cocaina

01-10-2015
roxana005
Nu este medic/terapeut
roxana005
buna ziua
Am si eu o intrebare...prietenul meu si-a facut ieri un test antidrog si a iesit pozitiv pt cocaina...el ml-a spus ca ultima data cand a folosit a fost in ianuarie...Cat timp sta cocaina in corp???si a fct testul pe urina..Va mutlumesc.
6 comentarii
0
01-10-2015, ora 19:32
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna seara, aveti mai jos cateva repere:
"În cazul analizelor de urină perioadele de depistare sunt:
- pentru alcool 12-24 ore;
- amfetamine 2-3 zile;
- buprenorfină 2-3 zile;
- canabis 2-7 zile până la o lună în cazul celor ce consumă regulat;
- cocaină 12 ore - 3 zile;
- diazepam 1-2 zile;
- ecstasy 2-4 zile;
- heroină 1-2 zile;
- LSD 2-3 zile;
- metadonă 2 zile;
- temazepam 1-2 zile (sau mai mult în cazul injectării)."
@roxana005: nu stiu ce varsta ai, dar sper sa nu fii atat de naiva incat sa crezi ca un consumator de droguri se poate lasa la comanda, sau cum spun ei aproape de fiecare data, "cand vreau eu pot sa ma las, oricand"! Prietenul tau are nevoie de sprijin extern, la fel si tu, indiferent daca consumi sau nu - relatia cu o persoana dependenta nu este deloc una usoara si presupune multe riscuri pentru tine.
0
01-10-2015, ora 21:02
roxana005
Nu este medic/terapeut
roxana005
va multumesc pt raspuns roxana 24 ani (neconsumatoare)
Sincer sunt oarecum socata de raspuns [pozitiv] pe care l-a prmit chiar aveam incredere in el pt ca in ultimele 6 luni suntem impreuna in permanenta. si el la fel de socat pt ca el s-a dus de buna voie ca sa incheiem acest subiect...
Prietenul meu este francez si eu in momentul de fata locuiesc aici in Franta pt el.
Inainte sa vin adica in aprilie stiam ca are ceva cu drogurile dar nu am discutat cu el cat de grav e sau cum...mai tarziu mi-a zis ca 5 ani a fost consumator de marijuana apoi, 4 ani s-a oprit si dupa a luat de cateva ori cocaina doar la cateva petreceri.
Problema sunt prieteni ca il influenteaza fiind o perosoana mai timida, rusinosa...prietenii lui fiind toti consumatori sau chiar persoane care lucreaza cu asa ceva.
Pana acum nu am avut probleme sa il prind cu ceva, comportament ciudat sau astea...doar problema mea este anturajul in care umbla.
cocaină 12 ore - 3 zile?
Ce inseamna, nu ma pricep ca zilele astea el s-a drogat???
Va multumesc!
0
01-10-2015, ora 23:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inseamna ca daca te droghezi cu cocaina substanta ramane in corp si e detectabila la analize un interval cuprins intre 12 ore si 3 zile.
Lasa asta.
Daca tii la el cu adevarat, fii alaturi de él si ajuta-l sa intre intr-un program care sa il sustina sa se lase.
E un om practic bolnav. Isi face rau singur. Mergi cu el la psihiatru, la psiholog, aflati tot ce se poate face in zona unde va aflati. Trebuie sa inceteze legaturile cu amicii toxicomani. Altfel nu prea are sanse.
0
02-10-2015, ora 11:43
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
da, poate insemna ca a consumat de curand. Totusi, daca exista dubii, dvs sau prietenul puteti solicita realizarea altor teste, cum ar fi cele pe firul de par, saliva, sau transpiratie. Unele medicamente pot da rezultate fals pozitive, insa nu va recomand sa va bazati pe acest aspect, ci mai bine sa verificati inca o data prin alte analize.
Asa cum vi s-a mai spus mai sus, prietenul, chiar daca declara ca nu mai consuma, poate fi considerat o persoana ce necesita sprijin medical si psihologic. Anturajul poate fi unul din factorii de mentinere a consumului, insa nu poate fi invinovatit in totalitate pentru acest lucru, deoarece vorbim despre consum si dependenta ce se instaleaza in timp si nu la o prima incercare. Il puteti sprijini in acest demers de recuperare, care e dificil si de durata, insa care ii poate oferi prietenului sansa la o viata mai buna - depinde doar de el, in ce stadiu se afla si daca doreste sa fie ajutat. Nu va erijati totusi in salvatoarea lui, ci solicitati si sprijinul rudelor prietenului - are nevoie si de ei.
0
06-10-2015, ora 13:12
roxana005
Nu este medic/terapeut
roxana005
Va multumesc pentru raspuns
Din fericire nu e vorba de ceva grav, v-am spus ca inainte a fost consumator asta acum vreo 5 ani de marijuana si singur s-a lasat tinund cont de faptul ca toti prietenii lui sunt consumatori de orice.
I-am fct un test si da a iesit pozitiv de cocaina, s-a dus singur sa isi faca testul acesta pêntru ca dupa o petrecere la care am fost el nu a dormit toata noaptea si nici eu nu m-am simtit bine.
Mi-am fct si eu un test si am iesit pozitiv pentru cocaina in conditiile in care eu niciodata nu am folosit nimic...
Tot ce putem sa intelegem de aici e ca el a luat un pahar gresit dupa masa in care era cocaina, pentru ca imi aduc aminte ca am baut si eu de vreo 2 3 ori din paharul lui(daca el si-ar fi pus ceva in pahar; stiu sigur ca nu m-ar fi lasat sa beau)
El este o persoana normala nu am probleme cu el...Inainte ca eu sa ma mut cu el aici in Franta stiu ca el a décis singur sa se opreasca..
0
07-10-2015, ora 13:36
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
da, e posibil sa fie cum ati presupus, dar e posibil si sa fie altfel - orice e posibil pe lumea asta pana la urma. Uneori, rezultatele toxicologice pot fi fals pozitive in urma consumului recent de anumite antiinflamatoare sau altfel de medicamente. Insa, daca spuneti ca ati fost impreuna la o petrecere inainte de a face analize, e aproape limpede ca acolo ati consumat, cu sau fara stirea dvs. Stiu ca se mai practica asemenea lucruri, insa stiu si ca un consumator foarte greu spre imposibil sa se lase singur, fara ajutor.
Depinde de foarte multi factori renuntarea la consum. Evident, nu neg ca e posibil, dar cumplit de greu. Asta ar fi bine sa luati in calcul.
Pt mine este surprinzator cum de este asa "socat" de rezultat prietenul dvs, avand in vedere ca el isi cunoaste anturajul foarte bine. Iar dvs tindeti sa nu observati realitatea, din moment ce spuneti ca "nu este asa grav". Consumul de substante (legale sau nu) reprezinta ceva grav si cu consecinte extrem de serioase pe termen lung (atat pt consumator, cat si pt cei din jur mai ales cei dragi), chiar daca acolo in Franta v-ati obisnuit sa fiti inconjurati de persoane consumatoare.
Pt a te putea lasa de consum, ai nevoie in primul rand sa iti schimbi anturajul, ori prietenul dvs nu a facut-o si acesta e unul din motivele care ma fac sa ma indoiesc de sinceritatea lui. Cu tot respectul si chiar imi doresc sa ma insel, dar un consumator ar spune si face orice, pt a-si continua comportamentul - asta inseamna dependenta.
Din cele scrise de dvs mai sus, nu prea reiese nicio intrebare concreta, in afara celei initiale, adica daca este posibil sa apara la analize rezultat pozitiv cand subiectul declara ca nu a consumat nimic. Astfel, ma intreb, acum dupa ce ati aflat ca acel rezultat pozitiv a fost real, ce alte intrebari va macina? Pentru ca nu mai are sens sa va tot intrebati daca a fost ceva in pahar (nu veti afla adevarul decat daca persoana care a pus ceva in el v-ar spune direct, ceea ce ma indoiesc), ci o posibila solutie ar fi sa va intrebati ce veti face de acum inainte?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: