Contraceptive - menstruatie prelungita

15-05-2006
IoanaS
Nu este medic/terapeut
IoanaS
Nu stiu daca imi veti da un raspuns sau nu pe mail la intrebarea mea dar am spus totusi sa incerc.
Am 27 de ani si am o mica problema. Am inceput sa iau anticonceptionale orale Rigevidon (pe care le-am mai folosit acum cativa ani, atunci la recomandarea medicului, acum nu) si nu mi se opreste sangerarea. Sunt deja in a 16-a zi. Nu mai am mestruatie doar niste sangerari foarte foarte usoare dar zilnice. Am inteles ca se poate intampla dar vreau sa va intreb daca este normal, ce anume se poate face si cam cat o sa mai dureze. Sa intrerup tratamentul dupa folia aceasta, inainte de terminare sau se reglementeaza totul incepand cu a doua folie?
Va multumesc anticipat,
Ioana Stefan -
2 comentarii
0
15-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Ioana, speram sa mai intri pe forum pentru ca iti vom raspunde aici. Singerarile cu pricina poarta numele de spotting, nu sunt periculoase dar stiu ca sunt extrem de deranjante.Ele pot aparea in primele 2-3 luni de utilizare a contraceptivelor.
Asadar eu zic sa nu intrerupi contraceptia ci sa ai rabdare.Daca spottingul apare si luna viitoare mergi la medic, acesta va decide conduita de urmat
0
15-05-2006, ora 00:00
IoanaS
Nu este medic/terapeut
IoanaS
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra, iar forum-ul il voi mai accesa cu sigurata pentru ca am gasit foarte multe sfaturi utile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •