Va spun sincer ca imi urăsc părinții din suflet

30-08-2018
YtJef
Nu este medic/terapeut
YtJef
Salut!

Nu vreau sa pun o intrebare doar vreau sa ma calmez si sa va spun cateva lucruri despre viata mea de cacat.

Mai pe scurt ma cert cu "tata" (nu pot sa il consider asa ceva).Mă bat cu el iar mama sta ca proasta si ii ia apărarea.

Cateva pararei despre asta? Am eu una : dezastru...

In fine un mic sfat despre cum mai pot rezista 2 ani de zile cu prăpăditul asta in casă? Si apropo, în ciuda acestor lucruri nu, nu o dau in depresie.Nu merita sa imi consum resursele pe un astfel de nenorocit. Hehe norocoși oamenii care au părinți buni. Oricum nu o să mă compar niciodată cu un asemea monstru si imi pare bine ca nu sunt copilul lui adevărat.
3 comentarii
1
30-08-2018, ora 23:06
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu, tu nu esti asa!
Iar viata ta este ce vei decide TU sa faci cu ea.
Gandeste-te nu la cei doi ani ci ce se va intampla peste cei doi ani. Acela este scopul tau.
Nu lasa furia sa te consume, esti mai mult decat atat.
Nu a fost optiunea ta sa se intample asa, dar este optiunea ta sa nu mai fie la fel. Este vorba doar de timp, si el trece, si esti din ce in ce mai aproape de ceea ce iti doresti.
0
30-08-2018, ora 23:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Felicitări pentru curajul de a ne împărtăși durerea ta.
In primul rand ideile tale nu trebuie să coincidă cu ale tatălui tău.
Faptul că nu e bine tatal biologic poate sa fie o problema dar sunt mute date care lipsesc aveți vârste diferite, sistem de valori diferite așteptări.Mai da detalii de ce ii urăști așa mult?
0
01-09-2018, ora 14:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu dai detalii de ce s-a ajuns la o asemenea situație în care primează forța pumnului și nu argumentele.
Nu spui nici ce vârstă ai ca să-nțeleg de ce e nevoie să trăiești doi ani în scandaluri.
Oricare ar fi motivele nu așa se reacționează. Generațiile diferite au moduri de gândire și de percepție diferite, pentru că și experiența de viață e alta. Dar asta nu înseamnă că disensiunile se rezolvă cu pumnul.
Nu înțeleg etichetarea mamei, unde-i respectul față de un părinte? Păi dacă pe propria mamă care te-a născut și crescut o faci proastă, cum să mai cred că ai dreptate în ce spui? Părinții mai fac și greșeli față de copiii lor, dar ce-ar înseamna ca toți copiii să sară la bătaie la părinți când greșesc și să-i mai și jignească...
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.