Va rog sa ma ajutați cu un sfat! vreau sa ma simt liberă sa fiu eu insumi

20-10-2021
Mariaioana5
Nu este medic/terapeut
Mariaioana5
Am și eu o problema care nu pare gravă deloc însă mi a afectat mult viața si starea de spirit!
Eu de fel sunt o persoana îndrăzneața, cel putin așa îmi place sa fiu si așa ma simt bine, curajoasa si capabilă de orice, sunt vorbăreață si îmi place sa am mulți prieteni sj sa fiu in centrul atenției, problema gravă a mea a fost ca o perioada lunga de timp nu am putut fi eu insumi din cauza ca nu am fost pusă in zona aceea a mea, zona in care vorbesc, in care am prieteni, etc si eu cum ma judec mereu, mi am pus in minte alte lucruri despre mine si am început sa nu mai fiu eu insumi, sa am stări ciudate, sa ma bâlbâi, sa nu răspund așa cum vreau si SA NU MA SIMT IN LARGUL MEU si am aflat ca gândurile limitative ma fac sa fiu eu si nu persoana mea. Pe mine ma sperie emoțiile, le percep ca pe ceva negativ, poate ca sunt si mai rece si din cauza asta si mi am pus jn cap când am avut si eu emoții ca orice om ca sunt timida, adică practic inversul a ceea ce sunt defapt, iar de atunci orice vreau si eu sa fac intervine acest gând care nu ma lasă sa fiu eu insumi si care ma Închide si ma face sa am stări ciudate si sa ma afund in gânduri cum ca așa e si etc, m am saturat sa am stările astea, vreau sa ma simt liberă sa fiu eu insumi mereu fiindcă știu ca pot si știu cum sunt când sunt eu insumi, subconștientul a preluat ceva neadevărat si acum se repeta mereu indiferent ce i transmit….
2 comentarii
1
20-10-2021, ora 21:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E posibil sa fie o stare depresiva. Adresati-va unui psiholog.
0
06-11-2021, ora 10:24
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ar fi util un consult psihiatric si o evaluare psihologică!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul