2013, ora 13:53
mandarina89
Nu este medic/terapeut
mandarina89
Va multumesc foarte mult pt raspuns, nu am folosit niciodata tampoane interne dar va multumesc pt sfat, pe viitor! Este posibil ca uscaciunea sa se datoreze contraceptivelor ? Multumesc
0
16-11-2013, ora 19:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Uscaciunea este o reactie adversa mai rara a anticonceptionalelor, care apare numai dupa mai multi ani de folosire. Pe de alta parte, insa, anticonceptionalele favorizeaza infectiile genitale.
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.