Glicemii mari spre dimineata(sub tratament cu insulina), care poate fi cauza ?

27-12-2023
Denisa Neagoe
Nu este medic/terapeut
Denisa Neagoe
Buna ziua. As dori sa ma sfatuiasca un doctor despre urmatoarea problema. Prietenul meu are 21 de ani iar de 3 ani incoace are diabet tip 2. Glicemiile lui au variat mult de-a lungul timpului, el mereu a reusit, printr-un program strict de mese, sa isi tina valorile sub control astfel sa nu treaca de 150 daca nu manca. Problema lui din ultimul timp este ca pe la 01:30-02:00 seara are glicemia foarte mare.

Sa va spun putin programul lui ( momentan nu lucreaza iar timp de ani buni a fost in depresie din cauza bolii si l-a retinut din multe lucruri). Se trezeste la ora 11 iar glicemia variaza de obicei intre 112-135. Mananca un sfert de banana ca sa ia pastila (glucophage) pentru ca nu poate manca dimineata, nu-i place. Apoi pe la 14 mananca niste sandivuri micute la toast pentru ca astea ii plac, la amiaza glicemia e bun, 120 maxim. Apoi seara mananc o masa mai consistenta, constand in cartofi la cuptor cu ceva carne, ciorba, cartofi prajiti, varza calita sau orice alt fel mai consistent de mancare si uneori niste fast food, dar nu des, poate o data la 2 saptamani. Asa si-a invatat corpul si programul de masa pentru ca spune ca l-a ajutat de-a lungul anilor sa-si mentina glicemiile mai ok.
Pe timp de zi ne plimbam impreuna destul de mult, ieri spre exemplu ne-am plimbat 5 ore.

Inainte sa manance aseara avea glicemia 80 si inca ii mai scadea. Apoi din nou, la 01:30-2 glicemia 270 iar la 22:30 facuse insulina. Am inteles ca el are o insulina bazală sau ceva de genul. Intrebarea este de ce ii creste atat de mult glicemia noaptea? Aseara am avut pofta amandoi de un sandvis fast food si am mancat mai tarziu, pe la 21:30, dar ideea e ca el mereu a mancat asa mai tarziu, intre 20:30-21:30 iar cand isi lua glicemia peste cateva ore o avea 100 si un pic si manca iar ceva ca iar i se facea foame.

El are si insomnii mai urate, in sensul ca intr o perioada adormea doar la 7 dimineata, acum adoarme pe la 3-4, chiar si pe la 1-2 uneori. Poate am putea da vina pe fast food pe glicemia mare de aseara, dar acum cateva zile mancase niste cartofi la cuptor fara prea multa grasime cu niste carne, iar peste cateva ore, adica 4-5 ore, desi facuse insulina cu 3 ore inainte, a avut-o 350. Nu intelegem de ce ii creste atat de mult chiar daca face si insulina. Stiu ca are un program mai haotic dar de un timp incearca sa manance mai ok, fructe, iaurt, plimbare in fiecare zi, si totusi seara spre dimineata ii este rau ca ii explodeaza valoarea glicemiei.

In timpul zilei totul e normal, valorile sunt intre 70-130, iar la orele acelea tarzii ii ajung si peste 300, fiind cea mai mare. Imi pare rau ca am scris prea mult dar am incercat sa dau cat de multe detalii posibile. Multumesc daca ati citit tot va multumesc si sarbatori fericite tuturor!
2 comentarii
0
27-12-2023, ora 12:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
3 mese pe zi și doua gustări. Calculati carbohidrații pentru fiecare masa asa cum a recomandat medicul diabetolog. Ultima masa trebuie sa fie cea mai saraca în carbohidrați și cel mai târziu la ora 19.
0
27-12-2023, ora 21:01
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Creste din cauza cartofilor si a bananei.Sa renunte la cartofi.grasime si carne.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.