uter fibromatos

05-12-2007
contessina
Nu este medic/terapeut
contessina
anul trecut la un examen ecografic si la unul ginecologic apoi mi s-a gasit un fibrom care avea la momentul respectiv aproximativ 40 mm; am facut vizite regulate la medicul ginecolog si am luat foarte putin timp lutenil si vit D, apoi am dorit anticonceptionale si am intrerupt si vizita la medic pt ca ma obosea faptul ca fibromul ala ba se vedea, ba nu se vedea; intai s-a crezut ca am uter dublu, apoi la un ecograf 4D iar era fibrom.in iunie am facut ultimul ecograf si acum am fost la din nou la unul dar la alt doctor si mi s-a pus diagonsticul de uter fibromatos si ovare chistice - uterul este marit si ovarele inflamate- iar acest doctor nu a mai gasit fibromul...(am si uter retrovers) problema e ca pe mine ma doare foarte tare abdomenul in partea inferioara. ma doare si cand stau ma doare si in timpul contactelor sexuale, ma doare si la defecatie... si pt mine chiar a ajuns o problema.mi s-a recomandat acum si un examen sumar de urina pt a se vedea daca nu am infectie a cailor urinare si daca nu cumva ma doare burta si din cauza asta.(nu am usturimi la urinare)nu stiu ce sa mai zic. am fost la un doctor pt o termoviziune si acolo mi-a zis ca am colon iritabil...(tot la ultimul ecograf mi s-a spus ca am colecist cu nisip si calculi la rinichiul stang si pe dreptul o staza- care la primul ecograf era din cauza fibromului care era in cornul drept al uterului si care apasa pe uretra)...si cam atat...astept si de la voi o parere...ca eu nu stiu ce sa mai cred...am 22 de ani sunt casatorita si nu am copii.
3 comentarii
0
05-01-2010, ora 19:27
palade ela
Nu este medic/terapeut
palade ela
...Buna fetelor
si eu am uter dublu, e foarte nasol pt k a trebuit acum jumatate de an sa fac avort pt k doctorul mi-a spus k nu v-oi putea duce sarcina la bun sfarsit...a fost aiurea, am stat o ora pe masa de operatie, datorita sistemului medical care este f prost la noi in tara, ducandu-se lipsa de aparatura...cert este ca de la acel avort am tot tras cu multe..lucrul de care nu ma pot scapa sunt racelile la burta.fac chiar si de 2, 3 ori pe luna, vestnic sunt cu pastilele la mine...chiar imediat dupa avort am facut o cistita de am zis ca innebunesc...nu stiu ce sa zic?ma poate ajuta cineva?am luat pana acum nolicin, uronat, cuminol dar imi trece pe moment iar apoi dupa vreo sapt apare din nou...nu stiu ce sa fac?poate fi vreo alta infectie sau piatra la rinichi?
va multumesc anticipat
0
10-07-2014, ora 11:07
CatalinaVas
Nu este medic/terapeut
CatalinaVas
Buna ziua,
Am 40 de ani si am fost investigata cu uter fibromatos, dimensiunile fibromilor sunt destul de mari 8-9 cm. Doctorul care m-a investigat mi-a propus histerectomia pentru a elimina problema avand in vedere ca am 2 copii. Pentru a usura operatia mi-a prescris 3 luni de Emsya. Momentan am la o luna si jumatate de la inceperea lor si vreau sa spun ca ma simt foarte rau, motiv pentru care am ales sa ma mai gandesc cu privire la procedura. Am auzit de embolizare care pare a fi o interventie usoara insa nu cunosc detalii. V-as ruga daca cunoasteti detalii sa ma lamuriti si pe mine si eventual sa imi recomandati si un doctor care realizeaza aceasta procedura. Multumesc!
0
30-10-2016, ora 20:13
Andreea0002
Nu este medic/terapeut
Andreea0002
Buna seara! Poate cineva sa ma ajute cu un sfat...intreb pentru mama mea..a fost la un examen rmn..pe interpretare scrie asa..uter usor marit..noduli fibromatosi intramurali si chisturi nabeth! A fost la un ginecolog pentru interpretare...si i s-a sugerat biopsie! Intrebarea mea este urmatoarea...de ce i-a sugerat biopsia? Ce este canceros din aceste probleme? Poate avea cancer? E grava problema de o avem? Va rog...orice sfat ne poate ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  •