Vreau sa ma las de alcool

18-03-2018
Andrei1968
Nu este medic/terapeut
Andrei1968
Buna ziua,
Am 49 de ani si sunt alcoolic.
Beam 2, 5 litrii bere in fiecare seara.
Acum am 36 ore de cand nu am mai baut alcool. Vreau sa reusesc sa ma las pentru totdeauna. Va rog ajutatima cu adresa Alcoolicilor Anonimi din Targu Mures.
Andrei
11 comentarii
0
18-03-2018, ora 12:31
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În incinta Clinicii de Psihiatrie II din Tărgu Mureş au loc întâlnirile Asociaţiei Alcoolicii Anonimi „Bufniţa”.

Luați legătura cu spitalul, SECȚIA CLINICĂ PSIHIATRIE II
SPITALUL CLINIC JUDEȚEAN MUREȘ
P-ța Bernády György, Nr. 6 540072, Tîrgu-Mureș, Mureș, 0265-215.13, 0265-230.001
0
18-03-2018, ora 12:42
Andrei1968
Nu este medic/terapeut
Andrei1968
Multunesc, si sa stiti ca au mai trecut 2 ore fara alcool. Vreau sa reusesc si sa am din nou o viata fara acest viciu.
1
18-03-2018, ora 13:36
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E foarte importantă motivația. Eu de obicei recomand medicație+ evaluare psihologică+terapie individuală și abia după aceea participarea la grupuri de alcoolici. Pentru că mergând direct acolo, și tot auzind vorbindu-se despre alcool, dacă ai o structură mai fragilă, nu faci decât să-ți stimulezi pofta de alcool.
Făcând inițial evaluare psihologică +terapia individuală odată cu medicația, îți găsești motivația, îți schimbi modul de gândire și percepție, îți activezi resursele psihice și psihologice aflate în stare latentă devii mai puternic în lupta cu alcoolul. Asta dacă vrei rezultate mai rapide și de durată.
0
18-03-2018, ora 13:41
Andrei1968
Nu este medic/terapeut
Andrei1968
Acum as povesti prima mea zi fara alcool, adica ziua de ieri, 17.03.2018.
Toata ziua capul mi-a stat la bere. Sa ma duc pana la magazine si sa cumpar o sticla mare!!!
Pe la ora 13 m-am dus in dormitor sa m-am uitat la in film. Cred ca nu imi aduc aminte.
La ora 15 am coborat in bucatarie si am gatit in peste la cuptor cu mult sos de usturoi, ceea ce mi-a indus o somnolenta si am urcat din nou in dormitor la o noua tura de televizor. Am si atipit in pic si m-am trezit leoarca de ud si cu o sets cumplita. Baut vreo 3 pahare de apa. Setea nu mi se potolise si atunci am decis sa mananc o portocala. Dintr-o portocala sau facut 5. Asta era pe la ora 18, apoi am continuat sesiunea de filme. In sfarsit se facuse ora 20 si magazinul din sat de unde puteam sa-mi procur bere inchise.
Setea ma rodea groaznic asa ca am continuat cu portocalele. In sfarsit pe la ora 23 am adormit.

Azi dimineata iar m-am trezit transpirat. M-am dus pana la magazin de unde am venit cu o sacosa de portocala, NU Cu prietenul meu "doza mare de bere".
Am baut o cafea fierbinte dupa care m-am apucat de spalat vase. Am scris pe acest forum si credit ca de atunci am accesat mesajul meu de 50 de ori.

Multumesc dnei psiholog pentru informatie si maine voi si apela la grupul din Targu Mures

Tinetimi pumnii sa reusesc. Voi reveni in fiecare zi aici pana ma voi simtii bine.
0
18-03-2018, ora 17:39
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Va recomand sa nu mai mancati atatea portocale sau orice alte citrice. Ele stimuleaza foamea si nu sunt recomandate in astfel de situatii.
Daca doriti sa va lasati de alcool trebuie sa intelegeti ca nu mai trebuie sa consumati deloc, niciodata, in nici o cantitate, oricat de mica, nici macar dulciuri sau orice altceva care contine alcool.
Este important sa va gasiti o ocupatie care sa va tina mintea ocupata cu altceva. Statul la televizor este cea mai nepotrivita solutie.
Oricum, daca discutati cu un psiholog specializat in dependenta de alcool veti invata multe alte lucruri pe care puteti sa le faceti ca sa depasiti situatia.

Succes! Se poate!
0
18-03-2018, ora 18:13
Angela.Mld
Nu este medic/terapeut
Angela.Mld
Buna seara am 31 ani si de 9luni ma lupt cu ameteli puternice si atacuri de panica am facut analize si mi a iesit o lipsa mare de fer am facu trei lu i tratament cu maltofer si cavinton 6 luni dar ametelile nu dispar am facut analize dinou si sunt bune am facut si ecograf abdominal si sunt bine dar ametelile nu dispar ce sa fac medicu neorolog mi a recomandat remene ce sa fac nu mai suport mie frica sa ies din casa si sa ramna singura acasa in acelasi timp mie frica sa nu cad si sa nu ma mai ridic am trei copii mici am mers si la orle si mia dat tratament bazal 7 zile pt ca am un lichid in urechea stanga si mi a spus ca ma apasa pe timpan si asta imi provoaca ameteli.
0
19-03-2018, ora 17:16
Andrei1968
Nu este medic/terapeut
Andrei1968
Este luni ora 17:15 si nu m-am atins de alcool!
0
19-03-2018, ora 20:59
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E minunat, dar încearcă să completezi un jurnal în care să-ți scrii motivele care te fac să renunți la alcool și care sunt beneficiile pe termen lung, pentru că tot recitindu-l capeți mai mult curaj și vezi cât ai evoluat.
Fixează ca obiectiv pe termen lung dorința de-a te lăsa de băut și vizualizează momente în care te simți bine că ai reușit.

Poate te ajută să completezi(și să le citești zilnic pentru a te motiva):

Auditul convingerilor
(dupa Robert Diltz)

Formuleaza intr-o propozitie scopul pe care vrei sa-l atingi!

Scopul meu este.SĂ MĂ LAS DE ALCOOL


Merit sa MĂ LAS DE ALCOOL (scopul).


Sunt capabil/a sa.(scopul)
Mi-este clar ce trebuie sa fac pentru a.(scopul)
(Scopul meu).poate fi atins.
Este de dorit si valoros sa.(scopul).

Intarirea convingerilor

Renunț la alcool.pentru ca.
Renunț la alcool. astfel incat.
Renunț la alcool. in ciuda faptului ca.
Renunț la alcool.daca.
Renunț la alcool.ca si.
Renunț la alcool.inainte sa.
Renunț la alcool.dupa ce.
Renunț la alcool.in timp ce.
Renunț la alcool..…………………….ca sa……………………………………………
Renunț la alcool..……………………..desi…………………………………………….

SUCCES!
1
21-03-2018, ora 18:39
Andrei1968
Nu este medic/terapeut
Andrei1968
Este 21 martie si Inca rezist. Am avut zile pline si nu am avut timp sa ma gandesc la problema mea. Se arata toata saptamana tot asa. Vreau sa-mi rezolv problema si nu o sa ma las. Timeti-mi pumnii.
0
22-03-2018, ora 14:03
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Succes!
De fapt motivația este foarte importantă. Dacă vă ghidați numai în direcția scopului pe care vreți să-l obțineți și mai lăsați nimic să vă stimuleze pofta de alcool veți reuși.
Dar atenție! Dacă veți gândi că un pahar nu înseamnă nimic, după un pahar vor mai veni și altele și stricați tot ce-ați realizat până acum.
0
28-05-2018, ora 14:27
Andreearaluca83
Nu este medic/terapeut
Andreearaluca83
Cum sunteti acum? Ati mai baut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.