sinuzita afecteaza ochii?

23-06-2011
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
E posibil ca sinuzita sa afecteze ochii?
40 comentarii 12 Înainte ›
0
23-06-2011, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
o sinuzita veche purulenta.. erodeaza osul si poate duce la complicatii intraorbitare sau intracraniene
asa sinuzita. NUmai reactioneaza la tratament medicamentos si trebuie internare in clinica ORL.
0
23-06-2011, ora 07:17
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Da, e veche si urita pentru ca am lucrat intr-un mediu cu ventilatie puternica multi ani de zile. Pe de o parte tratam, pe cealalta stricam. Internarea presupune necesitatea unei operatii? Recunosc, nu-mi suride.
0
23-06-2011, ora 07:30
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Iata de ce e nevoie de o functie de editare.
MULTUMESC pentru sfat si lamurire!
0
31-10-2011, ora 12:53
elenacoptu
Nu este medic/terapeut
elenacoptu
Si eu am o problema cu sinuzita. Este localizata deasupra ochilor, sub sprancene. Acolo simt acele zone cu puroi. Mentionez faptul ca nu am secretii nazale, nici macar nas infundat. In schimb am dureri de cap si, mai ales, o problema cu lumina puternica, fie ea de la calculator sau tv sau de oriunde. Cand apas zona de sub sprancene ma doare foarte rau. Problema mea cu lumina este cauzata de sinuzita sau este o problema oftalmologica?
Care ar fi tratamentul? Mentionez ca Sinupret nu a avut niciun efect la mine.
Va multumesc!
0
31-10-2011, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa stii ce tratament ajuta.. trebuie mai intai sa stii diagnosticul corect
am dubii ca acolo este o sinuzita frontala purulenta, in acest caz tratamentul este numai cu internare in clinica ORL..si chirurgical
durerile de frunte pot fi si din cauza ochilor si din cauza circulatiei proaste cerebrale si din cauza unei gatrite
faci investigatii si afli ce ai
0
02-11-2011, ora 14:06
nicoleta brl
Nu este medic/terapeut
nicoleta brl
buna ziua!am fost diagnosticata inca din copilarie cu sinuzita fronto maxilara.de at ma tot chinui cu ea si nu se vindeca.tot fac tratamente, insa in zadAR.DE precizat este faptul ca imi curge si atunci cand racesc, curge verde.exista vreun remediu impotriva acestei boli?eventual vreo operatie?si inca o problema in sfera orl estee aceea ca a inceput sa-mi curga o ureche si am inceput tratament cu ceftamil.sunt sanse sa mi se vindece, sa nu imi mai curga?mi-au curs urechile cand eram mica dar s-au oprit.acum vad ca una din ea iar a inceput sa curga.ast rasp dvs, o zi buna!
0
02-11-2011, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
solutia corecta si cat mai urgenta este o Internare in clinica ORL.. in cel mai apropate oras universitar
este nevoie de tratament serios cu internare.. si medicul de acolo decide ce este de operat si cand
0
16-12-2011, ora 15:54
online24hh
Nu este medic/terapeut
online24hh
Buna ziua
Acum 3 saptamani am fost operat la sinusul etmoidal deoarece aveam un mucocel care creea presiune pe ochi.
este adevarat ca in urma operatiei nu mai am sinus etmoidal ? acesta fiind eliminat o data cu mucocelul si in concluzi voi raci mereu la ochi?
Va multumesc
Si inca o intrebare. Din experienta Dumneavoastra in cat timp se reface ochiul.sunt nerabdator sa ma fac bine.
Va multumesc!!!!
0
17-12-2011, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu, nu este adevarat
2 nu pot sa dau un termen fara sa vad despre ce este vorba
0
17-12-2011, ora 13:57
georgiana cta
Nu este medic/terapeut
georgiana cta
Buna ziua, numele meu e Georgiana si sunt din Constantava scriu in legatura cu problema sotului meu, are 30 de ani si in vara ce a trecut a depistat o sinuzita maxilara stanga, nu fumeaza dar lucreaza intr-un service auto unde inhaleaza destul de multe noxe, la inceput avea nasul infundat tot timpul, apoi au inceput durerile de cap si la un moment dat nu mai putea respira deloc...se amagea cu olinth.A mers la spital si iau spus ca are deviatie de sept si de el epinde daca vrea sa se opereze sau nu..am incercat si la o clinica particulara in ideea ca o sa primim niste rezultate mai concrete dar nici aici nu am rezolvat mai nimic..ia facut o radiografie din care rezulta ca are sinuzita maxilara stanga purulenta si au urmat tratamente peste tratamente care nu au avut nici un efect...a luat reishi pt imunitate sa nu raceasca, a luat antibiotice de 1000 mg si cum termina tratamentul cu ii era si mai rau.Nu stiu in ce parte sa o mai luam..la capitolul doctori ORL in Constanta stam foarte prost si pe langa tratament face spalaturi pe nas in fiecare seara cu ceai de musetel si sare.Poate imi pute-ti da un sfat daca se poate opera sau..nici nu stiu ce sa va cer., sau sa mearga la alt medic., ultima data adica acum 2 sapt ia dat o reteta pe care trebuia sa o ia 10 zile..a luat-o bineinteles ca nu i-a dat nici un pansament gastric si pe reteta avea 2 antibiotice foarte puternice, ciprobay de 750mg si ceclomide parca asa se numesc de 1000mg si ia zis ca ne vedem peste un an de zile la control dar el cum a terminat tratamentul cum nu s-a mai simtit deloc bine.Am incercat sa va spun cam ce era esential sa va face-ti o parere.astept sa imi raspunde-ti
0
17-12-2011, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca sinuzita este din cauza deviatiei de sept.. trebuie internat in clinica ORL.. oeprat septul si medicul din clinica decide, , daca e cazul de unctii sinusale..sau trebuie operatie pe sinus
2 daca are ceva probleme dentare pe maxilar sus, sub sinus.. lucrurile se complica si trebuie mers la Maxilo-facial
0
09-01-2012, ora 15:34
penciusimona
Nu este medic/terapeut
penciusimona
Buna ziua d-nule doctor! Va deranjez si eu in leg. cu o problema pe care o am de ceva ani.vreo 13..
Am sindromul Fernand-Vidal(stiti deja...astm bronsic, rinita alergica, polipoza nazala si intoleranta la anitiinflamatoarea) si de vreo 3 ani am "capatat" si o sinuzita urata, , , , care a fost deja operata de 2 ori pana acum...2009 si 2010 cu toate sinusurile afectate de infectie. Sapt.trecuta am fost la 2 medici.unul mi-a confirmat ca polipii sunt refacuti si ca ar trebui intervenit din nou.ceea ce cred si eu pt. ca deja ma simt fff rau- dureri de cap insuportabile, ameteli, miros nu mai am deloc, puroi care curge deja din nas si de ceva vreme imi mai apar si niste umflaturi in zona capului ca niste "cucuie" sa le zic asa, la ceafa..al doilea medic mi-a spus ca nu am polipi si ca durerile de cap si ametelile le am de la calc. la care lucrez f mult; dar desi "nu arata asa de rau"...nara dreapta arata de parca as fii "prizat cocaina".mi-a prescris o lunga lista de medicamente pe care sincer nu stiu daca sa o incep.mai ales ca e si fff scumpa.ma duce undeva la 500 de lei...mi-a prescris dexametazona injectii 10 zile, Klacid, Bronchovaxom vreo 3 luni, calciu, vit.C si vit.A. Acum intrebarea mea este: Credeti ca am vreo sansa (cu problemele active) sa imbunatatesc ceva cu acest tratament ? Credeti-ma ca nu stiu ce sa fac..daca iau acest tratament si peste o luna imi zice ca ma opereaza? Nu ar trebui totusi, zic si eu desi nu ma pricep, sa se curete infectia de acolo prin operatie si apoi sa ma intretin cu acest tratament? Ce credeti? Ce ma sfatuiti? Stiu ca de aceasta afectiune nu o sa scap niciodata dar totusi.medicamentele imi par foarte scumpe.si sa le iau ca apoi sa ma operez...Astept un rasp. de la dvs daca se poate.cu respect Simona Penciu.
0
09-01-2012, ora 15:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ambele abordari sunt gresite
din aceste 2 rale aveti dreptate ca este mai bine initial sa faceti interventia pentru polipoza.. sa dati cale de drenaj a secretiilor si peurma sa faceti tratamentul
din alt unghi de abordare a problemei ar fi bine sa va schimbati radical modul de gandire
rinita alergica, astmul, polipoza..sunt schimbari locale a unei probleme majore de metabolism a organismului.
ar trebui sa trecetio pe un regim alementar strict de sihastru.. sa excludeti absolut orice mancare din comert care contine condimente, coloranti artificiali..si alti alergeni alimentari
sa faceti cure de dezintoxicare de durata ca sa normalizati activitatea celulara..si in acest caz.. nu o sa mai aveti recidiva bolii sau o sa fie in o forma controlabila medicamentos
0
09-01-2012, ora 16:01
penciusimona
Nu este medic/terapeut
penciusimona
Multumesc foarte mult! O sa fie foarte greu dar am sa incerc..macar se amelioreaza simptomele si nu o sa ma mai chinui asa.practic m-a doborat aceasta boala.Ma gandesc ca ar fi bine si un consult homeopat..multumesc din suflet!!!!
0
01-08-2012, ora 23:44
ancutaanton
Nu este medic/terapeut
ancutaanton
buna sera dle dr ca toti cei care va scriu am si eu o problema cu durerea de cap de 4ani am dureri mari de cap in zona timplelor si a globilor oculari.am fost internata la orl am facut rmn in care spune mica acumulare lichid sinus maxilar sting.am fost si la neurolog ptr ca 2ani la rind mi sa spus ca nu am sinuzita.am si ameteli mari aproape ca ma clatin pe picioare.menionez ca am si spondiloza cervicala, bip, metroanexita tensiuneacam 11 cu 5 probleme cu reumatismul sinu stiuce as mai putea face sami imbunatatesc starea ptr ca zac la pat cand ma doare capul cate o saptamana si dupa o cura cu calmante ma simt fara putere plus ca ma doare si stomacul de la ele am un lesin la stomac. mentionez ca nu imi curge nasul am un miros specific in nas tuse imi vine prin gura dar nu galben uratasi odurere pulsatila in crestet.ce as putea lua casa aibe efectadica trecerea durerii mai repede?
0
02-08-2012, ora 11:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sau facut punctii pentru acea sinuzita cu lichid in sinus?
2 sau facut investigatii la stomatolog.. pentru a exclude focarul de infectie la radacina unui dinte de sub sinusul maxilar ?
3 ce tratament vazodilatator ati luat ?
4 ce tratament faceti pentru cervicoartroza?
0
11-02-2013, ora 15:39
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Buna ziua! Sunt disperata... am avut o raceala de toata frumusetea, m-a tinut o luna si ceva, mai exact de la inceputul anului pana acum. Am inceput cu nas infundat, jena in gat...si am ajuns la sinuzita cred. Aveam nasul plin de mucus oricat il suflam, si durere de cap care nu ma lasa cu nimic. Am luat ceva de la farmacie, enhancin parca se numea. M-a lasat si capul si nasul. Dupa putin timp s-a dus la ochii, m-am trezit cu el umflat, ma durea, ma jena...si era plin de infectie, sau nu stiu cum sa o numesc, era ceva galben lipicios...am luat tot de la farmacie niste picaturi cu antibiotic(tobradex) parca se numeau. Mi-a trecut imediat. Dar dupa cateva zile m-am trezit cu celalalt ochii la fel, am pus aceleasi picaturi... Ce ma jeneaza dupa aceasta raceala este ca am ramas cu un mucus in gat care simt ca se scurge din nas, mai ales noaptea...am senzatia sa inghit intruna dar nu se duce. Am ramas si cu nasul usor infundat, numai respir ca inainte. Am fost si la doctora cu gatul, ca ma si durea cand inghiteam, dar nu am stiut atunci sa-i zic ca am mucus in exces acolo si aia ma jeneaza de fapt. Mi-a dat dropsuri de supt si niste pastilute, sinupret. Dar nu m-a ajutat. Sunt disperata, nu muncesc momentan, nu pot merge la doctor sa imi dea sa fac analize sau altceva... Daca puteti sa-mi spuneti ce as putea sa iau pentru problema care o am. cineva mi-a zis sa incerc clarinase si tantum verde spray. Vreau sa mai mentionez ca am ramas cu o problema la ochii, dimineata cand ma trezesc am urdori cam multe tot galbene si lipicioase.
0
11-02-2013, ora 16:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deja ai facut 2 tratamente gresite...care duc la complicatii
o sinuzita purulenta..duce la complicatii...si oculare..dar si mai grav..cerebrale../meningita/
mergi urgent si faci contracost o radiografie SAF..
acolo arata cat de grava e sinuzita si dupa acea o sa stii daca poti sa te tratezi acasa
sau situatia e grava si e nevoie de internare la Orl
sau la maxilo.facial...daca sinuzita e din cazul unui dinte netratat de sus de sub sinus
daca nu faci asta acum
ajungi internata la neurochirurgie...cu o meningita
0
11-02-2013, ora 17:42
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Multumesc pentru raspuns. Chiar m-ati speriat foarte tare, sper sa nu fie nimic grav, am sa ma interesez cat costa si unde sa merg pentru aceasta radiografie. Nu am mai trecut prin asa ceva niciodata. Nu am mai avut sinuzita, de aceea nu am stiut ce sa fac. Am fost pana la farmacie azi inainte sa va citesc mesajul, sa cer ceva pentru acel mucus...si mi-a dat rino alersin forte. Nu stiu daca e bun la ceva. Oricum am sa fac acea radiografie saf... Multumesc
0
13-03-2013, ora 13:59
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Buna ziua, revin din nou cu problema care am mentionat'o mai sus. Sambata am mers la orl din cauza durerilor de cap persistente si din cauza ochilor. Saptamana trecuta m-am trezit iar cu un ochi umflat si cu puroi, sau nu stiu cum sa il numesc... Dupa ce am iesit afara a inceput si celalalt ochi sa ma deranjeze, simteam nisip in ei si ma dureau ingrozitor in special la lumina. Mi-am luat un unguent de la farmacie, tobrex, crezand ca este o conjunctivita dupa simtome... A doua zi numai m-am trezit cu secretii, doar jena de nisip si dureri cand ii miscam. Pe tot parcursul zilelor cat m-am dat cu tobrex am avut aceleasi probleme, dupa 5 zile l-am intrerupt si am mers la orl, in special din cauza durorilor de cap in zona fruntii si nasului inca infundat. Mi-a zis sa iau antibiotic augmentin, acc 600 si nurofen raceala si gripa. Si sa revin cu o radiografie saf. Am facut si radiografia ieri, azi am mers din nou la control dar fiind foarte aglomerat nu am putut sta. Pe radiografie arata ca transparenta sinusurilor este normala. Ce vreau sa stiu este daca mai continui cu antibioticu si celelalte medicamente ? Asta este a 5-a zi de tratament. Dar daca nu exista puroi la sinusuri, mai are rost sa iau antibiotic? Probleme asa mai am. Ochii ma jeneaza, ii simt uscati, poate de la acel unguent am ramas asa.Urechile imi pocnesc cand inghit, nasul este usor infundat, de curs nu curge. Si mucusul mai revine cand si cand, ieri de exemplu am scuipat foarte mult, este de culoare galbena. Capul numai m-a durut de cand am fost la orl, abea azi ma luat iar probabil din cauza frigului de afara, am fost cu capul gol.
Va rog sa imi raspundeti caci nu stiu ce sa fac.
0
13-03-2013, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi si la stomatolog... exckuzi focarele de infectie
te intorci la Orl
0
02-11-2015, ora 17:17
rodykuta
Nu este medic/terapeut
rodykuta
Bună seara, vă rog să-mi spuneţi ce să fac, am o sinuzită cronică, am mai luat sinupret, bioparox, doamna doctor mi-a zis că nu se trece niciodată, problema e că mă ustură foarte tare în gât, chiar şi noaptea, ochii mă cam dor, uneori vomit dacă îi obosesc prea mult, răguşesc uneori, doamna doctor mi-a zis că am şi gâtul iritat, dar cel mai tare mă supără usturimea în gât ce o am de câteva luni şi mai mereu scuip flegmă şi nasul e mereu înfundat.Am făcut şi inhalaţii cu ceai de muşeţel.Vă rog să-mi spuneţi ce ar trebui să mai fac.Vă mulţumesc.
0
02-11-2015, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 medicul la care ai fost.. posibil nu are competenta in bolile ORL..si tot ce a spus este gresit!!!!
2 simptomele care le descrii NU sunt de la sinuzita
3 pasii corecti
A. faci o radiografie SAF sa se vada care sinus este afectat.. DACA este afectat.. posibil ai tratat ceva ce nu exista
B. durerea din gat, usturimea, raguseala, sunt de la un REflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta
am scris foarte mult despre asta pe forum, cum trebuie schimbata alimenttaia si ce trebuei de facut
C. cu radiografia SAF mergi la ORL
posibil sa fie o deviatie de sept sau rinita hipertrofica
0
03-11-2015, ora 13:57
rodykuta
Nu este medic/terapeut
rodykuta
Vă mulţumesc pentru răspuns
0
21-01-2016, ora 20:00
Cristina9879
Nu este medic/terapeut
Cristina9879
Bună ziua, am fost la doctor (orl) şi m-ia spus ca am sinuzita şi m-ia dat un tratament cu avelox dar ieri am terminat tratamentul şi încă am dureri de cat şi îmi este umflat deasupra de sprâncene
0
21-01-2016, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.. sunt mari sanse sa NU fie sinuzita
trebuei sa faci o radiografie SAF sa stii sigur ce tratezi
simptome clare a sinuzitei este o secretie verzuie urat mirositoare din nas..nas infundat...s.a
2 sa presupunem ca este sinuzita, inflamatia mucoasei in sinus, dar acea inflamatie NU trece prin os.
.si NU se umfla deasupra sprincenelor.
Deci cauza este alta.. o infectie dentara, o alergie..s.a
3 consult la stomatolog si radiogarfii la radacina dintilor ai facut??
4 sa verificat tensiunea arteriala ?pulsul?
0
21-01-2016, ora 21:41
Cristina9879
Nu este medic/terapeut
Cristina9879
Va mulţumesc
0
21-01-2016, ora 21:43
Cristina9879
Nu este medic/terapeut
Cristina9879
Nu am fost la stomatolog dar am un dinte la care m-ia picat plomba recent poate sa fie din cauza asta ? Am dureri de cap şi de maxilar şi simt ca nu pot sa respir bine pe nas
0
21-01-2016, ora 21:45
Cristina9879
Nu este medic/terapeut
Cristina9879
Când am fost la radiografie doctorul de acolo m-ia spus ca îmi este afectat sinusal drept dar medicul a spus ca pe radiografie nu vede nici unde sinuzita
0
21-01-2016, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa ei filumul de l aradiografie SAF sa.l vada si alt medic ORL
trebuei sa mergi la stomatolog sa vada daca acel dinte nu are infectie si la radacina lui
daca dintetele este de sus, de sub sinus..e si mai complicat...
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •