Zgomot in ureche

21-08-2016
Enigel97
Nu este medic/terapeut
Enigel97
Bună ziua.
De aproximativ o saptamana simt in urechea dreapta ca un lichid, ca un corp strain sau cand merg parca imi pacane ceva in ureche.. Simt din cand in cand 1-2 secunde o durere minora.
Am fost la ORL si mi-a spus ca nu vede absolut nimic, ca nu am timpanul afectat. Mi-a recomandat BIORINIL ( spray pt nas- spundu-mi ca am o mica inflamatie si ca nu se egaleaza presiunea. Mi-a spus sa imi pun acest spay in nas 5 zile si daca nu imi trece sa revin pt un control mai amanuntit. Este a 3-a zi de tratament si nu simt absolut nicio ameliorare.
Urechea stanga nu are abs nicio problema.
De asemenea, mi-a spus ca am ff putina ceara pe timpanul urechii drepte si sa imi pun acasa apa oxigenata..
Ce imi recomandati? a mai patit cineva asa ceva? Cred ca o sa consult si alt medic...

Multumesc!!:)
2 comentarii
0
22-08-2016, ora 09:39
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Completati tratamentul cu aerosoli ( dexametazona, ser efedrinat, ser fiziologic, un vasoconstrictor) Folositi guma de mestecat pentru a putea inghiti foarte des( guma declanseaza secretia de saliva) pentru a se egaliza presiunea in trompa ce face legatura intre nas si ureche. Mai ar fi o manevra prin care va tineti astupate narile si suflati nasul( nu exagerat de puternic) - manevra Valsalva, in aceeasi idee. Faceti aerosol de doua ori pe zi, dimineata si seara.
Sanatate!
0
22-08-2016, ora 09:41
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Cel mai corect ar fi sa faceti si o audiograma pentru clarificarea diagnosticului
Apa oxigenata puneti numai daca exista ceara in ureche
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: