Usturime genitala, bubita labii frontale

18-10-2018
NataliaMar
Nu este medic/terapeut
NataliaMar
Ma confrunt de o luna (cu pauze) cu usturime genitale. Nu am senzatii de mancarime, pielea nu pare iritata si nu am scurgeri neobisnuite. De asemenea, am avut si o bubita (care acum a disparut aproape de tot) localizata intre clitoris si labia mare. Bubita era de culoare rosie - roz, nu provoca disconfort (usturime) decat daca aplicam ungunt pe ea.

Putin context: Acum o luna m-am trezit cu candidoza orala. Am fost la ORL si mi s-a zis ca este o infectie usoara si ca nu am de ce sa ma sperii si sa nu iau anti-fungice pentru ca sunt toxice. Eram totusi speriata si am luat Diflucan 150. Imediat dupa ce am luat Diflucan-ul (cam la 12 ore), am simtit usturimi in zona genitala, fara alte simptome (scurgeri, mancarime, piele cu aspect iritat etc). M-am speriat si am crezut ca e vorba de candidoza genitala grava si am inceput sa dau cu Clotrimazol (poate putin excesiv - de 3-4 ori pe zi). Dupa 2 zile usturimile din zona genitala au disparut, dar am continuat cu Clotrimazolul. Peste o saptamana am luat o doza de Flucovim 150(bazat pe aceeasi substanta cu Diflucan-ul). Din nou, senzatia de usturime genitala a reaparut si de asemenea a aparut bubita de care spueam intre clitoris si labia mare. Bubita avea aspectul unui cos. Am intrerupt Clotrimazolul si am inceput sa dau alternativ cu Diprosalic si Fucidin. Mentionez ca a doua oara cand am luat antifungicul si au inceput usturimile genitala a coincis cu terminarea ciclului menstrual.

Intre timp, bubita s-a micsorat foarte mult (cam 90 la suta). Am fost la un dermatolog pentru o alta problema (keratoza seboreica a fost diagnosticul - nu este ceva virotic, bacterian etc) si am rugat-o pe doamna doctor sa se uite si la zona genitala. Vizita a coincis cu urmatoarea menstruatie si usturimea a reaparut spre sfarsitul menstruatiei. Doamna doctor a spus ca cel mai probabil bubita era un cos sau o foliculita si ca senzatia de usturime este in cel mai rau caz o forma foarte usoara de candidoza vaginala si ca daca vreau sa fiu 100 la suta sigura sa merg si la un ginecolog dupa ce se termina de tot ciclul, dar ca nu vede nimic de speriat. De asemenea, mi-a zis ca am gresit sa iau dupa ureche anti-fungice si ca am aplicat Diprosalic genital.

Mi-am facut o programare pentru saptamana viitoare la un ginecolog, dar as vrea sa aflu si alte pareri intre timp.
1 comentarii
0
22-10-2018, ora 16:02
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

parerile de pe internet vor ramane la stadiul de pareri; va recomand sa urmati sfatul doamnei doctor sa mergeti la medicul ginecolog cand aveti programarea si sa va recolteze analize pentru a va putea recomanda un tratament personalizat. Chiar daca simptomele pot fi asemanatoare la mai multe persoane, atat diagnosticul cat si tratamentul pot fi diferite; incercati sa urmati sfatul medicilor nu opiniile de pe internet

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes Romania International
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.