Va rog ajutor! Simt incontinuu o frica intensa in tot corpul si senzatia ca se va intampla ceva rau

19-12-2022
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Buna seara, ma numesc Roxana si am 23 de ani. Din vara aceasta am inceput sa am dureri in piept si am inceput sa ma panichez. Am fost la medicul internist unde mi-am facut mai multe analize si s-a descoperit ca am helycobafter. Am luat tratament pt acesta si dupa au inceput alte simptome, dureri in piept, palpitatii, senzatii de sufocare. Am inceput sa imi fac alte analize, cardiologie (ecografie cardiaca, ekg, test de efort, holter) toate ok doar o tahicardie sinusala pentru ca eu sunt foarte speriata. Am mai fost la endocrinologie, pneumologie si multe drumuri la urgenta cu dureri in piept si senzatii de sufocare. Acum cred ca am inceput sa am atacuri de panica (puls marit, transpiratii, senzatii de caldura, ameteli, stari de lesin). Simt incontinuu o frica intensa in tot corpul si senzatia ca o sa se intample ceva rau. Ma tot doare in piept inca si nu stiu ce sa fac si sunt foarte speriata. Va rog, astept un raspuns. Multumesc! Eu tot cred ca e ceva la inima
42 comentarii 12 Înainte ›
0
19-12-2022, ora 07:45
360
Nu este medic/terapeut
360
posibil sa fie anxietate... consult psiholog ;)
0
19-12-2022, ora 09:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In lipsa unei cauze organice sunt toate somatizari de anxietate. Adresati-va unui medic psihiatru si unui psiholog. Cititi despre anxietate.
0
19-12-2022, ora 09:24
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Acum am inceput sa am si palpitatii..cand am avut acest holter nu am avut nimic din toate acestea..totusi ar mai trebui sa merg la un consult cardiologic? Imi e tare teama sa nu fac un infarct sau ceva. Simt si dureri in partea stanga si mana stanga. Sau sa mai fac si alte analize? Am facut si la sange de foarte multe ori. Sunt si foarte obsedata de pulsul meu, ma uit incontinuu la ceas sa vad cum si cat de tare bate. Trebuie sa incep sa iau concor la recomandarea unui medic, dar a zis ca daca e de la anxietate nu o sa ma ajute foarte mult.
0
19-12-2022, ora 09:47
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Si am mai uitat sa mentionez de lipsa de aer pe care o am incontinuu
0
19-12-2022, ora 11:08
360
Nu este medic/terapeut
360
prin urmare ti-a spus si medicul ca e posibil sa ai anxietate, iar tu stai pe forum si te plangi. ce mai astepti ?
daca dr cardiolog nu a spus ca ai probleme de inima, nu-ti ramane decat sa consulti un P S I H O L O G, sau cum a zis clara, un P S I H I A T R U
0
19-12-2022, ora 11:29
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Am inteles..multumesc mult. Mai am o singura intrebare, credeti ca se poate face infarct la varsta aceasta?
1
19-12-2022, ora 12:53
360
Nu este medic/terapeut
360
daca nu ai grave probleme de greutate, sanse f mici...daca era sa ai probleme cu inima, la cat timp ti-a luat sa tot mergi pe la doctori, ai fi fost deja diagnosticata cu probleme de inima (adica, au fost suficiente ocazii ca dr sa prinda un preinfarct, sau sa vada alte probleme ce ar indica ca sunt probleme cu inima)
0
19-12-2022, ora 13:19
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Am 1, 67 si 56-57 kg, dar ma gandesc daca poate e miocardita sau pericatdita. Acestea nu cred ca se vad la un simplu ekg..mi-au mai facut si teste de sange pentru troponina T..chiar sunt ingrijorata
0
19-12-2022, ora 13:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Palpitatiile sunt somatizari de anxietate in cazul dv. Teama de a nu face infarct este simptom de anxietate. Mergeti la psihiatru. Cu o pastila pe zi pentru anxietate, va veti reveni in 2-4 saptamani.
0
19-12-2022, ora 14:07
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Multumesc pentru raspunsuri..dar tot sunt ingrijorata de o miocardita sau ceva..
0
19-12-2022, ora 14:17
360
Nu este medic/terapeut
360
ok, atunci mergi din nou la cardiolog, spune-i sa-ti faca ecografie ;) simplu
0
19-12-2022, ora 14:49
360
Nu este medic/terapeut
360
vad pe un site hopkinsmedicine dot org, ca se poate vedea pe ekg miocardita... iar tu ai facut ekg
0
19-12-2022, ora 15:46
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
M-am programat pe maine la cardiolog si pe miercuri la psihiatru. Simt asa o frica puternica de moarte, sunt disperata. Ma gandesc sa merg din nou la urgente
0
19-12-2022, ora 16:02
360
Nu este medic/terapeut
360
o sa fie bine... te asigur. incearca sa gandesti pozitiv. incearca sa nu te gandesti la nimic. uita-te la filme amuzante. ocupa-ti timpul cu lucruri care te bine dispun ca sa uiti de starile astea pt moment. si ca sa nu ti se amplifice starile, desigur
0
19-12-2022, ora 16:11
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Multumesc mult..sper din suflet. Am si citit pe net ca cei cu probleme de inima simt o frica intensa..si imi tot apar tot felul de ganduri si imagini negative in fata ochilor..
0
19-12-2022, ora 18:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti-va un ceai de tei concentrat si faceti o activitate care va place. Nu mai cititi pe net nimic. Diagnosticul se pune in cabinet.
0
04-01-2023, ora 10:43
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
Salutare,
un update ceva? cum te simți? ce ți-a spus doctorul?
Am si eu fix ca tine... parca m-am liniștit, dar noaptea m-am trezit ca simteam in cap, gat si piept cum se bate inima, se bătea așa tare ca tremura corpul de la bătaie.

am 29 de ani...

Diferiti Neurologi mi-au dat tratament și diagnostic diferit...

Primul: antiinflamatorii și sedoxil (un sedativ slab de tot, poate nu e slab dar am avut atac de panica peste 40-50 de minute după ce l-am luat.. l-am luat acasă și am ieșit cu mașina, și în mașină am simțit cum amorțesc tot!!!)

Al doilea: Escitalopram + alprazolam 14 zile (NU AM FACUT ACEST TRATAMENT DIN PACATE, SUNT PREA SPERIAT DE SEROTONINE SYNDROM, dar am luat Alprazolam câteva zile, foarte puternic, chiar și la doza de 0.12mg care o luam eu, acționa foarte bine pentru 3-4 ore)

Al treilea: suport pentru gât, a zis ca e o instabilitate cervicala

Am făcut holter + ECG + ECG în efor + Ecografie inima, rezultatele au ieșit normale atunci...
La mine pulsul e normal mai tot timpul, doar de 2 ori am avut puls mărit, în rest e ±60

Rezultate anormale la tiroida: FT4 (tiroxina libera) maxima e 22, la mine e 24.2 si peste o luna 24.6

Imi tot dau tratamente și diagnostice diferite (am fost la foarte multi doctori)

Am avut câteva zile când m-am simțit bine și credeam ca mi-a trecut, și iar din senin apare un simptom nou...
Am avut vre-o 15-20 de simptome absolut diferite timp de 1 luna+
- dureri dreapta sub coaste
- ameteli nebune
- dureri de muschi/articulatii
- nu-mi ajunge/a aer la respiratie
- nod in gat
- m-a strans in piept
- slabiciune
- atacuri de panica cu amorțeală TOTALA a corpului cu tremor
- depersonalizare
- dureri de spate
- regurgitatii
- dureri de spate care dau în membrele inferioare
- stari de neliniste
- cardiofobie
si multe altele...
0
09-01-2023, ora 20:58
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Ma simt exact la fel. Am tot felul de simptome de ceva timp si intotdeauna tind sa cred ca este vorba de vreo boala, dar mai ales durerile din piept care ma obsedeaza cu gandul ca am ceva la inima. Am fost la cardio in toamna tot pentru durerile in piept si a fost totul in regula, am fost linistita atunci, nu m-am impacientat, insa de o luna de zile sufar de anxietate si cateva atacuri de panica am facut, incepand treptat sa am tot felul de simptome care ma duc cu gandul la toate bolile. Am fost la urgente dupa un atac de panica, ekg facut si radiografie pulmonara. Nu m-am linistit, am mai mers la cardio unde am facut test de efort si eco si tot am ajuns la urgente cateva zile mai tarziu. Sunt destul de disperata. Pe langa durerile din piept, simt o lipsa de aer cand inspir, durerile din piept mai iradiaza si in spate uneori si ameteli sa nu mai zic, zilnic le intampin. Eructatii am si eu tot de ceva timp, din senin, dupa ce mananc, oricand aproape. Dureri la ceafa si spre mandibula/maxilar. Dureri abdominale cateodata si multe alte simptome.. pe net am citit destule incat nu stiu ce sa mai cred.
0
10-01-2023, ora 19:49
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
Salut, Maria
ametelile le ai din când în când în timpul zilei, sau toată ziua continuu?
Eu am 70-80% din timp amețeli, adică aproape continuu...

Cum e somnul la tine? dormi bine?
0
10-01-2023, ora 20:02
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Hei. Cam si eu aproape tot timpul. Doar cand stau jos sau intinsa in pat imi trec. Totusi chiar si noaptea trecuta am avut ameteli si ma trezeam din somn constant si ma simteam ametita, adormeam la loc si iar ma trezeam si tot asa. In rest, dorm destul de bine. La tine cum se manifesta? Se invarte totul cu tine sau e mai mult o senzatie de lesin, pierdere de echilibru?
0
10-01-2023, ora 20:07
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Am fost si la endocrinologie pentru tiroida, crezand ca am multe simptome de acolo, urmeaza sa fac analizele pentru hormoni saptamana asta, la eco au iesit cateva chisturi mici, care se pare ca nu imi dau ele simptomele astea. Durerile din piept le tot am, mai trec de la mydocalm, dar nici nu pot sa iau mydocalm la nesfarsit. Mai folosesc unguent care ma mai ajuta putin. Pentru ameteli urmeaza sa merg luni la neuro si la interne pentru un eco abdominal.
0
10-01-2023, ora 20:59
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
La mine se manifesta amețelile in 2 variante, una mai ușoară si una mai grea, cam așa:
varianta ușoară = nu se învârte nimic, dar am senzația ca mă pierd, parca aș fi beat și nedormit, cu toate ca gândesc bine... pot fi super liniștit (fără palpitații sau neliniște) și tot amețit.

varianta grea (cam 10% din timp) = nu se învârte nimic, dar am senzație ca leșin, brusc simt necesitatea sa mă așez undeva și sa leșin acolo..

Eu la tiroida am ieșit bine inafara de FT4, e putin mărit, dar endocrinologul a spus ca nu face așa simptome când e așa de putin mărit.

Eu am si senzații de sufocare uneori, și nod în gât, și dureri abdominale, dureri în partea de jos a coloanei vertebrale care trece în picior... la RMN a ieșit bine. Analiza de sânge (proteina C reactiva) arata ca inflamații nu sunt.

Cu alte cuvinte după analize ieși sănătos, dar după senzații crezi ca ai toate bolile odată... Eu am avut ore-o 25 de simptome diferite, majoritatea pe 1-2 zile, altele se păstrează.

Deci, ai amețeli chiar și când stai culcata? eu chiar și atunci le simt...
0
10-01-2023, ora 21:13
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Si eu am la fel de multe simptome, poate chiar 10 diferite intr-o singura zi. La analizele de sange a iesit totul bine, in afara de vit D3 si Fier pe care le-am facut in toamna, dar am urmat tratament si atunci cand a iesit lipsa acestora nu aveam atat de multe simptome precum am acum. Si analize uzuale de sange pe 2 ianuarie am mai facut la urgente care nu au pus probleme+ekg care a iesit ok, dar eu tot nu ma simt bine.
Sper sa rezolv cu ametelile la neuro, sa le aflu cauza si sa le tratez si urmeaza apoi sa merg la psihiatru pentru un tratament de anxietate ca nu se mai poate asa. Sa stau tot timpul stresata, agitata, cu teama si frica. Poate ca simptomele sunt in capul meu sau poate ca le dau prea multa importanta, dar nu am cum sa le ignor si automat imi dau impresia ca am toate bolile.
0
10-01-2023, ora 21:19
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Cel mai mult din toate ma sperie durerile in piept care imi dau impresia intotdeauna ca pot avea ceva la inima. Am inceput sa merg si la psihoterapie, imi doresc sa fie ajutatoare. La fel de tare ma sperie si ametelile si nu stiu ce sa mai cred, de la ce ar putea sa fie. Poate fi o spondiloza cervicala pentru ca ma doare si la ceafa si mi se incordeaza si muschii gatului sau poate sa fie si de la o tensiune mai micuta (10cu6). Sau lipsa de fier, dar in toamna nu aveam deloc ameteli. Ma gandesc si la o distonie neurovegetativa, tot pe net am citit despre asta, oricum parca ma regasesc in toate pe care le citesc.
0
10-01-2023, ora 21:42
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
Este disfuncție neuro-vegetativa, dar neurologul trebuie sa verifice dacă nu e ore-o instabilitate cervicala...
ametelile care sunt de nivel organic, adică dacă e vre-un organ afectat atunci amețelile sunt așa ca se învârte lumea după câte am înțeles..

Aveti ameteli si în poziție culcata totuși?
0
10-01-2023, ora 21:51
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
O sa merg la neurolog neaparat. Astept programarea. Cand stau intinsa dispar ametelile. Rar le am in pozitia culcata, ca aseara cand am incercat sa dorm si eram ametita destul de tare, dar de obicei pot sa dorm si nu am ameteli, aseara a fost o exceptie. De obicei apar cand fac efort, dispar cand ma pun jos sau in pat.
0
10-01-2023, ora 21:51
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Nu se invarte nimic cu mine, e senzatia de lesin, de pierdere echilibru.
0
11-01-2023, ora 08:52
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
Salut, Maria
durerile sau disconfortul în piept, cum îl simți?
Eu simt parca mă frige în partea dreapta a pieptului, și simt cum inima se bate cu putere (nu repede, dar anume cu putere), și simt o stare de neliniște în piept...
0
11-01-2023, ora 12:43
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Buna. Eu simt disconfortul pe partea stanga cel mai mult, pe partea dreapta mai rar si putin de tot. Uneori e o senzatie de presiune, de apasare, poate sa dispara daca schimb pozitia, alteori e o senzatie de junghi intercostal, de intepatura. Uneori e pur si simplu o durere de cateva secunde/minute. Difera de la o zi la alta. Astazi de dimineata de pe la 7 am simtit ca o presiune si nu am mai putut sa dorm cum trebuie de teama. Nu am mai luat mydocalm de 2 zile, doar continui cu Magnerot care e f bun pentru palpitatii, nu am mai avut decat f putine de cand am inceput sa iau.
La mine persista teama si frica, atat de tare incat nu pot merge nici macar la facultate, desi sunt chiar la Medicina, dar tot nu am destula incredere si curaj in mine sa merg la cursuri.
0
11-01-2023, ora 14:22
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
Buna, Maria
eu am fost azi iar la Neurolog și am făcut și ECG (din nou) :D
am avut noaptea niște palpitații și am început sa am cardiofobie și m-am dus să-mi fac ECG repede, parca sunt într-un teatru de absurd. Dintr-un om absolut adecvat fără nicio frica, m-am făcut ipohondric și speriat într-un moment, parca am intrat în alta realitate :))

Neurologul mi-a spus ca am tulburare de anxietate generalizată și mi-a prescris escitalopram (minim 6 luni) cu alprazolam (14-20 de zile), și magne B6 (30 de zile)... vezi sa nu te apuci să-ți alegi singura tratamentul, doar la neurolog sau psihiatru, pentru ca sunt nuanțe importante (de ex. doza și efectele adverse).

Pot sa-ti spun ca nu ai probleme cu inima, mai ales ca ai făcut atâtea ECG-uri și toate au ieșit bune.

Neurologul mi-a explicat ca din cauza Nopților nedormite și stresului s-a format un dezechilibru în producția de hormoni (sau neuromediatori, nu tin minte) în creier, ca de ex. Serotonina. Și creierul imita diferite boli, cum ar fi cele de inima, stomac, intestine, spate și etc...
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câteva semne că ai putea fi ipohondru
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •