uter fibromatos, sangerari, iritatie col

17-07-2012
tdj31
Nu este medic/terapeut
tdj31
Buna ziua,
Dupa menstruatia care este regulata si tine 3 zile mai am niste sangerari incepand cu a5a zi inca 4-5zile.Aceste sangerari le am inca de acum 4-5 ani, la un an dupa cezariana si initial au fost maronii si tineau trei zile.De anul acesta s-au prelungit si au devenit rosii.La ecografie s-a vazut un uter fibromatos, iar la consultatie mi s-a gasit si o rana pe col.Am facut colposcopia, iar medicul a interpretat ca fiind o iritatie, nu rana, gradul I.Testul Papanicolau clasa II -modificari reactive asociate cu inflamatia, celule endocervicale modificate inflamator si candida.La secretia vaginala a rezultat candida.
Medicul nu mi-a dat tratament decat pentru candida, ramanand sa fac anual un control pentru uterul fibromatos si iritatia pe col.Intrebarea mea ar fi daca este bine sa nu fac nici un fel de tratament avand in vedere ca perioada de sangerare s-a marit si tine de 4-5 ani.In acest timp am mai facut 2 controale la care nu mi s-a dat tratament.
Va multumesc mult pentru raspuns.
2 comentarii
0
18-07-2012, ora 10:22
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Sangerarea este cel mai posibil determinata de uetrul fibromatos. Am recomanda o reevaluare a fibromatozei uterine. Cat priveste rana pe col, daca Babesul a iesit ok, si dvs ne-ati spus ca este ok, trebuie administrat un tratament antiinflamator de catre medic,
0
09-05-2014, ora 18:26
cllaudya
Nu este medic/terapeut
cllaudya
Am 33 de ani, buna seara.Anul trecvut la o intrerupere de sarcina, m-i s-a adus la cunostinta ca am un inceput de uter fibromatos.M-i sa mai spus ca nu este mare si ca nu sunt probleme.De cateva luni insa, dupa terminarea mestruatiei, organismul meu inca mai elimina ceva galbui, albicios care, insa, aduce cu el un miros de putred, foarte urat.De ce ?Trebuie sa merg la un control?si ce s-ar cadea sa fac in situatia asta? Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  •