Zona genitala sensibila

04-08-2020
Necunoscut-ul
Nu este medic/terapeut
Necunoscut-ul
Buna seara. Dupa o analiza a secretiei...am primit rezultatul "Candida Albicans izolata"
Mi-i sa dat reteta
Ovule econazol 6 zile
Crema lomexin
Si pastile diflucan mie si sotului 3 pastile in ziua 1-4-7
Mancarimile au trecut...scurgerile la fel...doar ca de cand am inceput tratamentul zona genitala e sensibila...si la o atingere cu servetelul ma ustura...mentionez ca doar in zona vulvei...o fi o reactie la pastile? Sau nu a trecut candidoza? Nu aveam simptomul asta inainte...chiar daca aveam de cateva luni candidoza..
2 comentarii
0
05-08-2020, ora 08:53
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu mai aplicati Lomexin. Cel mai probabil ca de la el este iritatia. Folositi cateva zile o crema hidratanta (Cetaphil sau CeraVe).
0
07-08-2020, ora 15:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important sa ai rabdare si sa asculti de sugestiile medicului. Daca problema persista, consulta in primul rand din nou medicul, nu solicita sfaturi pe net. Acum ai avut noroc ca a raspuns un medic insa nu e mereu asa.

Ca psihosexolog observ in cabinet cazuri de dureri la contactul sexual ce au in comun un tratament initial pentru candidoza ce a dus la o sensibilitate locala, ce apoi a fost exagerata printr-un mecanism psihic. Asa ca rabdarea si buna comunicare cu medicul (si eventual cu un psihosexolog daca sensibilitatea nu dispare) sunt elemente importante.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.