Usturimi faringe sus in spatele luetei

05-12-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua,
Am ceva timp de cand nu v-am mai deranjat, dar se pare ca problemele mele nu au cedat oricat am incercat. Ma ustura faringele, sus in spatele 'omuletului' atunci cand, vb si mai mult in partea dreapta. Am cateva luni bune de cand nu am mai mers nici la medici ptr ca se saturasera toti de mine si chiar si cei din familie ma mustrau. Dar eu chiar am o problema. Ma ustura foarte tare faringele, dimineata cum ma trezesc tb neaparat sa merg sa ma spal pe dinti si sa expectorez din gat acea secretie groasa si galbena, dupa care totul e ok. Ma ustura si urechile, evit sa mai vb din cauza asta. Acum o saptamana mi-am scos o masea de minte in urma careia a trebuit sa fac 2 zile dexametazona. A fost superb, nicio problema cu gatul nimic nimic. Mentionez ca in iunie am facut endoscopie la dr. Oproiu in urma careia totul mi-a iesit in regula, doar o usoara esofagita si mi-a zis ca daca nu faceam endoscopia nici nu stiam ca o am.HP negativ. In mai mi-am scos amigdalele care mi-au creat o gramada de probleme si ptr care pana la extractia lor am luat luna de luna antibiotic. Analizele de sange uzuale pe care le-am facut in octombrie sunt in limitele cele mai normale. Cat priveste stilul de viata: nu mai fumez de 1 an, cafea foarte rar si o ceasca cu lapte, nu beau acid, nu prajeala, nu ciocolata si nici dulciuri in general, nu acru sau toate astea cu titlu de exceptie. Chiar nu intleg de unde problema asta si ce sa fac. Va rog ajutati-ma cu un sfat.
7 comentarii
0
05-12-2011, ora 15:08
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
De asemenea, mentionez ca si nara dreapta mi se infunda de cele mai multe ori. Ceea ce nu v-am spus si poate ar fi cazul sa va spun, poate ajuta totusi, nu stiu, e ca am prostul obicei de a ma curata foarte des in nas...cu degetul. Aproape involuntar sunt mai tot timpul cu degetul in nas. Mi se mai intampla ca atunci cand vb sa vb pe nas, tot involuntar mi se muta vocea pe nas. Limba imi este alba, mai ales seara.
0
05-12-2011, ora 17:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
usturimea este un siptom indirect ca problema gastrica NU este rezolvata
luati redigest pana la masa si Maalox de supt dupa masa
vit A ulieoasa cate 4 pic pusa in nas din 4 in 4 ore sa ajunga in gat
Vit E in drajeuri cate 2 pe zi
totul 3 saptamani
cautati un preparat homeopatic Capsicum Annuum dil 5 si luati cate 4-5 granule sub limba de 2 ori pe zi...
0
05-12-2011, ora 22:29
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Dar nu am observat niste probleme cu stomacul, mai ales ca sunt foarte atenta ce mananc ptr ca am o bila lenesa ceea ce-mi provoaca greturi atunci cand mananc ceva greu sau repede. Nu am regurgitatii, iar atunci cand totusi am efectul e pe loc si se simte altfel. Ceea ce am eu acum e ceva aproape permanent, o secretie galbena care se strange in acel loc si ustura. Chiar sunt disperata ptr ca viata mea este data peste cap de mai bine de 1 an indiferent de tratament si regim. Nu credeti ca in timp faringele va fi atat de traumatizat incat sa dau in cine stie ce mai grav? Ca sa nu mai zic de faptul ca nu mai am o viata normala: sunt irascibila, refuz sa mai vb gandul meu este tot la ceea ce simt indiferent ce fac sau cand fac. Pur si simplu de cand ma trezesc primul gand imi e: cum imi e? si toata ziua se invarte in jurul acestui disconfirt.
0
06-12-2011, ora 20:05
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
laura, te inteleg caci si eu trec prin aceeasi situatie. eu locuiesc in austria si am mers din medic in medic,
din cele spuse de tine deduc ca mucoasa faringelui este data peste cap si-ti trebuie multa rabdare pana se reface.
incearca ceai de salvie, musetel, nalba, ghimbir sa bei si sa faci si gargara.
sanatate
0
07-12-2011, ora 11:45
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Cata rabdare sa mai am si cate ceaiuri si cat regim sa mai tin si ce sa mai fac
Adica, am inteles sa tin regim, am tinut strict strict, ceaiuri la greu, gargara cu bicarbonat. Dar deja mi-a intrat in reflex ca inainte de orice inseamna existenta mea sunt setata pe ceea ce imi creaza acest disconfort. Adevarul e ca am mai bine de 1 an de cand nu mi-am mai facut un exudat, timp in care am avut probleme cu amigdalele si pana le-am scos aproape luna de luna am luat antibiotic. Ma gandesc ca pate am o micoza acolo, ca atatea probleme am avut cu gatul din copilarie si pana acum incat probabil am ramas cu o sensibilitate in zona aceea. Rar mi se intampla sa regurgitez si de cele mai multe ori gust e dulce si nu acru. Nu stiu chiar nu mai stiu ce sa zic si ce sa fac. Mersi
0
07-12-2011, ora 14:06
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
laura, eu trec prin aceasta situatie. stiu bine ce traiesti.
dimineata, poti incerca intr-un recipient cu apa, imediat cum te scoli, pana sa mananci ceva sau sa bei, sa scuipi fara a te forta in recipient. vezi cum reactioneaza saliva. daca saliva ramane la suprafata atunci nu ai candida, daca se trag firisoare in jos atunci ai candida.
de atata antibiotic, flora a luat-o razna. incearca sa faci spalaturi cu ceaiurile prescrise si multa rabdare!
0
07-12-2011, ora 14:52
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
eu m-am consulat cu ideea, ca fiecare om are punctul lui slab in organism, si e poate la noi punctul slab gatul.
treaba cu exudatul mi se pare o prostie. fiecare om are bacterii in gat si la exudat iti gaseste mereu ceva si iei antibiotice, si pe urma intrii intr-un cerc... de la antibiotice candida, pe urma flora deteriorata si asa mai departe.
medicul orl cand se uita in gat isi da seama daca e bacterial sau virus, sau candida sau streptococi..
eu folosesc acum un produs care contine sulcrafat, este un gel care se foloseste mai mult pt stomac, dar se poate folosi pentru gat, pentru a reface flora.
intreaba medicul!

multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •