Virusi si bacterii

21-01-2007
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Stimate Doamne si Domni,
Stimati Medici care raspundeti la aceste mesaje.
Sunt sanatoasa, voinica si optimista. Insa ma supara ceva.
In 2000 in timpul unei sesiuni am facut febra, aveam caile nazale astupate si stare generala deplorabila. Am fost la medicul facultatii (din Bucuresti). Acesta m-a analizat si mi-a spus o istorie pe care o tin minte pana acum. Medicul nu l-am mai regasit din acest motiv caut raspuns la Dvs.
Desi eram racita cobza si abonata la Bixtonim (pt cine nu stie - picaturi de nas), medicul mi-a spus ca eu NU am raceala. E o forma de manifestare a organismului la un virus intern, pe care medicina actuala nu stie sa-l eradice. Mi-a dat 3 tipuri de medicamente DAR nici un antibiotic. Mi-a spus atunci ca ceea ce am eu nu se trateaza cu antibiotice, nici cu picaturi de nas.
...
Mi-a trecut asa zisa raceala. Au trecut vreo 3 ani. In primavara lui 2005 am facut o criza asemanatoare. M-am internat la Coltea. Internat e un fel de a spune caci n-am stat acolo deloc. Tratamentul pentru toate pacientele (indiferent de afectiune) era acelasi - pastile si injectii. Injectiile mi le puneam singura, apoi am aflat ca erau antibiotice foarte puternice. Dupa o gramada de analize doctorul m-a tras in coltisor si mi-a spus "ai rino-sinuzita alergica" pe care o putem trata la 300 euro/sesiune. Sesiunea consta in injectii in nas si in buca. Daca nu ajuta sigur - se repeta. La intrebarea "la ce sunt alergica" mi-a spus ca la toate. Am plecat de acolo fugind, suparata foc pe mestesugarii care "lecuiesc" cu antibiotice. Mentionez ca atunci n-am luat nici un alt medicament suplimentar, antibioticele m-au pus pe picioare. Si probabil si supararea pe acel minunat "afacerist" de medic.
Bineinteles ca boala mi-a revenit. Am avut perioade in care timp de peste 8 luni in continuu imi curgea nasul, fara dureri de cap, fara alte semnalmente.
In toamna lui 2006 in am fost iarasi la medic, sa vad daca ma pot trata, alt medic, clinica privata. Am urmat o alta repriza de antibiotice si spray de nas. Apoi am facut si aerosoli. Peste o saptamina robinetul (nasul) iarasi a inceput sa curga.
In primavara lui 2007 am fost la Spitalul Universitar, caci am auzit ca e cel mai bun. Bineinteles ca la ORL. Iarasi radiografie a sinuzitelor, iarasi rino-sinuzita cronica. Iarasi antibiotice, iarasi spray, iarasi pastile care sa ajute sa expectorezi ce s-a acumulat in plamani. Am fost si mi-am facut si analizele la alergolog. CULMEA!!! NU SUNT ALERGICA la nici unul din factorii care provoaca curgerea nasului :-) Mai mult de atat. Dupa ce mi-am facut testele de alergie si am facut prima "cura de antibiotice" am mers iarasi la medic sa vad ce spune. Mi-a facut o reteta. Prima - aerosoli, a doua - pastile de expectorare, a treia - ceva. Acel ceva nu l-am gasit in nici o farmacie (am fost pe la 6) si am intrebat ce e ?! :-)) Era un antialergic pentru copii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Desi unii dintre voi sunteti medici, NU va pot exprima supararea mea!!!
Toti suntem intr-o masura oarecare necunoscatori. Dar bataia de joc de pacienti (apropo, total necunoscuti) este de toata jena.

De ce va scriu. Am servetele la mine tot timpul. Imi curge nasul, tusesc si expectorez. M-am saturat.
Incep sa cred ca medicul (primul, ala din 2000, al facultatii) era unicul care avea habar ce se intampla in lume. El mi-a spus ca exista un virus cu care medicina contemporana nu se poate lupta. Un virus (sau bacterie) care se plimba prin corp si desi celelalte organe nu reactioneaza in nici un fel - mucoasa nazala se "lupta" cu acesta si incearca sa elibereze substanta pentru a-l nimici (lucru care este imposibil). Mi-a spus ca antibioticele nu-l afecteaza. Ci daca iau antibiotice acestea la un moment dat o sa afecteze alte organe. Logic. Mi-a spus sa caut medici buni ca in Romania cu siguranta exista. Ca exista medicamente care sa opreasca sau incetineasca dezvoltarea virusului. Ca anume din cauza acestui virus multi (mai ales batranii) mor in somn. In timp (din cauza ca ai tot timpul nasul astupat) scade capacitatea plamanilor, pana...
Teoria pare logica. Desi neplacuta.
Medicii la care am apelat nu au stiut sa ma lamureasca. Am 26 ani. Nu ma gindesc la moarte, dar imi doresc foarte mult sa fac un copil. "Raceala continua" este unica problema de sanatate pe care nu mi-o pot explica.
Exista vre-un sens, vre-o farima de adevar in ce mi-a spus atunci medicul?! Ma puteti ajuta ?! Exista vreo persoana care are habar de ce zic eu ?!
Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj si astept un raspuns, chiar daca este un banal NU. Va multumesc.
(datele de mai sus sunt toate reale si prezentate cronologic, nu are sens sa mint sau sa inventez)
9 comentarii
0
21-01-2007, ora 00:00
dr-soare
Nu este medic/terapeut
dr-soare
Folositi vitamina C fiole facand cure de 10 fiole pe luna, trei cure ( cate 2 fiole intravenos la 2 zile (sa mancati ceva inainte)
Transferati cate 1-2 filoe de vitamina C intr-o sticluta cu picator si zilnic de 3 ori, puneti cateva picaturi de vit C in fiecare nara.
BRONHOVAXOM 30 cps - cate 1 cps dimineata inainte de masa, cure de 10 zile cu 20 zile pauza (trei cure)
IRS 19 spray nasal- cate 1 puf la fiecare nara(se aspira pana in faringe) de 2 ori pe zi
La vara daca aveti ocazia sa mergeti pe litoral va recomand sa inspirati pe nari, eliminand apoi pe gura, zilnic de cateva ori apa din mare.
In ce priveste un presupus virus fara leac, ma gandesc ca fiind studenta acel medic s-a gandit la, , Mononucleoza infectioasa" sau, , Boala sarutului".Acest tip de afectiune poate fi depistat prin analize de sange. Puteti incepe cu o Hemoleucograma si daca in aceasta apar monocitele crescute (monocitoza).
Dr Soare
0
22-01-2007, ora 00:00
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Voi incerca sa fac investigatiile mentionate, sa vad daca am "boala sarutului". Intr-un sens anume, sunt sigura ca il am :-))
Va urez o saptamina cat mai frumoasa si inca o data: Multumesc.
Numai Bine.
0
02-02-2007, ora 00:00
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Boala sarutului? Si deci nu sa ma sarut ca poate iau si eu ? :D
Si Adriana, nu am inteles faza cu "in primavara lui 2007" :)) - te gandesti la viitor? Momentan suntem in Feb 2007 si totusi e iarna :p
0
02-02-2007, ora 00:00
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
:-)
S-ar putea deja sa o ai, si sa nu stii :-))
Nda, cu 2007 intr-adevar am dat-o in bara. A fost 2006. Sorry. Oricum, e o chestie care se tine scai si m-am saturat de "bolit".
La cum ma simt. insa, cred ca o sa existe si o primavara 2007, petrecuta la ORL. Sau mai degraba imi fac curaj sa fac vitamina C intravenos. Inca nu am curajul. :-)
0
02-02-2007, ora 00:00
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
da si mie adresa ta d mail sau id de ym ca poate mai vb acolo.. ;) poate imi spui si mie din experienta ta
0
16-02-2007, ora 00:00
lenus
Nu este medic/terapeut
lenus
Si eu am o sinuzita cronica ce ma chinuie de ani de zile, indiferent de anotimp, dar mai ales toamna si primavara.Vreau sa intreb daca treatment de imunizare cu luivac este bun, si daca merita sa cumpar un aparat de aerosoli.Ce fel de medicamente sa pun il el si ce schema de tratament sa aplic?Nu mai vreau antibiotice, m-am lamurit, in sinuzita cronica nu au nici un efect, decat temporar.O sa fac si eu cum a zis dl.Soare, cu Vit.C, dar vreau sa-l intreb si de aerosoli, daca e bine sa fac si cum.
0
16-02-2007, ora 00:00
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Salutare "lenus"
Nu are sens sa cumperi un aparat de aerosoli. Il gasesti la orice medic ORL. Parerile cu privire la aerosoli sunt impartite. Medicul mi-a recomandat atunci 10 sedinte. La mine a functionat... pe termen scurt... Totusi, am discutat cu oameni carora le-a ajutat.
Cel mai bine si intr-un fel cel mai placut e sa te bucuri de aerosoli pe litoral. Dimineata devreme, la rasaritul soarelui, sa te plimbi pe malul marii. Eventual sa faci gargara cu apa salina (sau tragi pe nas dai pe gura). Unul din medici mi-a spus ca poti sa "reproduci" un efect similar acasa, daca pui sare de mare intr-un pahar cu apa calduta. Apa trebuie sa fie doar un pic sarata (ca in mare). Poti sa incerci. Despre aerosoli... te duci la orice ORL-ist, acesta iti prescrie reteta cu fiolele care se folosesc la aerosoli, si apoi revii la medic pentru a pune inspira la aparat... Mai multe sper sa-ti poata spune medicii. Succes si sanatate!
0
22-03-2007, ora 00:00
stefanx
Nu este medic/terapeut
stefanx
Iata istoria mea cu sinuzita:
Simptomele: dureri de cap, nas infundat, raceli dese.
Remediul:
-operarea deviatiei de sept de catre dr. Sarafoleanu - a redus mult simptomele dar nu le-a eliminat; deviatia de sept e un factor agravant al sinuzitei pentru ca septul deviat poate obstructiona sau ingusta mult accesul la sinusuri, favorizind inflamarea lor; multi oameni pot avea deviatie fara sa fie vizibila.
-spalaturi (1-2 ori) cu apa cu sare in nas (se ia o cana de apa calduta amestecata cu putina sare grunjoasa (ca sa fie neiodata) si se trage pe nas din pumn; Apa se sareaza ca sa aiba o salinitate asemanatoare cu a singelui, daca nu e sarata (sau prea sarata) va afecta mucoasa. E o treaba foarte logica: desi pe nas tragi o gramada de praf, nu te speli niciodata inauntrul lui, in timp ce spalatul pe fatza e considerat elementar de oricine. Aceste spalaturi eu le fac zilnic pentru perioade scurte daca simt ca simptomele revin, teoretic ar trebui sa le fac mereu dar mi-e lene.

Nu garantez dar poate ajuta, dureaza 5 minute si de stricat nu are cum.
0
14-07-2014, ora 18:12
Allyblue
Nu este medic/terapeut
Allyblue
Am un baietel de 5 ani si 18 kg. De curand am achizitionat un nebulizator. Are un stafilococ auriu si momentan rosu in gat si temperatura. 1. ce ii pot da folosind aparatul de aerosoli pentru stafilococul din gat sau/si nas (circula). 2. dar pentru rosu in gat ce pot folosi? Fiola de acc are 3 mililitri. Cat trebuie sa pun? si ceai cald de musetel cat? Cat timp trebuie sa facem aerosoli? 3. Putem administra si altfel de tratament in acelasi timp? Pentru scaderea temperaturii sau altceva, cum ar fi ketof? multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar alergiile?
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Afecțiuni cauzate de aerul condiționat
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  •