Urechi infundate la efort

19-11-2019
JonyTest
Nu este medic/terapeut
JonyTest
Bună ziua ROmedic. Am și eu o problema și ea ar suna cam asa : am 26 ani, sunt barbat, fost jucător profesionist de fotbal timp de 11 ani, apoi sala timp de 2 ani, de 1 an de zile recunosc ca am un stil de viata foarte nesănătos si sedentar ( lucrez șofer pe tir pe comunitate și nu mai pot face mișcare în aer liber asa cum mi-aș dori ), iar cam de 2 luni ma confrunt cu următoarea problema : în momentul în care încep sa depun un efort fizic, simt o presiune mare în urechi (ca și cum ceva mi-ar împinge timpanul afara din ureche), simt ca am urechile înfundate, dar acest simptom apare in mod spontan atunci când fac efort sau când respir foarte repede, imitând un act de efort, în momentul în care stau întins în pat presiunea aceea dispare, dar uneori apare și fără un efort susținut, de exemplu la volan (am făcut toate încercările sa vad cauzele declansatoare ale problemei și asta am observat). Va rog din suflet sa ma ajutați cu un răspuns, eu abia peste 3 săptămâni pot fi în tara și nu știu dacă ar putea fi ceva grav sau nu, dacă mai pot aștepta perioada asta pt investigații, și care ar fi acelea? Analizele mi-au ieșit întotdeauna foarte bune, fumez undeva la 4-5 țigări pe zi și nu consum deloc alcool. Ma duce gândul către tensiune arteriala marita, chiar dacă ultima data mi-a fost măsurată aceasta în urma cu 3 luni, unde am avut valori perfect normale. Menționez ca am 26 ani, 1.77 m și aproximativ 80 kgs. Va mulțumesc anticipat!
P. S : menționez ca folosesc ca suplimente l-arginina 1000 mg și omega-3 din ulei de peste. Ar putea cauza acestea o problema, gen tensiune arteriala mărită?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •