Unghie crescuta in carne

40 comentarii 1 2
0
22-08-2014, ora 19:51
RobertMant
Nu este medic/terapeut
RobertMant
Buna ziua, situatia actuala este in felul urmator. Pe de o parte se afla acea bucata de carne care se afla localizata in mijlocul unghiei si cealalta parte din unghie care sta sa cada. Cea din urma nu cred ca poate fi o problema, fiindca ma gandesc ca va cadea curand, deoarece se mai tine intr-un loc. Problema mea este acea bucata de carne crescuta. Intrebarea mea este daca se va retrage sau va cadea, daca exista ceva ce pot face, fara sa merg la medic.
Va multumesc.
0
28-02-2015, ora 18:33
sawrekat
Nu este medic/terapeut
sawrekat
Salut, ma numesc Cristi si doresc sa gasesc o solutie la problema mea fara a merge la doctor. Acum 4-5 luni am smuls pielita de la degetul mare al piciorului stang partea stanga a degetului pentru ca ma deranja. Dupa veva timp unghia a inceput sa creasca prin locul care a ramas liber acolo si intr-un final carnea a crescut peste varful unghiei si nu am cum sa o pun dedesupt! Ma incomodeaza acel varf de unghie in carne si miroase mereu a puroi cand ajung acasa de la munca! Am tot taiat varful cu dificultate aceste luni! Astept un raspuns daca se poate, o zi buna!
0
28-02-2015, ora 20:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra ati facut absolut contrariul a ceea ce este indicat: ati taiat colturile, cand ele trebuie pastrate cu mare grija.
Singura solutie viabila este sa lasati colturile sa creasca si sa depaseasca masa carnoasa a degetului.
In acest timp trebuie sa recurgeti la incaltaminte cat mai larga, de preferabil sandale "deschise".
Trebuie sa evitati total orice antibiotic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-03-2015, ora 04:08
sawrekat
Nu este medic/terapeut
sawrekat
Multumesc pentru raspuns, apreciez! In cat timp aproximativ o sa revina la normal?! Mentionez ca am o bucata de carne crescuta deasupra acelei parti de unghie, seamana cu un bob si mereu se face coaja deasupra! O sa se usuce intr-un final sau o sa trebuiasca sa o tai?! ( nu o sa pot pentru ca este ca si cum mi-as taia o bucata din deget.)
0
01-03-2015, ora 09:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca respectati consemnul de a nu mai atinge colturile unghiei, de a lasa aceste colturi sa creasca in afara degetului, in conditiile unui gen de incaltaminte adecvat (sandale), in 4-6-8 luni situatia se rezolva.
Va sfatuiesc sa refuzati cu strictete orice interventie mutilanta de tip "smulgerea unghiei" sau matricectormie.
Cu stima,
Marius Uscatu
chirurg ante-picior
0
01-03-2015, ora 20:51
sawrekat
Nu este medic/terapeut
sawrekat
Multumesc mult!
0
09-03-2015, ora 12:11
georgedaniel
Nu este medic/terapeut
georgedaniel
Buna ziua, am si eu o problema(din pacate);in urma cu aproximativ 1 luna mi-am taiat unghiile de la picioare si am facut o erroare fatala, mi-am taiat coltul unghiei degetului mare de la piciorul stang, am observat ca s-a umflat locul acela si am facut o a2a greseala mai grava am luat forfecuta si am taiat putin acolo ca sa eliberez presiunea facuta de infectie apoi..am turnat spirt, de atunci degerul meu prezinta o taietura langa unghie(pielea care inconjara unghia)si se vede ceva rosu, tind sa cred ca e carne(urmare a faptului ca am taiat pielea cu forfecuta) dar am tot pus Betadine si Baneocin..insa degeaba, ce ar trebui sa fac? sa merg la un spital ceva?
0
09-03-2015, ora 12:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra ati facut absolut contrariul a ceea ce este indicat: ati taiat colturile, cand ele trebuie pastrate cu mare grija.
Singura solutie viabila este sa lasati colturile sa creasca si sa depaseasca masa carnoasa a degetului (dureaza cateva luni).
In acest timp trebuie sa recurgeti la incaltaminte cat mai larga, de preferabil sandale "deschise".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-06-2015, ora 22:58
Amynutzza
Nu este medic/terapeut
Amynutzza
Buna seara. Nu stiu exact de cat timp dar a început sa ma doară pielea din partea stânga a unghiei mari de la piciorul stang si sa prindă o culoare mai aprinsă. Niste apropiaţi mi-au spus ca cel mai probabil mi-ar fi crescut unghia in carne. Am mai păţit asta anul trecut, tot prin aceasta perioada, dar din cate imi amintesc, la celalalt picior.
Nu stiu exact ce sa fac. Nu as vrea sa ma duc la doctor, dar nu stiu ce as putea face. Nu ma doar când merg, dar este neplăcut când ating zona. Va rog sa ma ajutaţi.
Multumesc
0
02-06-2015, ora 23:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Am repetat de nenumarate ori, in raspunsurile precedente, esenta solutiei:
- nu """a crescut unghia in carne""", ci D-voastra ati inlaturat (eronat, profund contraproductiv), colturile unghiei;
- trebuie sa lasati unghia sa creasca intr-un mod corect, cu colturile la 90 grade, total iesite in afara degetului;
- in aceasta perioada (cateva luni), trebuie sa purtati exclusiv incaltaminte deschisa, de tip sandale (interzis adidasi si orice incaltaminte care favorizeaza transpiratia masiva a piciorului si agraveaza situatia).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul