Catar ototubar drept, rinita cronica si amigdala impinsa inafara

28-08-2020
laura 2716
Nu este medic/terapeut
laura 2716
Buna ziua,

Sunt femeie, am 30 de ani, nefumatoare. Incepand din primavara aceasta am simtit dureri usoare in gat care veneau si treceau, fara a observa gatul inflamat. In urma cu aproximativ doua luni, am vazut ca amigdala dreapta pare mult mai mare decat cea stanga. Dupa aproximativ o luna in care amigdala a ramas tot asa, mi-am facut programare la ORL. Medicul mi-a zis in urma consultului ca amigdala nu e marita ci e impinsa inafara si mi-a pus diagnosticul de rinita cronica si catar ototubar drept, prescriidu-mi un tratament cu antihistaminice: Borenar 1/zi si spray nazal Dymista cate un puf in fiecare nara dimineata si seara. M-am mirat de diagnosticul de rinita cronica pentru ca eu nu am observat nimic in neregula la respiratia mea. Insa iesind din cabinet si apasand pe nara stanga, am vazut ca prin nara dreapa abia pot trage aer. De asemenea, de mai multi ani ma confrunt cu pocnituri in urechi si cu un tiuit infundat, insa nu le-am dat atentie. Acum, dupa o luna de tratament nu am observat nicio imbunatarire. Nara dreapta tot infundata, pocnituri in urechi cand inghit si amigdala la fel e iesita inafara. Intrebarea mea e, daca si problema cu amigdala e legata de diagnosticul acesta sau poate fi altceva mai serios, auzind ca modificarea unei singure amigdale poate fi un semn al unei probleme oncologice si daca ar trebui sa continui acest tratament sau sa merg la alt consult.
Va multumesc!
2 comentarii
0
28-08-2020, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da e akceva
Este o inflamație pe tractul digestiv. Un reflux gastro esofagian în somn. Predominant pe dreapta, când stomacul se răstoarnă în somn și asta explica de ce suferă partea dreapta
Am explicat mult pe forum despre asta
0
28-08-2020, ora 13:05
laura 2716
Nu este medic/terapeut
laura 2716
Multumesc, am vazut explicatiile dumneavoasta in legatura cu refluxul, insa nu m-am gandit sa fie cazul si la mine, desi intr-adevar dorm cel mai mult pe partea dreapta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •