Ureche stânga presiune

21-03-2022
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Bună ziua, am 32 ani, de 2 săptămâni am o senzație de presiune în urechea stânga și mai exact în pavilionul urechii 3 extern decât în interiorul acesteia, la atingere nu se simte nimic, doar senzația de percepție a urechii, și uneori un tiuit în ureche. Aud bine, nu am probleme de echilibru
Am fost la medicul de familie și s-a uitat în ureche și a zis ca nu observa nimic în neregula și m-a trimis la neurolog. Acesta mi-a pus diagnosticul de hemicranie pentru care mi-a dat cavinton forte și tador, deși nu e o durere propriu zisa. Acest tratament nu a dat nici un rezultat, problema persista. Citind despre posibile cauze, am aflat de neurinom acustic, un diagnostic care ma îngrozește. Pana ajung din nou la neurolog, la o reevaluare, știe cineva dacă acestea pot fi sjmptome de neurinom, la ce specialitate de medic sa merg, este suficient neurolog? Ar trebui sa merg și la un orl? Mulțumesc pentru răspuns, sunt îngrijorată! Stima!
11 comentarii
0
22-03-2022, ora 07:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Inițial la un stomatolog
Orice disconfort la rădăcină uni dinte. Radiază prin n. Trigemen și la ureche
După vezi dacă nu și gatul ușor irutat de la un reflyx gastroesofagian. Prin. N. Vag.. Și faringele da pribleme la ureche
0
22-03-2022, ora 08:06
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Mulțumesc pentru răspuns, am un Chist retentional de mucoasa la nivelul sinusului maxilar drept, în urma unui ct de sinusuri de acum 2 ani am aflat asta, dar nu a fost tratat în niciun fel, poate determina asta? Deși urechea cu probleme e cea stânga a mea. Cu vreo 2 săptămâni înainte de problema cu urechea am avut durere de gat persistenta dimineața, și pentru care am făcut exsudat faringian și a rezultat negativ.
0
22-03-2022, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea durere de gat.. posibil sa fost de la reflux in somn..si sa faca presiune si pe ureche
atentie ce consumi la cina..si cam nimic Dupa cina...
0
22-03-2022, ora 10:11
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Nu prea am probleme cu reflux gastric, cel puțin nu conștient. Pe de alta parte ma gândesc ca ar trebui sa observ în timp o ameliorare, și totuși e la același nivel, senzația de ureche prezenta si senzația se resimte inclusiv în spatele urechii. Menționez ca o alta posibila cauza la care ma gândesc ar putea fi, cu vreun 1 an în urma pe partea stânga am mai avut o problema cu articulația după ce am muscat dintr-o piersică tare, imi pocnea articulația, iar mai apoi nu puteam o perioada sa deschid gura foarte tare sau sa mușc din lucruri mai tari. A trecut fără sa fac nimic deosebit, dupa ceva timp. Ma mai trezesc noaptea cu gura întredeschisa și cu limba aproape muscata de un dinte mai ascuțit din spate lateral, semn ca poziția e strâmbă a maxilarului. Totusi poate da o problema cu urechea? Și tot la stomatologie ar trebui sa merg cu asta? Mulțumesc pentru timpul acordat!
0
22-03-2022, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult Chirurgie maxilo faciala
articulatia temporomandibulara.. poate influenta starea urechii
0
22-03-2022, ora 13:11
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Mulțumesc, voi începe cu acest consult la maxilo facial. O zi buna!
0
20-04-2022, ora 16:03
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Bună ziua, revin cu o întrebare, am făcut între timp IRm la recomandarea neurologului și rezultatul a fost: îngroșare parcelare a mucoasei sinusului maxilar drept, grosime 7 mm și chist retentional de 30x24 mm. Obliterarea completa a câtorva celule etmoidale. Discreta îngroșare a mucoasei sinusului frontal stâng de pana la 2 mm. În rest sinusurile fetei și celule mastoide normal aerate. Concluzii: IRMcerebral în limite normale. Sinuzita maxilar dreapta, etmoidale și frontala stânga.
Pana ajung la medic cu rezultatul credeți ca problema sinuzitei da presiunea și jena la urechea stânga, plus un tiuit continuu noaptea în aceasta? Mulțumesc!
0
20-04-2022, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai cam amestecat simptomele..
Sunt câteva probleme care se tratează separat
1. Chisturile din sinus. Sund de la rădăcină dinților de sus... Se tratează la chirurgia Maxilo faciala
2. Durerea gat.. E de la reflyx în somn. Se tratează la gastro
3 tiuitul e de la ficat gras. Intestine intoxicate. Alimente care îngroașă sangele di faptul ca nu te hidratezi corect cu apa și ceaiuri
PS. Sa vedem... Dac am dreptate
32 ani... Sex fem. Ce înălțime. Și câte Kg ai??
0
20-04-2022, ora 20:08
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Cu tot respectul, la maxilo facial am fost și chistul nu e o problema, asta pe baza unui ct anterior. Nu puteam contrazice medicul.
Ficatul gras nu as zice ca am, conform ultimei ecografii, acum jumătate de an, tgo, tgp, ggt, colesterol în limite normale. Reflux nu am, cel puțin nu conștient.
Hidratare sunt nevoita sa am, am avut litiaza renala, pe baza unei infecții cu proteus mis, de acolo și am rămas cu un singur rinichi funcțional, de atunci minim 2, 5 litri de lichide pe zi, obligatoriu.
Tiuit am doar într-o singura ureche, nu în ambele.
În ce privește kg am intradevar 80 kg și 169cm, aici chiar lucrez zilnic, inclusiv cardio, câte o ora de 3 ori pe sapt, din pacate cred ca este o problema de metabolism, pe care încerc sa o rezolv mâncând pe cât posibil corect și făcând sport.
Am spus toate simptomele, ca necunoscător în "tainele medicinii" ca poate unele se pot corela.
Va mulțumesc oricum pentru răspunsuri! Cu respect!
0
20-04-2022, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Și unde crezi ca sunt depuse acele 20 kg.. În plus care le ai..??
Jumate sunt pe intestine..în abdomen
Care împedică mukt digestia. Sângele gros. Vâscos.. Nu urca. Nu oxigenează creerul.
Plus problema cu rinichiul.. Care răspunde și el de calitatea sangelui
Ești obligata sa ai regim strict. Cu 3 mese mici Corecte. La aceiași ora. Fără gustari
Interzis Lapte. Dukciuri cu creme. Mezeluri. Aluat cald.. Oțet. Lamai usturoi. Sma..
Apa și ceaiuri cu infuzii scurte de 1 minut obligatoriu.
Alimente obligatorii bogate în vit A. E. D. Omega 3
0
20-04-2022, ora 23:55
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Aveți dreptate, voi tine cont de cele precizate de dvs. Mulțumesc, sărbătoarea Pastelui sa va aduca liniste alături de cei dragi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: