Urinez mult noaptea | Forumul Medical ROmedic

Urinez mult noaptea

07-09-2008
nokki
Nu este medic/terapeut
nokki
De cca 1 an urinez mult noaptea.
De ex. la o cantiatate de 2 litri apa la 24 ore, noaptea urinez intre 500 si 1200 ml.
Cantitatea mare ma obliga sa ma trezesc de cateva ori.
In timpul zilei urinez mai putin, chiar daca am incercat sa nu mai consum lichide de la ora 19.
La cca. 2 ore dupa ca am adormit, sunt obligat sa ma trezesc ca sa urinez.
Dupa aceea parca organismul produce urina ca si cum as bea apa noaptea.
Este deci evident ca eu ziua retin lichidul pe care il evacuez in timpul noptii.
Mentionez ca nu am edeme evidente (la picioare, etc.)
Completez ca am un adenom de prostata, care insa nu necesita operatie, fiind sub observatie periodica.
Poate fi vorba oare de un sindrom de hiperhidratare, fiindca practic, ziua, eu retin lichid ( cca. 1000 ml) pe care il evacuez noaptea, sau cauza este cu totul alta?
Multumesc.
3 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ar fi utile pentru stabilrea unui diagnostic, un consult urologic, un consult neurologic, examen sumar urina, urocultura, glicemie;numai bine
0
13-09-2008, ora 00:00
nokki
Nu este medic/terapeut
nokki
Am facut mai multe consultatii urologice, analizele de urina au iesit normale. de asemenea glicemia (104).
A fost constatat adenomul de prostata, dar nu am probleme majore de mictiune, nu necesit operatie.
Daca puteti sa precizati, ce fel de consult neurologic ar trebui sa fac (encefalografie, sau altceva).
Multumesc.
0
20-11-2008, ora 21:42
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Salut,

Ati observat daca noaptea aveti si o sete intensa? Vi se intampla tot timpul ca noaptea sa urinati asa mult, sau numai uneori? Mai bine zis, vi s-a intamplat in ultimul an de cand aveti aceasta problema sa nu va sculati noaptea sa urinati, problema fiind prezenta doar ziua?

S-ar putea sa eliminati atat de multa urina pe fondul unui deficit de vasopresina (ADH), hormonul antidiuretic secretat de neurohipofiza; acesta controleaza excretia de apa din organism, favorizand absorbtia apei.

Sunteti fumator? Chiar daca da, chiar daca nu ati putea face un test foarte simplu pentru a vedea daca vinovat este deficitul de ADH.

"Testul la nicotina se bazeaza pe proprietatea nicotinei de a stimula secretia vasopresinei. Testul consta în injectarea i.v. timp de 3 - 5 minute, a unei solutii se salicilat sau tartrat de nicotina. Doza administrata este de 1 mg pentru nefumatori si de 3 mg pentru fumatori. Testul este neplacut, deoarece nicotina produce greturi, varsaturi si ameteli. Exista o varianta simpla, dar mai putin precisa: se recomanda bolnavului sa fumeze 1-3 tigari, dupa cum este sau nu fumator; timp de o ora de la administrarea nicotinei, bolnavul bea apa la fiecare 15 minute, în cantitate egala cu cantitatea de apa pe care o elimina în acest interval de timp. în mod normal, nicotina descarca vasopresina si cantitatea de urina scade. în diabetul insipid, în care exista deficit de hormon antidiuretic, cantitatea de urina se mentine crescuta."

Insa, daca spuneti ca aveti aceasta problema doar noaptea exista mai multe posibilitati: insuficienta renala, adenom de prostata (pe care l-ati mentionat), chiar probleme neurologice in sfera cerebrala care ar necesita o ECC (electroencefalograma)...


Multa sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prostata mărită de volum - recomandări È™i tratament
  • Febră È™i urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecÈ›iuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •