Am ganduri de sucid!! Tratamentul psihiatric imi face rau.

17-08-2017
sebastian1985
Nu este medic/terapeut
sebastian1985
Acum cateva luni am luat o combinatie nefericita de medicamente : diazepam+rivotril+haloperidol nu puteam dormi.Rezultatul a fost groaznic, ameteli. Am facut un CT, nu am nimic, dar m-am trezit cu stare de razvratire impotriva oamenilor si chiar a lui Dumnezeu. Eu sunt o persoana credincioasa, dar am mare nevoie de ajutor. Iau Zyprexa si levo si romparkin, dar de ceva timp, datorita asocierii am ajuns rau de tot. Nu stiu ce sa mai fac? Sunt din Cluj, la ce medic sa apelez? Va rog, ajutati-ma, am ganduri de suicid. Ce e de facut? Unde sa ma duc? La ce psihiatru? Am unul dar nu ma ajuta.
17 comentarii
3
17-08-2017, ora 17:53
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Sebastian, ai mentionat o serie de medicamente, pe care sper ca ti le-a recomandat un psihiatru in urma unei evaluari si a unui diagnostic. Asa ai si spus, ca ai deja un psihiatru la care merigi.
Spui ca medicamentele nu te mai ajuta, din cauza asocierii, insa combinatia doar psihiatrul o stabileste. Diagnosticul tau probabil ca necesita un astfel de tratament si va fi nevoie de multa rabdare pentru ca medicamentele sa isi faca efectul.
Intrebi ce sa faci: eu iti recomand sa te internezi din nou, mai ales daca ai idei suicidare. Sti cu siguranta ca atunci cand apar aceste idei, mai bine ceri ajutor in exterior. Si e foarte bine ca si aici ai mentionat acest lucru, doar ca noi aici chiar nu te putem ajuta real. Cel mai simplu ar fi sa suni la serviciul de urgenta impotriva suicidului (din Cluj). Gasesti mai jos niste nr de telefon:
- Serviciul de consultanță telefonică în criză suicidară a Alianței Române de Prevenție a Suicidului (ARPS) Cluj-Napoca, TelVerde Antisuicid 0800 801 200, disponibil zilnic între orele 19:00-07:00.
- Linia telefonică de urgență a Asociației de Suicidologie, București, respectiv a Centrului de Prevenire a Tentativelor de Suicid, din cadrul Spitalului Clinic de Psihiatrie “Prof. Dr. Alexandru Obregia”, București; Telverde 0800 080 100 (respectiv 116 123), destinată copiilor și adolescenților în criză suicidară.

Ai mai mentionat idei de natura religioasa, sau mai bine zis, care contravin ideilor religioase - acest tip de idei sunt specifice unor anumite tulburari psihice si cel mai bine ar fi sa vorbesti cu psihiatrul tau despre ele, poate iti ajusteaza tratamentul. Nimeni nu poate face minuni, cu atat mai putin medicii, care se straduiesc sa realizeze un plan terapeutic medicamentos, specific fiecarui pacient. Ce merge la unii, nu merge la altii, deci nu te lua dupa ce citesti sau auzi pe aiurea, pt ca fiecare om e unic. E foarte impotant ca tu sa continui medicatia, sa ai incredere ca doar asa vei gasi un echilibru.
Sanatate!
0
17-08-2017, ora 18:06
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Alta victima a religiei.
Nustiu, dar parca unii isi merita soarta... Daca doar atat te duce capu sa pui botu la ce zice religia... atunci, asta e.

As putea sa-mi pariez viata ca 98% din bolile psihice sint produse de acest virus nenorocit numit religie !
0
17-08-2017, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In ce sens ai ajuns rau de tot? Cum te simti? Unele efecte secundare ale tratamentului trec dupa cateva luni. Trebuie sa ai rabdare.
0
17-08-2017, ora 19:44
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Dacă ești din Cluj ți-o recomand pe dr Ioana Crăciun. Este o doctorița foarte bună :)
0
17-08-2017, ora 23:50
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
Buna ziua, din ce scrii e o problema grava care lasata fara tratament se va agrava si mai mult! Ca orice boala inainteaza!

Din ce vad esti cam tanar tu, la varsta asta nu ar trebui sa te gandesti la suicid! Interneaza te la spital, sa poata fi reglat tramentul in functie de cum evolueaza boala! E f bine ca vorbesti de problema asta, ia ti inima in dinti si mergi la spital sa nu mai ai greutatile astea!

Din ce vad eu e o rezistenta la tratament, si o boala cronicizata! Cu ajutorul medicilor si a lui Dumnezeu o sa iti revii!

Multa sanatate!

Si nu te mai teme ca tratamentul ti-ar face rau! Toate medicamentele au efecte secundare! Vad ca psihiatrul ti-a adaugat levo la tratament dupa ce probabil i-ai zis de insomnie deci vad ca totusi asculta ce ii spui!

Legat de ce a zis dna./d-ra psiholog, tocmai a zis pe Realitatea tv ca din pacate la TelVerde nu raspunde nimeni la telefon. urmarile au devenit stire nationala o mama cu o depresie decompensata sa ii zic asa s-a sinucis pe ea ea si copiii. O boala psihica f grava si f grea care poate oricand sa distruga destine nemilos, incepand de la destinul bolnavului
0
18-08-2017, ora 00:40
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
De cand sint pe forumul asta nu am vazut alte sfaturi date decat ca omu in cauza trebuie sa se duca la doctor si sa-si ia medicamentele, atat. Asta e placa, ce se repeta de fiecare data cand vine cineva cu cate o problema. Pai daca e asa, eu zic sa se inchida sectiunea asta si sa se afiseze un text mare cu litere ingrosate de cate ori se acceseaza pagina: "DUCETI-VA LA DOCTOR SI LUATI-VA MEDICAMENTELE (ce dreacu cautati pe forum) !"
Eu cred ca fiecare om care intra aici stie deja ca daca e bolnav trebuie sa se duca la doctor si nu are chef sa mai auda asta repetandu-se obsesiv. Dar deh... oameni spalti pe creier de psihiatri...
1
18-08-2017, ora 10:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Poate ca pare infima contributia noastra pe aici @Martin, dar noi stim ca ideile suicidare sunt urgenta de grad 0, cod rosu, sau cum vrei sa spui. Nu e loc de alte discutii in astfel de situatii. De la idee pana la act e doar un pas. De asta insistam pe medicatie. Daca persoana ar fi fost in cabinet, am fi discutat altfel. Aici nu ai cum sa o faci diferit. Eu nu ma bag in niciun caz cu depresie majora si cu planuri suicidare, daca pacientul nu vrea mai intai pastile. Stiu ca nu am cum sa il ajut in acel moment, oricat as vrea.
2
18-08-2017, ora 16:35
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Si eu aveam ganduri negre dar am inceput sa citesc carti la recomandarea facuta de catre medicul meu psihiatru si nu mai am timp de nici un fel de ganduri negre
0
18-08-2017, ora 21:01
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ma bucura sa aflu ca te-au ajutat cartile, @Martin! Cartile chiar sunt aur curat! Doar ca exista grade diferite de intensitate a depresiei, unii resimt simptomele mai puternic, altii mai putin. La fel si cu gandurile suicidare. Tuturor ne pot trece ganduri negre prin cap la un moment dat(atentie, doar e posibil, nu obligatoriu si nu in orice situatie dificila!), dar nu toti planificam cum sa ne luam viata. De asta unii chiar au nevoie de pastile. Mi-ar fi si mie mai usor daca nu ar fi nevoie de psihiatrice, as zice ca am cazuri usoare☺. Dar nu imi place sa vad oameni chinuindu-se, asa ca prefer sa ii indrum unde trebuie, atunci cand chiar trebuie. Daca e vreo tulburare anxioasa asociata depresiei sau altei tulburari afective, e de bine pt ca pacientului ii e frica sa recurga la act chiar daca are idei suicidare. Cu ei se mai poate lucra fara pastile, dar mintea omului e foarte surprinzatoare si mai bine prevenim cat putem
3
18-08-2017, ora 23:17
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Ne-ati incurcat, d-na psiholog :) 28-yul v-a scris, nu eu. Dar nu-i nimic, ca si pe mine m-au ajutat cartie. Dar si aici trebuie avut grija ce citim, ca unele pot sa ne faca mai mult rau decat bine... cum ar fi Biblia :))
2
19-08-2017, ora 00:18
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu Dumnezeu e de vina, la tratamentele indelungate cu neuroleptice pt anumite diagnostice se adauga un antidepresiv pt anumite perioade sau permanent in doze mici ! Bolnavul sau un apartinator trebuie sa observe cand pacientul aluneca din halucinatii sau agresivitate in depresie, din cauza tratamentului cu neuroleptice !!

Apropo de agresivitate si fixatii, Martin tu pari cam agresiv ! ☺
1
19-08-2017, ora 00:50
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Da, Martin, v-am incurcat
1
19-08-2017, ora 00:52
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Si continuarea mesajului
0
19-08-2017, ora 00:52
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ai dreptate
0
19-08-2017, ora 09:58
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Scuze, nu stiu de ce mi s-a trimis mesajul pe bucati. Eu scriam si apareau doar cateva cuvinte☺
1
19-08-2017, ora 10:49
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Nu-i nimic ca ne-ati incurcat, doamna psiholog Cristina Stoian, ca doar eu si @Martin avem acelasi diagnostic haha :) glumeam, sper sa nu se supere nimeni :)
1
19-08-2017, ora 12:30
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suicidul - mituri, semnale de alarmă și impactul negativ al stigmatizării
  • Rata suicidului a crescut cu 10% în urma veștii decesului actorului Robin Williams
  •