Urechi infundate, dureri de cap

17-11-2021
AlinaMihaela2
Nu este medic/terapeut
AlinaMihaela2
Buna ziua. De o saptamana mi se infunda urechile, ma doare capul, si am senzatia de amteala si pierderea echilibrului. Mentionez ca sunt la facultate si aceste simptome ma impiedica sa ma concentrez asupra oricarui lucru. Am facut analize, medicul de familie si inca un medic mi au spus ca poate fi vorba de o mica infectie, insa nimic de speriat. Aseara cand m am pus sa adorm mi s au infundat brusc urechile, am crezut ca o sa lesin si a inceput sa ma doara capul. Simteam si putin nasul infundat, iar azi ma doare si putin in gat. Nu am dormit toata noaptea. Am mers la neurolog, mi au facut un computer tomograf, mi au spus ca sunt perfect sanatoasa si nu am nimic, nici macar sinuzita. Am mers apoi si la orl, mi au zis ca nu este nicio infectie la ureche, dar uitandu se peste analizele mele au decis sa imi dea cateva medicamente, : vimovo, borenar, tavanic. Am facut si un test covid iar rezultatul este negativ. Care poate fi cauza acestor simptome? Poate fi vorba de o raceala? Iar medicamentele respective pot trata orice fel de infectie, oriunde ar fi localizata? Va rog sa ma ajutati, pentru ca nu sunt in stare sa fac mai nimic, imi pierd usor concentrarea iar urechile provoaca un mare disconfort. Am fost si am intrebat peste tot si nu reusesc sa dau de cap problemei. De asemenea, mentionez ca acum o luna am renuntat complet sa mai mananc zahar, nici macar fructe, iar prima data am avut simptome precum tremuratul corpului, palpitatii, vedere incetosata. Dupa ce mi am crescut glicemia, aceste simptome au disparut complet. Rar mai apare vederea incetosata, alaturi de durerile de cap, urechile infundate si senzatie de pierdere a echilibrului, insa acum am glicemia la valori normale si ma gandesc ca poate nu au legatura intre ele.
4 comentarii
0
17-11-2021, ora 15:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vârsta. Câte kg ai??
Tensiunea arteriala??
Trebuie sa știi ca circulația sângelui la cap. Are legătură strânsă cu starea intestinelor. Ficatului.
Cu alimentația corecta si hidratarea corecta
0
17-11-2021, ora 18:16
AlinaMihaela2
Nu este medic/terapeut
AlinaMihaela2
19 ani, 53 kg, tensiunea 10 cu 7
1
17-11-2021, ora 19:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Obligatoriu 3 mese corecte pe zi
Cu hidratare corecta. Apa și ceaiuri
Fara asta nici un medicament nu are cum sa, ajute. Fiindcă și medicamentele trebuie sa se asimileze in intestin și sa circule prin corp. Cu un sânge de Calitate
1
17-11-2021, ora 23:10
Dr. Ioana Voda
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ioana Voda
Tulburari de echibru, urechi infundate, lipsa de concentrare- fara legatura cu dieta, ch analize normale, care fluctueaza si se cronicizeaza… zic ca aveti patologie de ureche interna…deci exista teste foarte precise, pt a verifica simetria vestibulara, presiune endolimfatica, suspiciune de hidrops endolimfatic. Nu exista medicament care sa va simetrizeze. Cu stima,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.