Zona genitala sensibila

04-08-2020
Necunoscut-ul
Nu este medic/terapeut
Necunoscut-ul
Buna seara. Dupa o analiza a secretiei...am primit rezultatul "Candida Albicans izolata"
Mi-i sa dat reteta
Ovule econazol 6 zile
Crema lomexin
Si pastile diflucan mie si sotului 3 pastile in ziua 1-4-7
Mancarimile au trecut...scurgerile la fel...doar ca de cand am inceput tratamentul zona genitala e sensibila...si la o atingere cu servetelul ma ustura...mentionez ca doar in zona vulvei...o fi o reactie la pastile? Sau nu a trecut candidoza? Nu aveam simptomul asta inainte...chiar daca aveam de cateva luni candidoza..
2 comentarii
0
05-08-2020, ora 08:53
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu mai aplicati Lomexin. Cel mai probabil ca de la el este iritatia. Folositi cateva zile o crema hidratanta (Cetaphil sau CeraVe).
0
07-08-2020, ora 15:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important sa ai rabdare si sa asculti de sugestiile medicului. Daca problema persista, consulta in primul rand din nou medicul, nu solicita sfaturi pe net. Acum ai avut noroc ca a raspuns un medic insa nu e mereu asa.

Ca psihosexolog observ in cabinet cazuri de dureri la contactul sexual ce au in comun un tratament initial pentru candidoza ce a dus la o sensibilitate locala, ce apoi a fost exagerata printr-un mecanism psihic. Asa ca rabdarea si buna comunicare cu medicul (si eventual cu un psihosexolog daca sensibilitatea nu dispare) sunt elemente importante.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •