usturimi urinare - iritatii si usturimi vaginale

87 comentarii 1 2 3
0
04-12-2011, ora 19:35
mirelam1
Nu este medic/terapeut
mirelam1
Va rog frumos ajutati-ma. Usturimile continua. Nu stiu ce sa fac !
0
10-01-2012, ora 16:59
valentinaoo
Nu este medic/terapeut
valentinaoo
buna ziua.am 24 de ani si ma ingrijoreaza faptul k am mancarimi ff tari in zona genitala, am usturimi... am niste bubite rosii si sunt umflata. asta se intampla de 6 luni. acum a inceput cand ma duc la baie si dupa scaun sa am pe hartie sange cu cheag de sange.imi pute.ti spune si mie ce se intampla va rog frumos.multumesc.
0
11-01-2012, ora 12:14
cristi84
Nu este medic/terapeut
cristi84
Va salut, am o problema si eu de ceva timp am avut herpes genital am fost la un dermatolog care mi-a prescris o reteta cu aciclovir si inca unul pe care nu lam retinut, idea e ca nu mai am besicile pe piele dar usturimile la urinare si cateodata si la ejaculare persista, (mentionez ca urinez de 3-4 oai pe noapte deoarece simt un discomfort chiar si in timpul somnului ) iar cand penisul este in erectie apar si niste bubite mici si rosi care se accentueaza mai tare la ejaculare si in ultima vreme au aparut si mancarimi tot in zona preputului.
Ce tratament ar trebui sa urmez si asi dori sa stiu daca sintomele descrise sunt normale pentru hrpes.
Va multumesc anticipat!!
0
29-01-2012, ora 13:51
ana maria24
Nu este medic/terapeut
ana maria24
buna ziua.dupa mai multe contacte sexuale cu partenerul meu..zi de zi..ma ustura f rau in zona vaginala pielea este rosie si cateva rupturi ale pieli(intinderi)mentioney ca iubitul meu are penisul mai mare decat normal si f gros.ce mi recomandati?va multumes
0
29-01-2012, ora 23:15
madalina00
Nu este medic/terapeut
madalina00
Buna seara, de cateva zile in zona vaginului am niste mancarimi foarte mari(ma scarpin pana imi da sangele) ce poate fi??? trebuie un control medical???
0
31-01-2012, ora 18:27
ana maria24
Nu este medic/terapeut
ana maria24
buna yiua.am si eu o pbl, sotul meu a fost diagnosticat cu chlamydia..a luat 2 luni antibiotice luand si eu cu el dar am continuat sa facem sex neprotejat eu nevand nimic.acum mi au aparut usturimi si o scurgere galbuie branyoasa care tine 4 5 yile si mi trece acum scurgerea normala e alba si vascoasa.mi am facut un papanicolau si mi a iesit flora microbiana cocica ce sa iau?
0
10-03-2012, ora 08:02
ipeak
Nu este medic/terapeut
ipeak
Buna ziua.am si eu o problema care ma chinuie de mai mult timp si nu -i gasesc nicio rezolvare din acest motiv as avea nevoie de sfaturile dv.Anu trecut prin septembrie mi au aparut niste sintome foarte ciudate cum ar fi :usturimi la urinare si dupa care persistau si aveam tendinta sa ma duc mereu la baie, am urmat un tratament cu antibiotice si mi a trecut iar acum o luna a aparut aceeasi problema.am fost la o doamna doctor dansa mi a dat niste pastilute si mi a trecut insa la o spatamana iara au reaparut...am facut analiza la uricultura si mi a s a spus ca nu am nimic.ce credeti ca as putea face?va rog sa ma ajutati:((
0
14-03-2012, ora 09:53
roxana3933
Nu este medic/terapeut
roxana3933
de o luna de zile am usturimi la urinat si ma dor ovarele, am luat urinal akut si nu imi trece, mentionez nu am nici o scurgere vaginala, am si usturimi vaginale, de ce?.va rog raspuns urgent
0
23-03-2012, ora 03:50
renatte wolfanng
Nu este medic/terapeut
renatte wolfanng
buna dimineata domnule doctor, as avea si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra si al tuturor celor care ar putea sa imi dea macar un sfat la problema mea. am 19 ani, si sunt cu prietenul meu de 9 luni. pana de curand nu am avut probleme dar de ceva timp am niste usturimi vaginale ingrozitoare, si la urinat si dupa contactul sexual. am incercat sa iau ovule Cervucid, au efect pe moment dupa care cand intrerup tratamentul, usturimea apare din nou. ma gandeam sa nu fie o infectie urinara, as vrea sa ma duc si la un control dar imi este foarte frica sa nu fie si ceva mai rau! mentionez ca am si niste scurgeri foarte urate! ajutati'ma va rog!
0
25-03-2012, ora 23:37
Mimi95
Nu este medic/terapeut
Mimi95
Buna ziua!am si eu o problema si va rog frumos sa ma ajutati...mi-am inceput viata sexuala si in urma cu aproximativ o saptamana am avut usturimi la urinare si urinam cu sange.am fost la medic si mi s-a spus ca este vorba de o cistita si mi s-a recomandat un tratament cu nolicin.am urmat tratamentul, nu mai am usturimi la urinare in schimb mi-a aparut un fel de iritatie in zona genitala care imi provoaca mancarimi.ce as putea sa fac sa scap de ea?de preferat sa nu fie nevoie sa merg la medic...
0
10-05-2012, ora 16:36
mary02
Nu este medic/terapeut
mary02
si eu am aceiashi problema dark_angell...am fost la un control si mi s'a spus ca nu am nimik grav-ca e o infectie trecatoare.da niki de gind nu are sa'mi treaca!nu mai stiu ce sa mai fak...d'le doctor ce'mi pute'ti propune in afara de un control la medik..?
0
17-05-2012, ora 16:19
valentina1993
Nu este medic/terapeut
valentina1993
buna ziua.acum 7 luni am avut pentru prima data usturimi atunci cand urinam.Aveam urinari dese si sangeram in timpul acestora.am fost la un ginecolog mia dat un tratament cu antibiotice.mia trecut pe moment dar dupa un foarte scurt timp usturimile apar desi am grija sa nu stau cu picioarele reci.usturimile dispar doar in momentul in care iau antibiotice sau beau ceaiuri iar a doua zi apar.as dori sami spuneti daca chiar este vorba doar despre o cistita sau pot fi si alte cauze.va multumesc frumos si va doresc o zi buna
0
21-06-2012, ora 23:08
Bella14
Nu este medic/terapeut
Bella14
Buna Domnule Doctor, as dori sa va spun problema mea si sa ma sfatuiti daca se poate, de fiecare data dupa contactul sexual si in timpul acestuia incep sa am usturimi vaginale, am fost si la ginecolog si am luat ceva tratament acum cateva luni, dar am luat pentru niste scurgeri mari pe care le-am avut si mi-au trecut, dar usturimele deloc, am luat si ovule dar tot nu mi-a trecut, mi-a fost luata si secretie vaginala si a iesit negativ, nu am avut nimic, dar usturimile continua, mentionez ca ma protejez doar cu anticonceptionale de cateva luni (Stodette), pana sa iau am facut neprotejat, si as dori sa imi spuneti ce poate fi si ce e de facut, mentionez si ca mi-am inceput viata sexuala cam de 2 ani si aceasta problema o am cam de 1 an, astept sfatul dumneavoastra, multumesc.
0
29-06-2012, ora 01:38
kittykaty20
Nu este medic/terapeut
kittykaty20
Buna ziua, as avea nevoie de un sfat. Anul trecut am facut infectie urinara si nu s-a manifestat, doar k am ajuns la urgente cu o infectie la rinichi si am urmat un tratament prescris de doctor, dar dupa o jumatate de an dupa ce mi-am inceput viata sexuala si dupa infectia la rinichi fac mereu infectie urinara; as vrea sa stiu de ce? mentionez faptul ca ma ingrijesc fff mult tocmai ca sa nu am probleme de genu; dar dupa mai multe tratamente cu antibiotice date de doctor o vreme nu am mai avut nimic dar ieri cand m-am trezit m-a usturat din nou dar dupa cateva ore a disparut si usturimea si durerea si iar a revenit spre seara. Maine ma duc din nou la doctor. As vrea sa stiu daca am o problema de infectie urinara sau e alta infectie vaginala ca sa stiu sa ma duc la ginecolog. Si am alta problema dar asta e de f mult timp, cateodata am dureri la ovare cred sau in zona aia, de obicei noaptea ma trezesc din somn cu o durere ff puternica dar de obicei imi luam un algocalmin si imi trecea rapid; asta s-a intamplat cand aveam 14 ani, acum am 20 dar durerile se repeta si in timpul zilei si tin mai mult, de obicei cu o sapt inainte sa imi vina ciclul; mi-am incecput viata sexuala de 2 ani numai cu prietenul meu si mi-am facut un singur test (papa nicolau) ; in rest eu nu am mai fost la ginecologie; si am si dureri in timplu actului sexual dar numai cand stau eu deasupra ; si cateodata ma ustura dupa ce am avut contact sexual dar nu tot timpul... va multumesc pt intelegere si sper sa aveti un raspuns si pentru mine.
0
18-09-2012, ora 15:08
mydarkestdays
Nu este medic/terapeut
mydarkestdays
buna ziua.Am si eu o problema.acum 4 luni mi am inceput viata sexuala si de atunci tot am intampinat anumite probleme.am avut cistita, am tratat o cu acid nalidixic, la o luna am facut candida, mi s a spus ca este posibil sa fi facut din cauza antibioticelor, am facut tratament cu Gynie L capsule intravaginale 7 zile si cand am terminat acest tratament am avut parte din nou de o infectie urinara pe care am tratat o tot cu nalixid.asta fiind acum de curand si tot am zile cand am usturimi la urinare.Ma puteti ajuta ? multumesc!
0
21-09-2012, ora 18:15
CRIS1076
Nu este medic/terapeut
CRIS1076
Buna ziua, sunt casatorit de 7 ani, am doi copii, insa am ajuns la faza ca fac sex mai rar cu sotia. Ea a avut mai multe probleme la nasterea celor doi copii si viata noatra sexuala nu mai e ca la inceput, cred ca multor cupluri li se intampla asta, nu? Am cunoscut o alta femeie la inceputul anului acesta, cu care intretin relatii sexuale, destul de frecvent, insa neprotejat, dar este o persoana de incredere si totul este frumos intre noi, si pare ok, pana au aparut probleme in partea cealalta......S-a intamplat a treia sau a patra oara, cand fac sex cu sotia, dupa o zi sau doua acuza dureri, intepaturi, usturimi etc, in zona genitala si intern. Spune ca nu are scurgeri, si-a facut antibiograma, a luat antibiotice, era suspecta de o cistita. Ea zice ca s-a tratat, ca nu a ami avut probleme, dar cand face sex iar apare. Acum doua zile am facut din nou sex (repet, au fost tot mai rare din cauza problemelor ei) si iar acuza aceleasi simptome. M-am tot intrebat si am citit si eu ceva articoe despre boli cu transmitere sexuala si intreb, daca ar fi posibil ca EU sa fiu purtator de anume boala venerica si sa nu am simptome, cica barbatii pot fi purtatori, transmitatori fara sa acuze simptome.Am discutat si cu cealalta persoana ( femeia cu care fac dragoste de cate ori avem ocazia) aceasta problema, in sensul ca sa ne facem un control eventual, dar ea sustine ca nu are nici un fel de probleme de genul sotiei, ca de cand este cu mine a avut relatii sexuale doar cu mine si nici inainte, cu sotul ei =si ea este casatorita-nu au nu au aparut probeme deloc, NU ARE DURERI, INTEPATURI, USTURIMI, I NICI UN FEL DE SCURGERI, dar este dispusa daca este cazul sa mearga la un control si ea.Imi este jena fata de sotia mea ca i-am creeat astfel de probleme dar si fata de cealalta femeie pentru vestea care a intristat-o si nu as dori sa o pun intr-o situatie dificila. Ce parere aveti, ar putea fi o boala venerica, o ciuperca sau ceva ce s-ar putea transmite astfel sau sotia are o alta afectiune ? Azi, doamna X a avut o programare la un medic de dermato-venerice pentru cauterizarea unu neg si din intamplare s-a nimerit chiar eu sa o duc cu masina.Discutand de dimineata problema mea, a decis sa ma duc chiar azi la acel medic sa dicut, In urma discutiei, mi-a spus ca din moment ce nu am secretii sau scurgeri, nu are de ce sa imi ia proba de laborator, dar ar fi mai bine daca as aduce-o pe sotia mea, ea fiind problema.Acum nu stiu daca va merge cu mine, din moment ce spune ca a fost la medici si a facut tratament. Ce sfat imi dati? Care ar putea fi explicatia logica: eu nu am simtpome, doamna X niciatat dar sotia da?????????//
0
28-09-2012, ora 15:26
mini
Nu este medic/terapeut
mini
am dureri in zona ovarelor la contact sexual, urina are un miros intepator am scurgere branzoasa labiile iritate si senzatia sa urinez des si atunci cand fac sex nu ma mai umezesc atat de repede iar partenerul meu are dureri in zona testiculelor si putin mai sus de testicule. despre ce poate fi vorba? astept un raspuns urgent va multumesc ( nu pot ajunge la un medic ptr ca sunt in vacanta)
0
10-11-2012, ora 00:30
andra1234
Nu este medic/terapeut
andra1234
Buna seara.Am o problema.de cateva zile simt ca ma ustura cand merg la baie si am o scurgere zic eu destul de abundenta alba fata de pana acum.Ce credeti ca ar putea fii/?
0
21-01-2013, ora 23:02
cosmina iustina
Nu este medic/terapeut
cosmina iustina
Buna seara!de vreo 2 zlile am usturimi cand urinez si aseara am observat ca mi.a curs si putin sange cand am urinat.astazi la fel.dar ma doare si inauntru stomacul, overele nu stiu...am fost la farmacie si mi.au dat buscopan, nurofen antiinflamator si urinal.mi sa spus sa le iau de 3 ori p zi..acum nu stiu daca sa incep si un antibiotic sau nu
am mai avut usturimi dar nu ca cele de acum si nu mi.a mai curs sange.ce ma sfatuiti sa fac
0
08-07-2013, ora 02:25
Geoxy21
Nu este medic/terapeut
Geoxy21
Salut...am si eu o mica problema..fac sex des cu prietena si de la un timp dupa fiecare urinare am o usturime timp de 10-15 secunde (aprox.).ce ar trebui sa fac??...precizez ca sex-ul e si anal.uneori protejat alte ori nu.care ar fi sfatul?? uneori si la ejaculare am o mica usturime...
0
01-02-2014, ora 19:10
manu4
Nu este medic/terapeut
manu4
Buna ziua!. De curand am inceput sa am usturimi atunci cand urinez. Tin sa precizez ca atunci cand eram micuta am avut infectie urinara destul de des. De asemenea mi-am inceput viata sexuala de curand, si urmatoarea zi dupa a doua experienta am inceput sa am aceste usturimi. Daca ma puteti ajuta cu un sfat. Va multumesc!
0
27-03-2014, ora 09:44
RalucaMM
Nu este medic/terapeut
RalucaMM
Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau o parere.
De 4 saptamani ma confrunt cu o senzatie inconfortabila de usturime, durere, arsura la urinare si dupa. De fapt, aceasta senzatie o am in permanenta insa este mai puternica atunci cand urinez. Am luat antibiotice (Augumentin) crezand ca e cistita iar durerea a disparut in timpul tratamentului dar a aparut imediat dupa terminarea acestuia. Am consumat multe lichide si am facut bai dese (deoarece in apa simt ca se mai calmeaza durerea) si pentru 2, 3 zile durerea disparuse insa acum a reaparut din nou. Nu inteleg ce ar putea fi insa incep sa nu o mai suport si la doctor imi e greu sa merg deoarece sunt venita in Bucuresti singura si nu cunosc momentan pe nimeni. Va rog mult sa ma ajutati.
0
01-12-2014, ora 14:09
maryaaa
Nu este medic/terapeut
maryaaa
buna ziua ! de 4 luni am inceput viata sexuala...in 4 luni am facut sex normal, care a durat aproximativ un sfert de ora...aseara a durat mai mult..o ora...nu am avut nimic, dupa a inceput sa ma usture..si mi s-au umflat foarte tare...si vad ca raman asa...nu se mai dau inapoi?
0
14-01-2016, ora 22:57
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Bun seara!
Am avut si eu acu 2 saptamani o senzatie de usturime in zona genitala, inauntru, insotita si de senzatie de arsura, durere de burta ca la menstruatie si dureri de spate.am pus ovule polyginax si tratament 7 zile cu ciprofloxacina.
Dupa acest tratament, senzatia de usturime s-a mai ameliorat, dar restul simptomelor inca mai persista, in unele zile mai tare, in altele mai putin..
Am fost la control ginecologic si mi s-a pus diagnosticul de vaginita...precizez ca nu am nici o scurgere, in schimb medicul mi-a zis ca inauntru se observa secretii urat mirositoare...posibil ada cev?
Mi-a dat tratament cu ovule Tergynan si spalaturi cu tantum rosa
Ingrijorarea mea sunt durerile de spate si de burta. Ar putea fi ceva mai grav sau e posibil sa le am de la infectia vaginala?
0
18-02-2016, ora 11:27
morrena
Nu este medic/terapeut
morrena
Buna ziua. Am nisip la rinichi si iau cystone. Dar la urinare ma ustura si vaginul. E din acceasi cauza? Sau tb sa fac un consult ginecologic? Cu ce ceai ar tb sa fac spalaturi ca sa nu iau antibiotice sau ovule tot timpul?
0
18-04-2016, ora 01:21
Elena Mistodinis
Nu este medic/terapeut
Elena Mistodinis
Buna seara!
Sincer nici nu știu cu ce sa încep. Adevarul e ca an trecut prin atâtea, plus ca am făcut atâtea controale si tratamente ca m am saturat.
Anul trecut a început cu niște usturimi, am mers ma control si a reieșit ca aveam garderella. Am luat tratament cu Metronidazol si ovule. La 2 luni aveam o durere in partea stânga de nu ma puteam deplasa, la control a reieșit ca aveam un chist pe ovarul stâng. L am tratat si m am simțit bine o perioada. După asta eu si soțul meu am încercat 1 an de zile sa facem un copil, am făcut toate analizele necesare iar la una din analize aveam Mycroplasma si ureaplasma pozitive, doctorița mea a spus ca ar trebui sa fie negativă. Am luat si acel tratament. M am simțit bine o perioada. Dar tot nu am rămas însărcinată. De vreo 3 zile am niște mâncărimi groaznice si ma ustura pereții vaginali in timpul actului sexual. Eu una m am saturat. Sa fie o problema cu flora vaginală? Urinare frecvente nu am si nici nu ma ustura când urinez, in schimb labiile sunt foarte umflate. Adevarul e ca nu m am putut abține si m am scărpinat. A, si mai țin sa Menționez ca sunt la menstruație. Ce sfat îmi puteți da?! Va rog foarte mult.. Eu si soțul meu avem certuri din cauza asta... Viața noastră sexuală e cam bătrânească sa spun așa..
0
21-11-2016, ora 00:02
Diana945
Nu este medic/terapeut
Diana945
Bună seara ! am și eu o problema și deja sunt disperata va rog sa ma ajutați. am fost la medic, și în urma analizelor a ieșit candida krusei. pentru aceasta am primit ca și tratament crema lomexin și ovule econazol. am repetat analiza și a ieșit negativa însă am aceleași usturimi persistente pe interior. întrebarea mea este de ce ?
Adaugă un comentariu / răspuns
87 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Usturimi vaginale - cauze și tratament
  •