Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 116 117
2
11-11-2021, ora 14:11
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
AntiTg nu depind de intreruperea trat. de substitutiie, sunt markeri de autoimunitate cu un mecanism de activare insuficient cunoscut in prezent, se pot activa la tot felul de stimuli afara de Tg, de ex. artrita. Valorile prezentate nu sugereaza boala maligna activa, mai ales cu Tg nedetectabila.. Eventual un trend crescator sugestiv, mai mare ca 10, ar putea ridica suspiciuni.
0
11-11-2021, ora 14:17
Balena15
Nu este medic/terapeut
Balena15
Va multumesc frumos! O zi minunată! Chiar m-am linistit.
0
12-11-2021, ora 14:49
Balena15
Nu este medic/terapeut
Balena15
@blutux revin cu o erată din partea laboratorului. Se pare ca TG (care ar trebui să fie <0.04 la pacienții atiroidieni) este de fapt 0.16. Este prima dată de la operatie (in 4 ani) când TG nu este <0.04. Oare si aceasta este o interferență cu celelalte afecțiuni? Imi cer scuze pentru deranj. Si va multumesc!
1
12-11-2021, ora 16:54
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nu e nici o interferenta, Tg e markerul tumoral surogat si tintele tratamentului le-am amintit poate pentru a zecea ora pe pagina anterioara. Oricum, laboratorul nu are voie sa interpreteze rezultatele, medicul o face. Iar tot ce vreti sa stiti e scris de mai multe ori pe forum.
0
26-11-2021, ora 19:58
Nicoll ettaa
Nu este medic/terapeut
Nicoll ettaa
Buna.. urmaresc de ceva vreme acest forum si as avea o intrebare.. Daca se poate sa imi raspunda cineva.. In urma cu doi ani, am facut niste analize din cauza hiperhidrozei.(Trimisa de doctorul de familie) Am mers cu rezultatul la un medic endocrinolog si raspunsul lui a fost. “Nu ai probleme cu glanda tiroida” si a spus sa imi fac analizele pentru vit.D.Nu m-a palpat, nu mi-a facut eco.. Ca in urma cu o luna.. sa merg din nou la un control de rutina.. si sa imi spuna ca am cancer tiroidean.. Am fost la 3 medici.. toti au spus asta. Am fost programata pentru punctie.. dar mi-a spus ca nu are sens sa o faca pentru ca nu scap fara operatie.. glanda mea fiind compromisa.. In data de 13Dec. Sunt programata la Cluj pentru operatie.. Ce vreau sa intreb e urmatorul lucru.. in aceste analize pe care le atasez.. se vede ca e o problema? Sunt primele analize..adica cele de acum doi ani.. Sunt foarte frustrata pentru ca am ajuns in situatia asta.. mai ales daca doctorul se uita si la mine mai mult de 2minute.. Atat a fost consultatia, a dat cu ochii pe hartie si m-a trimis la plimbare..


TSH (hormon hipofizar tireostimulator bazal)...

3, 3500 μUI/mL (0, 27 - 4, 20)

3, 3500 mUI/L (0, 27 - 4, 20)


FT4 (tiroxina libera)...

1, 48 ng/dL (0, 93 - 1, 70)
19, 05 pmol/L. (11, 97 - 21, 88)

Sper ca am scris corect..
Multumesc,
0
20-12-2021, ora 13:52
Anema
Nu este medic/terapeut
Anema
Bună ziua

Blutux, revin cu noi informații privind starea mamei mele in varsta de 56 de ani, diagnosticata cu boala Basedow si rugamintea de a ma ajuta cu o parere. Ea a facut tiroidectomie totala in urma cu o luna si acum a venit raportul de investigatii anatomopatologice. Multumesc frumos!

Diagnostic HP: 1) Carcinom papilar sclerozant difuz multifocal LDT: focar dominant neincapsulat 0, 7/0, 7 cm si microfocare subcentimetrice si inframilimetrice, arii de invazie marginala, invazie limfovasculara si perivasculara, multiple arii de invazie limfatica intraparenchimatoasa LDT;
2) Parenchim de fond anizofolicular cu epitelii cubice si plate (Boala Basedow cu retractie marcata posttratament cu ATS) ;
3) Mici cuiburi celulare solide intraparenchimatos LST si un grup celularcu aspect sugestiv de hiperplazie de celule "C" ;
4) Fragment glandular PT subcapsular LDT, aflat perivascular la nivelul unui front de invazie tumorala capsulara.

Stadialitate postchirurgicala PT: PT3BM
Stadialitate postchirurgicala PN: PNX
Stadialitate agregata ST: ST2
Alte date de tip prognostic: R1, LV1.
1
20-12-2021, ora 19:21
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Acelasi raspuns valabil pentru orice forma agresiva si extinsa de carcinom papilar care apare tot mai des: este o forma agresiva de carcinom papilar, extins cel putin local, cu invazie multipla, in consecinta trebuie tratat si urmarit agresiv.
0
23-12-2021, ora 18:10
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Sunt operat de tiroida de 5 ani.Iau vitamina D3 siK2 (un singur comprimat-D3=2000UI si k2=75).Dupa o jumatae de ora de la administrare am inceput sa am palpitatii.Am facut cateva analize:
TSH=0, 035 interval -0, 4 - 4.
FT4=1, 26 interval - 0, 8-1, 9
PTH =25, 9 interval 11-67
Calciu seric total = 10 interval 8, 7-10, 4
Calciu ionic seric=4, 04 interval 3, 48-5, 17
Eram pe euthyrox 125 -5zile si 112, 5-2zile.Am scazut la 112, 5-7zile dar palpitatiile nu au incetat.Acum am saczut doza la 100 si tot mai apar acele palpitatii dimineata imediat dupa ce iau euthyrox dup care dispar dupa1 ora si reapar dupa ce iau vitaminele
0
03-01-2022, ora 20:36
Byanco
Nu este medic/terapeut
Byanco
Buna seara, Vin și eu cu o rugăminte dacă se poate.Mi-am făcut analizele pentru ca săptămâna viitoare trebuie sa merg la control și ele arată așa TSH (hormon hipofizar tireostimulator bazal
0, 1240 mUI/L
(0, 5500 - 4, 7800) Limita minima de masurare: 0, 0080 μUI/mL (mUI/L)
(ser, Chemiluminiscenta)
FT4 (tiroxina libera)...
1, 40 ng/dL (0, 89 - 1, 76) 18, 02 pmol/L (11, 45 - 22, 65)
Limita minima de masurare: 0, 10 ng/dL (1, 3 pmol/L)
(ser, Chemiluminiscenta)
Ac. anti tiroglobulina...
4, 3 UI/mL (< 4, 5) Limita minima de masurare: 1, 3 UI/mL
Schimbare de interval biologic de referinta incepand cu 08.07.2021!
(ser, Chemiluminiscenta)
Tiroglobulina...
< 0, 04 ng/mL (3, 5 - 77, 0) 15/11/2021 <0, 04 Test de confirmare: coeficient de recuperare:106.5 % (70 -
130%)
Dupa tiroidectomia totala, in cazul pacientilor cu carcinom tiroidian diferentiat, nivelul de tiroglobulina trebuie sa fie nedetectabil (<0, 04 ng/mL), valorile de peste 0, 04 ng/mL
fiind un indicator al persistentei sau recurentei bolii.
(ser, ECLIA)#care sa fie cauza cresterii Ac anti tiroglobulina?in data de 15.11.2021 era 3, 0 UI/mL (< 4, 5).Multumesc frumos!
1
03-01-2022, ora 21:18
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Variatia e nesemnificativa, poate fi din multe cauze, inclusiv a aparaturii de masurare, cel mai probabil fara legatura cu boala, dar trebuie urmarit trendul periodic pentru siguranta.
0
27-01-2022, ora 14:39
Elena.st
Nu este medic/terapeut
Elena.st
Buna ziua, cineva operat la domnul doctor Smarandache Romeo? Ceva pareri despre domnul doctor- sunt programata pentru operatie la Parhon la inceputul lui februarie
0
16-06-2022, ora 18:35
Maya.22
Nu este medic/terapeut
Maya.22
Buna ziua,

In luna aprilie am fost operată de un nodul tiroidian.

Rezultatul biopsiei este următorul:

1) Adenom folicular, LST parțial transformat chistic posthemoragic, cu epitelii hiperplazice de tip hiperfunctional și arii microfoliculare cu celularitate de tip oxifil, hemoragie, siderofagie, arii de metaplazie adipoasa intralezional, capsula focal îngroșată prin scleroza subcapsulara, fara aspecte de invazie capsulara sau limfovasculara.

2) Adiacent lobului piramidal, s.a identificat un limfoganglion cu aspect reactiv.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
0
25-08-2022, ora 19:00
Flomel
Nu este medic/terapeut
Flomel
Buna ziua!Mama mea se va opera de tiroida la Elias. Ma puteti ajuta cu o idee de preturi pt chirurg, anestezist, asistente?multumesc anticipat!
0
01-09-2022, ora 11:15
AlinaPaula
Nu este medic/terapeut
AlinaPaula
Bună ziua, tuturor!

In primul rand mulțumesc tuturor pentru informatiile utile, in special lui blutux.

Am citit foarte multe pagini din acest topic, dar poate nu am dat eu de acest subiect.

Pe 16 septembrie am programare la operatie.

De 7 ani am descoperit că am hipertiroidism și o gușă multinodulara. Dacă la început erau ușor vascularizați nodulii, acum sunt puternic vascularizați și au crescut, plus TSH-ul care in martie era 0.005 si acum este 2.091, intervalul este 0.38-5.33. Mi-a mărit doza de Tyrozol pentru a creste TSH-ul.

Când am fost la consultație mi-a spus că trebuie să iau Lugol cu 2 săptămâni înainte, trebuie să întrerup Tyrozolul?
0
15-09-2022, ora 08:14
AlinaPaula
Nu este medic/terapeut
AlinaPaula
Buna ziua, din nou!
Nu am primit răspuns la întrebarea mea, dar intre timp am fost chemată mai devreme la operație, așa că fac o săptămână de atunci.

As vrea doar să vă las un sfat, poate ajută pe cineva: in cazul in care apare vreo zonă inflamata, tare, dureroasă, roșie sau alte modificări și nu sunteți in același oraș cu medicul care v-a operat, ați putea face pentru diagnostic o ecografie de părți moi, care vă poate spune dacă este o acumulare de lichid (serom), un cheag de sânge sau doar o inflamație (cum a fost în cazul meu).

Multă sănătate tuturor!
0
22-09-2022, ora 18:49
darius2
Nu este medic/terapeut
darius2
Pt blutux
Operat in 2016 dr Ghemigian analize din6 in 6 luni totul bine pina azi cind a venit ultimele rezultate

TG-0, 09
Anti-Tiroglobulina <10
T3-1, 7
T4-135
TSH 1, 3
Mentionez ca nu am luat iod
Cu mult respect si consideratie pt tot ceea ce faceti
Multumesc
Ma ingrojoreaza TG-0, 09
0
23-09-2022, ora 17:59
darius2
Nu este medic/terapeut
darius2
Pt blutux

Am repeat analiza de

TG la Medlife
Rezultatul TG 0, 09

Ce parere aveti?
0
19-02-2023, ora 13:54
Op12
Nu este medic/terapeut
Op12
Buna ziua, cat a durat pana va disparut acea umflatura(edem)? Va multumesc
0
11-03-2023, ora 06:40
Florln
Nu este medic/terapeut
Florln
Salut, observ ca Dn. Blutux nu a mai comentat nimic aici de peste 1 an, as fi dorit și eu niște informații..

Mulțumesc anticipat.
0
07-04-2023, ora 00:00
didi.35
Nu este medic/terapeut
didi.35
Buna seara. Mai este cineva pe acest forum care poate sa ma ajute cu o informație?
Multumesc frumos!
Am observat ca discuțiile sunt cam vechi…
0
11-04-2023, ora 12:53
Plus2008
Nu este medic/terapeut
Plus2008
Din pacate se pare ca interesul pentru subiect s-a diminuat. Mie mi-a fost de un real si imens folos tot ce am citit aici. Daca va pot ajuta cu ceva informatii, o voi face cu mare drag!
0
22-04-2023, ora 20:36
Monska
Nu este medic/terapeut
Monska
Bună! Soțul meu este acuma internat în spital, este in a treia zi după operația de glandă tiroidă. Se simte destul de bine, doar are vocea foarte răgușită, de abia îl înțeleg la telefon și nu poate dormi întins în pat. Simte că se sufocă. Îi este groază că vine noaptea. Cei care ați trecut prin asta, poate ne dați un sfat, să ajute. Sănătate multă și Doamne ajută!
0
22-04-2023, ora 22:32
Plus2008
Nu este medic/terapeut
Plus2008
Buna, raguseala poate sa dureze ceva mai mult timp, poate si cateva saptamani, dar in cele din urma totul reintra in normal. Despre senzatiile de sufocare in pozitie orizontala, parerea mea e ca sunt mai mult induse de ideea unei incizii la nivelul gatului, nu prea ar avea un mecanism fiziologic clar...eu va sfatuiesc sa aveti multa rabdare si curaj, starile si senzatiile neplacute vor mai dura un pic, dar va garantez ca peste maxim 3 luni, doar cicatricea ii va aminti ca este operat. Multa, multa sanatate va doresc si incredere. Totul va fi bine!
0
23-04-2023, ora 06:40
Monska
Nu este medic/terapeut
Monska
Mulțumesc din suflet pentru răspuns și încurajări! Doamne ajută!
0
25-04-2023, ora 10:00
Nicoleta0405
Nu este medic/terapeut
Nicoleta0405
Buna ziua!

Pentru cei ce au avut deja operatie de tiroidectomie totala, unde ati facut-o, la ce medic? La Parhon programarile se fac incepand cu Februarie 2024 si as dori sa vad daca mai am si alte optiuni la stat, deoarece in privat este destul de costisitor.

Va multumesc!
0
25-04-2023, ora 12:28
Monska
Nu este medic/terapeut
Monska
Bună ziua! Soțul meu a făcut operația la Târgu Mureș. Suntem din zonă. A fost internat la Secția interne pentru investigații și am avut noroc de un medic deosebit care nu l-a lăsat până nu l-a văzut chirurgul, care l-a operat în câteva zile. Nu știu dacă v-am ajutat, dar noi așa am procedat, având noroc cu medicul de la interne. Sănătate multă!
0
25-04-2023, ora 12:33
Plus2008
Nu este medic/terapeut
Plus2008
In sistemul de stat, cea mai buna varianta este Institutul Parhon. Daca operatia nu e urgenta, programati-va acolo, chiar mai tarziu. Daca nu mai poate astepta, alegeti in sistemul privat, un chirurg cu experienta pe glanda tiroida, cu multe interventii la activ- este o operatie relativ usoara, dar nu complet lipsita de risc. Este foarte adevarat ca sunt costuri mult mai mari (Spitalul Euroclinic Regina Maria, dr. Mircea Ghemigian, august 2022-15000 lei), dar, la final, ajungem sigur la concluzia ca sanatatea merita toti banii! Mult succes in gasirea celei mai bune variante si multa sanatate va doresc!
0
29-07-2023, ora 18:10
marevna13
Nu este medic/terapeut
marevna13
Buna ziua. Mi s-a descoperit recent un nodul de 2, 6 cm la tiroida si am fost la dl dr Sandu si a spus ca e nevoie de tiroidectomie totala, ca nici nu mai e nevoie de punctie pt ca acesti noduli cresc mereu si uneori se malignizeaza. Si voua vi s-a spus la fel ? Daca v-ati scos tiroida ati avut apoi probleme cardiace?
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 116 117

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •