Am un caz foarte rar ce se manifestă cu leșinuri multiple, am nevoie de sfaturi

26-11-2023
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Am o lună de zile de când nu pot să merg, încerc să mă ridic și leșin în câteva secunde sau un minut, leșin și când stau în fund și leșin și când stau în pat. Totul a început într-o zi când m-am trezit cu durere în piept dimineața și m-am dus la muncă, în drum spre muncă durerea a dispărut, iar la ora 14 a început să mă ia amețeala și să mă simt ciudat, atunci m-am pus jos și nu mai aveam putere, au sunat la salvare, dar a venit după o oră, în momentul ăla eu când am încercat să mă ridic am leșinat de multe ori și am intrat într-o criză în care simțeam ca nu mai pot respira, durere în piept, presiune și palpitații la inimă, amețeala, tremurat, nu îmi mai simțeam corpul, îl simțeam amorțit, furnicături care începeau dinspre ceafă până în creștetul capului, am ajuns la spital și acolo mi-au făcut toate analizele de sange, conectat la ekg 12 zile non-stop, mi-au făcut echocardiograma, îmi verificau ritmul cardiac din 3 în 3 ore cu un aparat care nu mai știu cum se numește, tensiunea mea era foarte scăzută, eu încă leșinam în prostie stand în pat, uneori bătăile inimii ajungeau la 150 pentru 1 minut și reveneau la normal după, atunci mă simțeam tare rău, același simptome ca prima dată, mi-au zis ca nu am anemie, ca nu fac preinfarct, ca n-am probleme la inimă ca toate analizele mele și echo sunt perfecte, în final dupa aproape 2 săptămâni au zis ca s-ar putea sa am sindromul POTS, dar acest sindrom se manifestă doar când încerci sa te ridici din șezut in picioare, nu sa leșini și când stai în pat, îmi simt corpul foarte slăbit, mi-au dat drumu acasă după 2 săptămâni ca în ultimele 2 zile am fost ok și am putut sa ma duc până la baie singur, în momentul când am ajuns acasă am leșinat iar și m-au luat toate stările de la capăt, m-au pus în pat și într-un final m-am calmat, după 2 zile au sunat la salvare pentru ca iar am avut aceeași criză ca prima dată și simțeam ca nu mai pot respira ca și cum cineva mă strânge de gât ….si același simptome. A doua oara am fost la alt spital unde aceștia mi-au făcut CT la cap, analize de sange și m-au conectat la ekg, după 10 ore mi-au dat drumul și mi-au zis ca se poate sa am cum au zis primii de la spital sindromul POTS, am juns acasă iar după 5 zile iar, aceeași poveste, din nou la spital, câteva ore iar acasă, eu tot nu puteam să stau în picioare după 20+ de zile, transportul meu a fost făcut cu ambulanța, iau medicamentele : midodrina, ivabradine și sare de o lună de zile și nu mă ajută de loc, am fost la spital privat la cardiolog, iar după la neurolog, Cardiologul mi-a zis ca în urma analizelor făcute la spital el crede ca problema mea e la sistemul autonom nervos și mi-a sugerat un coleg de al lui nr 1 în UK și onorat / medaliat la cambridge, momentan la el urmează să mă duc în 12 zile ca era full cu programări, între timp am fost la neurolog și mi-a zis ca nu crede ca am probleme neurologice, dar totuși sa încerc sa fac un RMN la creier, EMG și nerv conductions asta după ce l-am plătit în 15 minute cu 300 de lire
13 comentarii
0
26-11-2023, ora 06:23
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Transpirație în momentele când aveam acele crize, la spitalele de stat ei nu consideră ca sunt caz grav atât timp cat n-am anemie sau sunt suspectă de infarct, dar ca nu pot să merg un metru și ca leșin pt ei e ceva normal
0
26-11-2023, ora 06:24
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Aritmie scuzați-mă, nu anemie
1
26-11-2023, ora 12:12
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
E POTS dupa ce zici tu, dar chestia naspa la POTS e ca e un sindrom, nu o boala in sine, si trebuie cautata cauza.

Din nefericire, nu prea sta nimeni sa caute cu migala, cand aud de POTS te trimit acasa si zic ca n-au ce sa faca.

Ce mai poate sa dea POTS sunt bolile autoimune, apneea in somn, vasculitele, sindromul de long covid, herniile hiatale si sindromul de apertura toracica. Pentru astea m-am dus eu sa ma testez, si la mine ar fi din cauza apneei in somn. Plus o disfunctie vestibulara.
0
26-11-2023, ora 14:36
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Am văzut deja 2 specialiști în POTS, ambii mi-au zis ca e probabil sa am acest sindrom, dar eu am prea multe simptome doar pentru POTS și ei mi-au sugerat să caut și alta cauza, cum am scris POTS se manifestă doar când încerci să te ridici din șezut în picioare, problema la mine e ca eu leșin foarte mult și când stau în pat, multe din simptomele mele nu și le explică la sindromul POTS. Mulțumesc oricum pentru comentariu
0
26-11-2023, ora 15:24
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
E mai mult decat puls ridicat cand stai in picioare. E practic disautonomie POTSul.

Asta inseamna ca mai implica si alte simptome pe langa, gen probleme de vedere, cap usor/greu, probleme de echilibru, oboseala, dureri de cap si cate si mai cate.

Faza e ca nu e o boala in sine, e un simptom al unei boli/disfunctii. Aia e marea problema. Asa, orice medic cardiolog/neurolog poate sa te diagnosticheze cu el luandu-ti pulsul din sezut apoi din picioare. Tratamentul in sine e problema.

Iti doresc mult succes, daca dai de ceva sa te ajute da-mi un mesaj daca ai chef, aici pe forum nu prea o sa gasesti multe raspunsuri in afara de sfaturi de tratament cu antidepresive, din pacate.
0
26-11-2023, ora 16:59
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Eu tot refuz să cred ca am sindromul asta, sa stau deja de o lună la pat, e ca și cum sunt paralizată, cum ți-am zis când am fost la 2 doctori in sindromul asta mi-au zis sa mai fac investigații ca nu e 100% POTS, deci ce sa zic acum?
0
26-11-2023, ora 17:07
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Pai, aia e smecheria. Ca e un sindrom, nu o boala.

Mna, mai trebuie sa mergi sa te cauti, cam asta e tot ce e de facut. Hormoni, tiroida si ce mai e.

Eu am gasit cauza la mine, era de la apnee in somn, cum ti-am zis, si de la o vasculita. Dar am avut mult de umblat, si a fost foarte anevoios drumul.
0
26-11-2023, ora 17:56
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Păi și tu ai același sindrom ?
0
26-11-2023, ora 17:58
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Dap
0
26-11-2023, ora 18:21
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Da, dar presupun ca tu ai putut sa mergi cat de cat, nu ca mine sa nu pot sa ma ridic din pat, am mai vorbit cu 2 persoane cu sindromul asta, dar tot asa ele puteau sa meargă, să-și facă activitățile …
0
26-11-2023, ora 18:28
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Cu foarte mare greu, abia puteam sa fac cele mai simple lucruri, stiu si eu cum e mizeria asta.
0
22-02-2024, ora 16:15
Daniel197501
Nu este medic/terapeut
Daniel197501
Buna ziua Cristian98, prin aceiași problema trec si eu cu copilul meu, este o domnișoară in vârstă de 14 ani, in ultimul timp mi-a lesintat de 5 ori într-o săptămâna, aceleași drumuri spital, acasa, vreau sa stiu dumneavoastră ati rezolvat ceva, si cum, sau un nr de telefon!
Va mulțumesc
0
24-02-2024, ora 16:11
Cristian98
Nu este medic/terapeut
Cristian98
Eu încă n-am rezolvat nimic, același rahat, trebuie să vedeți în momentul în care leșină să îi luați tensiunea arterială ( poate să fie de la tensiune scăzută ) anemie …. Multe chestii, ce simptome are ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • Starea de leșin - cauze, cum o recunoști, sfaturi, tratament
  • Ce se întâmplă atunci când leșinăm? (studiu)
  •