Urgent!! Candida bucala

29-03-2020
Bianca Diana87
Nu este medic/terapeut
Bianca Diana87
De ani de zile, ma lupt cu această ciuperca, candida bucala
Am luat numeroase tratamente in urma exudatelor
Flucovim, nistatina, soluții preparate în farmacie, gargara cu bicarbonat, tinctura de propolis, spray pr candida bucala, miere de Manuka, dar fără niciun rezultat
Limba este mereu incarcata in partea din spate
Acum un an mi am scos amigdalele
Cum pot scapa de această ciuperca??
7 comentarii
0
29-03-2020, ora 17:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. O boala cu care lupți de ani de zile. Nu este o Urgenta!!!
2. Pe forum, aici, găsești mii de postări unde am explicat. Limba. Este oglinda tractului digestiv...
3.. Tratamentele făcute nu au dat rezultate fiindcă nu ai tratat cauza.. Intestinele. Acolo e probblema
4 Excluzi toate Lactatele. Dulciurile aluatul cald și dulce... Și practic ai rezolvat problema
0
29-03-2020, ora 17:25
Bianca Diana87
Nu este medic/terapeut
Bianca Diana87
Va multumesc, domnule doctor!
Am luat si probiotice, lactate nu beau, nu mananc, într-adevăr, dulciuri am mai mâncat in cantități mici
Câteodată pare ca dispare, dar dupa un timp recidiveaza
Cat timp va trebui sa tin aceasta dieta?
0
29-03-2020, ora 18:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Depinde de digestie.
Este foarte posibil ca și oțet, lamai, citrice, sosurile, usturoi.. Sa producă reflux gastro esofagian în somn și acidul gastric sa irite Faringele și baza limbii
Asa ca e suficient sa te alimentezi corect, fără sa amesteci multe Alimente odată și sa fii atenta la reacțiile corpului și a limbii
Asa o sa depistezi unele alimente care nu le tolerezi. Acelea sunt excluse pentru tot restul vietii
0
24-06-2020, ora 16:02
C.F
Nu este medic/terapeut
C.F
Din luna actombrie a anului trecut cred ca ma confrunt cu o candidoza bucala.La inceput am avut crapaturi in colturile gurii.De acolo a inceput tot chinul.Am facut un fel de pungi cu lichid in zona colturilor, pe urma am avut in decurs de 1 saptamana niste umflaturi pe mandibula.m-am umflat exact ca la un abces dentar.Nestiind atunci ce imi provoca acele crapaturi si umflaturi am dat fuga la farmacie si am luat amoxicilina.Totul se intampla la munca in strainatate(Dubai).M-am.dus acolo la un medic cand am vazut ca pe limba aveam niste semne rosii facute parca de ceva ascutit, si o senzatie de arsura a intregii guri.Medicul mi-a prescris un unguent antifungic ptr colturile gurii si vreo 3 pastile ptr reflux gastro intestinal ce am.inteles eu din prospect.Am acum pe limba acea substanta albiciosa si am luat pana acum 2 cutii cu nistatina dar foarte putin s- a ameliorat.Ca simptome ma simt cam balonat, buzele uscate si cu o oarecare usturime pe varful limbii si pe buze.Ce tratament as putea sa mai incerc ca deja a devenit cam suparatoare.
0
25-06-2020, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Limba este oglinda tractului digestiv.. legatura se face prin nVag. deci cauza problemelor din cavitatea bucala si limba se cauta.. mai jos.. la intestine (acele balonari arata ca acolo e o problema). Foarte important sa intelegi ca si Sistemul Limfatic, limfa care circula in corp... influenteaza starea mucoaselor... si tot are legatura cu intestinul
Practic trebuie sa schimbi radical stilul alimentar...
daca ai ocazia sa faci consult la gastrologie
0
25-06-2020, ora 11:52
C.F
Nu este medic/terapeut
C.F
Multumesc ptr.raspuns D-le doctor, voi urma si sfatul dvs.dar acum e problema cu virusul asta si e cam greu sa ajungi in fata unui medic cu toate restrictiile astea.
0
26-06-2020, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauti aici pe forum
glosita, faringita, amigdalita cu caseum
la toate aceste subiecte am dat mii de sfaturi
o sa gasesti lucrurui utile despre regim si ce trebuie sa faci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: