sunt periculosi formatiunile de pe ovarul drept?

03-12-2007
carmenf
Nu este medic/terapeut
carmenf
Am 38 de ani, o cezariana acum 12ani, uter fibromatos cu 3 mici noduli de 10-13 mm, diagnosticata la inceput cu endometrioza, mai apoi am gasit trompele infundate la histeroscopie, am fost operata in luna iulie 2007 clasic ptr. desfundarea trompelor.
In august am urmat tratament cu triquilar (mi-a aparut un chist pe ovarul drept in urma operatiei), a urmat sept.pauza, in octombrie am fost stimulat ovarian cu clostilbegyt (3 pe zi).
In ziua 13 a lunii am facut o echografie si pregnyl de 5000 unitati. Rezultatul echografiei; ovar drept -formatiuni cu lichid de 5-6-7-10, 15, 20, 22 mm (sau foliculi-nu am inteles ce sunt); ovar stang cu 2 foliculi de 15, 17 mm si alti de 3-5-6-8 mm.
Nu am ramas insarcinata. Urmeaza 2 luni de pauza, dar in luna noiembrie nu am mai monitorizat ovulatia, am avut contact in ziua 14. Menstruatia este normala de 32-33 zile., 29 IN NOIEMBRIE, Ce fac in continuare, mai pot repeta clostylbegit si pregnil aceasta luna?sunt periculosi aceste formatiuni de pe ovarul drept? am luat duphaston in fiecare luna din ziua a 16-a.
3 comentarii
1
13-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
in privinţa repetării stimulării hormonale, intrebaţi medicul care se ocupă de caz.
in privinţa contactului, e un pic devreme ziua a 14-a pentru un ciclu care poate depăşi 30 de zile. Nu vă bazaţi pe afirmaţia că spermatozoizii rezistă 5 zile, asta e teorie: in practică rezistă mai puţin.
Formaţiunile de pe ovarul drept nu sunt in nici un caz periculoase: sunt chiar normale după stimulare ovariană.
0
14-12-2007, ora 00:00
carmenf
Nu este medic/terapeut
carmenf
multumesc mult, m-ati linistit putin, imi este frica de chisturi ovariene.
0
27-12-2007, ora 00:00
rodica viorica
Nu este medic/terapeut
rodica viorica
am suferit o interventie chirurgicala in 22 nov 2007 - histerectomie totala si mi sa spus ca am suferit de endometrioza.
ma intereseaza daca aceasta-endometrioza- mai poate evolua si daca ar trebui sa i au un tratament
precizez ca am probleme si la sani-chisturi am fost operata -sector- in 2005 la san dr, tumora mamara benigna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: